Гершкович поднесе жалба до судот во Москва за продолжувањето на притворот

Американскиот репортер Еван Гершкович денеска поднесе жалба до московскиот суд во врска со последната одлука за продолжување на притворот за обвинение за шпионажа, која тој ја негира.

Гершкович, репортер на „Волстрит Џурнал“, беше уапсен на 29 март во градот Екатеринбург во регионот Свердловск, во централна Русија, за наводна шпионажа, што во Русија е кривично дело казниво до 20 години затвор, пренесуваат британските медиуми.

Не е одреден датум за судење, но минатиот месец притворот на Гершкович беше продолжен до 30 ноември. Тој е во притвор во московскиот затвор Лефортово.

Неговите две претходни жалби поднесени до руските судски власти во април и јуни не вродија плод.

САД тврдат дека Русија го користи Гершкович за да ја спроведе, како што велат, „заложничката дипломатија“ во време кога односите меѓу двете земји паднаа на најниско ниво во последните 60 години поради конфликтот во Украина, наведуваат британските медиуми.

Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС, соопштија од рускиот клуб.

Во претходните две сезони Димитријевиќ беше најдобар играч на клубот и во ВТБ лигата. Тој одигра вкупно 50 натпревари во ВТБ лигата со просек од 18,6 поени, 3,6 скока и 1,2 украдени топки на 30 минути игра.

Италијанските медиуми објавија дека Димитријевиќ веќе има договор со челниците на Олимпија и дека до крајот на неделата ќе стане член на клубот од Милано. /МИА

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Најмалку пет војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба покрај пат во близина на безбедносен конвој во северозападен Пакистан, соопштија официјални претставници.

Нападот се случил во областа Курам, поранешно упориште на милитантите во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан.

Во соопштението на армијата се наведува дека во тек е потрага по сторителите на нападот со цел да се елиминираат терористите присутни во тоа подрачје и дека „сторителите на овој грозоморен чин ќе бидат изведени пред лицето на правдата“./МИА

Бајден ја поддржа одлуката за забрана на огнено оружје во случаи на семејно насилство

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави одлуката на американскиот Врховен суд со која се поддржува забраната за поседување оружје на лица на кои им е наложена забрана за семејно насилство.

Во исто време, Бајден рече дека ќе продолжи да врши притисок врз Конгресот да ја зајакне заштитата на жртвите на семејно насилство.

„Никој што бил малтретиран не треба да се грижи дали неговиот насилник ќе добие пиштол. Како резултат на денешната одлука, преживеаните на семејно насилство и нивните семејства ќе можат да продолжат да се потпираат на заштита, исто како што тоа го правеа во изминатите три децении“, додаде Бајден. /МИА

притисни ентер