Ибрахимовиќ ѝ се нуди на унгарската репрезентација: Колку нудите? Скап сум

Златан Ибрахимовиќ на почетокот на јуни објави дека ја завршил својата активна играчка кариера.

Иако оттогаш помина повеќе од половина година, сепак многумина не веруваат дека тоа е неговата конечна одлука.

Таков сомнеж изрази еден унгарски новинар кој се сретна со популарниот Ибра на трката за Големата награда на САД на Ф1 во Лас Вегас.

Го интересираше дали Златан Ибрахимовиќ навистина ја завршил фудбалската кариера, а Швеѓанецот чие потекло е од Балканот даде уште една антологиска изјава, која секако ќе влезе во аналите.

„Да, завршив. Зошто? Ви треба играч во Унгарија?“, праша Ибра.

Новинарот рече дека може да користат напаѓач, на што познатиот фудбалер со мавтање со рацете објасни дека мислел на шушкави надомести.

„Тоа не прашав, туку колку нудиш? Ако дознаеш, кажи ми. Скап сум. Не ми требаат пари, но скап сум“, заклучил Златан Ибрахимовиќ во негов шеретски стил.

Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС, соопштија од рускиот клуб.

Во претходните две сезони Димитријевиќ беше најдобар играч на клубот и во ВТБ лигата. Тој одигра вкупно 50 натпревари во ВТБ лигата со просек од 18,6 поени, 3,6 скока и 1,2 украдени топки на 30 минути игра.

Италијанските медиуми објавија дека Димитријевиќ веќе има договор со челниците на Олимпија и дека до крајот на неделата ќе стане член на клубот од Милано. /МИА

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Најмалку пет војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба покрај пат во близина на безбедносен конвој во северозападен Пакистан, соопштија официјални претставници.

Нападот се случил во областа Курам, поранешно упориште на милитантите во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан.

Во соопштението на армијата се наведува дека во тек е потрага по сторителите на нападот со цел да се елиминираат терористите присутни во тоа подрачје и дека „сторителите на овој грозоморен чин ќе бидат изведени пред лицето на правдата“./МИА

Бајден ја поддржа одлуката за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американскиот Врховен суд со која се поддржува забраната за поседување оружје на лица на кои им е наложена забрана за семејно насилство.

Во исто време, Бајден рече дека ќе продолжи да врши притисок врз Конгресот да ја зајакне заштитата на жртвите на семејно насилство.

„Никој што бил малтретиран не треба да се грижи дали неговиот насилник ќе добие пиштол. Како резултат на денешната одлука, преживеаните на семејно насилство и нивните семејства ќе можат да продолжат да се потпираат на заштита, исто како што тоа го правеа во изминатите три децении“, додаде Бајден. /МИА

притисни ентер