Ескалира спорот меѓу Грција и Британија за скулптурите: Како да сте ја искинале Мона Лиза

Спорот меѓу Британија и Грција околу сопственоста на скулптурите на Партенон, познати и како Елгинските мермери, ескалира денеска, а двете страни се обвинуваат меѓусебно за откажувањето на планираната средба меѓу двајцата лидери.

Британскиот премиер Риши Сунак во последен момент ја откажа средбата со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, откако неговиот кабинет соопшти дека двете страни претходно се согласиле да не се користат како јавна платформа „за повторување на одамна решените прашања“.

Грција постојано го повика Британскиот музеј трајно да ги врати скулптурите стари 2.500 години што британскиот дипломат Лорд Елгин ги отстрани од Партенон во 1806 година, во периодот кога Грција беше под отоманска власт. „Воопшто не сум задоволен што британскиот премиер ја откажа нашата средба само неколку часа пред таа да се одржи“, рече Мицотакис во изјава за медиумите.

„Грчките ставови за скулптурите на Партенон се добро познати. Се надевав дека ќе имам можност да разговарам за нив со мојот британски колега. Секој што верува во исправноста и праведноста на нивните ставови никогаш не се плаши од соочување со аргументи“, рече тој.

Околу половина од вкупните 160 метри од фризот што го опкружувал храмот се наоѓа во Лондон, додека останатите 50 метри се во музејот на Акропол во Атина, чиј последен кат го имитира распоредот на Партенон. Во интервју за Би-Би-Си во неделата, Мицотакис се пожали дека разговорите за можно враќање на скулптурите во Атина не напредуваат доволно брзо.

Тој рече дека постојаното чување на скулптурите во Британскиот музеј е како да се искине Мона Лиза и дека не се работи за сопственост, туку за „повторно обединување“, карактеризација која британската влада ја отфрли.

„Премиерот не кажа ништо ново. Позната е грчката позиција за скулптурите на Партенон“, изјави Аристотелиа Пелони, советник на Мицотакис. „Несогласувањето за некои прашања не значи дека не можеме да разговараме.“

И Велика Британија и Грција рекоа дека спорот ја загрозува способноста да се разговара за глобалните прашања, вклучително и војните во Газа и Украина и климатските промени. Двајцата лидери требаше да разговараат и за миграцискиот план меѓу Обединетото Кралство и Грција.

Портпаролот на грчката влада Павлос Маринакис рече дека откажувањето е без преседан и е знак на непочитување, но додаде дека Атина не сака спорот со Сунак да ги наруши генерално добрите односи меѓу двете земји.

Одлуката на Сунак да ја откаже средбата беше критикувана и од одредени британски опозициски партии и интересна група поддржана од британски политичари од различни партии кои сакаат да го решат проблемот. Грција не го признава Британскиот музеј како сопственик на скулптурите.

Група позната како Проект Партенон предложи скулптурите да се соберат заедно во Атина, без потреба Британија и Грција да се договорат за тоа кој ги поседува. Британската влада никогаш не размислувала да се откаже од сопственоста на скулптурите, тврдејќи дека тие се стекнати легално.

Алегри прв тренер кој освоил 1000+ бодови во Серија А

Предводникот на Јувентус, Масимилијано Алегри е првиот тренер кој стигнал до повеќе од 1.000 бода во Серија А.

Јувентус денес на домашен терен славеше над Фросиноне (3:2) во 26. коло од Италијанското фудбалско првенство.

Ова е 301. победа на Алегри на турнирот, со 99 нерешени и 96 порази. Тој има 1.002 бода во Серија А.

Да потсетиме дека Серија А започна во сезоната 1929/30. Пред сезоната 1994/95 во Италија за победа се доделуваа 2 бода, а оттогаш по три.

Масимилијано претходно беше тренер на Каљари, Милан, Сасуоло и Удинезе. /МИА

Украинскиот премиер побара од САД економска помош во износ од 11,8 милијарди долари оваа година

Украина очекува да добие 11,8 милијарди американски долари економска поддршка оваа година, изјави денеска нејзиниот премиер Денис Шмигал.

Киев се соочува со буџетски недостиг од 37 милијарди долари во 2024 година поради двегодишната руска инвазија и се потпира на западните партнери за оваа витална помош.

Шмигал изрази надеж на форумот во Киев по повод втората годишнина од руската инвазија дека американските пратеници ќе ја одобрат долгоочекуваната економска и воена помош.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина“, рече тој, мислејќи на помошта од 60 милијарди долари што со месеци беше блокирана во американскиот Конгрес. /МИА

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа.

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Газа, каде што има повеќе од милион Палестинци.

Повеќето од тие Палестинци заминале во Рафа бегајќи од борбите во другите делови на енклавата, објавија медиумите на арапски јазик.

Абас и јорданскиот крал разговараа за последните случувања во војната меѓу Израел и Хамас во Газа, како и за напорите за зголемување на количината на хуманитарна помош за Палестинците во енклавата, особено нејзиниот северен дел.

Во разговорот беше истакната потребата да се дозволи слобода на вероисповед за Палестинците во џамијата Ал Акса за време на претстојниот Рамазан, откако минатата недела беше објавено дека израелската влада размислува да го ограничи бројот на луѓе на кои ќе им се дозволи да влезат, објави Тајмс оф Израел. /МИА

притисни ентер