ДИК: Нема ништо спорно во надградбата на фингерпринтовите

​Има ли нешто спорно во надградбата на софтверот за фингерпринт уредите пред двојните избори, што ДИК го чинеше околу половина милион евра?

„360 степени“ објави дека договорот бил склучен во „четири очи“ со германската фирма Дермалог, од која уредите беа набави пред 3 години, но од ДИК, за Канал 5 велат дека набавката била итна, со оглед дека во декмеври беше договорено изборите да бидат двојни, па наградбата на апаратите не можело да биде предвидена со планот за јавни набавки за 2024 година..

-ДИК спроведе договор за јавна набавка со преговарање без објавување на оглас во согласност со одредбите од законот за јавни набаки за набавка на услуга прилагодување на имплементиран, интегриран систем за биометриска идентификација на гласачите. Имено, законски услов за почнување на постапката за преговарање е претходно прибавено позитивно мислење од БЈН кое ДИК го обезбеди и кое јавно и транспарентно е објавено.- Радица Алексовска Тодоровска – ДИК

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски, за Канал 5 вели дека со Дермалог веќе постои пет годишен договор од 2021 година и според истиот фирмата треба да ги врши техничките процедури, бидејќи пред се, го поседува кодот за надградба.

-Изворниот код на набавениот софтвер е во сопственост на економскиот оператор Дермалог и ДИК не може да врши било какви промени и прилагодувања во истиот ниту да се врши друг тип на набавка поврзана со набавениот систем со друг економски оператор согласно законот. Точно е дека согласно склучениот договор во 2021 година, истиот се однесува на сите видови на избори, но надградбата беше потребна бидејќи различни видови на избори се одржуваат во истиот ден.

Од ДИК велат дека се подготвени аргументите да ги презентираат пред сите заинтересирани државни инситуции, откако Антикорупциска соопшти дека отвориле предмет по анонимна пријава околу договорот за надграбта на ситемот.

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмо

 Во Сенатот на САД е поднесен нацрт - закон за прогласување на Русија за држава спонзор на тероризмот. Документот беше претставен синоќа од сенаторот републиканец Линдзи Грем и неговиот демократски колега Ричард Блументал.

Според мислењето на авторите на оваа иницијатива, со давањето таков статус на Русија „САД значајно ќе го зголемат достапот до инструменти за казнување“ на рускиот претседател Владимир Путин за војната во Украина, „деструктивните дејствија во Африка“ и низ целиот свет.

Грем изјави дека неодамнешниот договор на Русија за воена алјанса со Северна Кореја, „еден од најрепресивните режими на планетата“, е последна капка и САД повеќе не треба да бидат да се воздржуваат во своите оценки.

-Ја повикувам администрацијата да го земе во предвид она што Путин го направи на 19 јуни, да игра само на таа карта и да признае дека неговиот режим е таков како што е: држава спонзор на тероризмот, изјави сенаторот.

Блументал истакна дека Русија го „заслужила“ своето место во „клубот на земји отпаднички“, со тоа што разврза „жестока кампања на насилство и агресија“ во Украина причинувајќи многубројни ѕверства и злосторства против човештвото, сеејќи ужас и смрт меѓу илјадници невини мирни жители“.

-Признавањето на Русија држава спонзор на тероризмот ќе овозможи САД да водат поагресивна борба со жестокоста на Путин како и со заканата што тој ја претставува за слободата и демократијата, истакна сенаторот.

Ако биде усвоен овој законски проект, тоа ќе овозможи воведување пожестоки санкции против Русија и засилување на борбата со избегнување на веќе актуелните ограничувачки мерки, се вели во документот. /МИА

Хоџај: Курти и Вучиќ го користат северот на Косово за да ја задржат власта

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

Потпретседателот на Собранието на Косово и Член на Претседателството на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Енвер Хоџај, во врска со ситуацијата на северот на државата и прашањето за Заедницата на општини со српско мнозинство, вели дека премиерот Албин Курти во овие три години владеење делувал „целосно спротивно на меѓународните трендови и геополитичките промени“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоџај, кој е и поранешен министер за надворешни работи на Косово, изјави дека косовскиот премиер го искористил северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт.

- Со војната во Украина, со војната во Газа, со евентуална војна во Тајван, меѓународниот поредок се распаѓа и господинот Курти дејствуваше целосно во спротивна насока од меѓународните трендови, од геополитичките промени, а пред се решил во име на една политика да го користи северот на Косово како платформа за консолидирање на својата власт, се цитира Хоџај од приштинскиот портал „Телеграфи“.

Според поранешниот шеф на косовската дипломатија. денес ситуацијата на северот на земјата им помага на Курти во Приштина и на српскиот претседател Александер Вучиќ во Белград да останат на власт.

Хоџај нагласи дека кога неговата партија била на власт, никогаш не ја искористила ситуацијата на северот на земјата за политички популизам.

- Ние (ПДК) дејствувавме во однос на северот на Косово, демонтирајќи паралелни структури, борејќи се против криминалот и организираниот криминал на северот на земјата, правејќи сé за да ја заокружиме државноста на Косово на северот на земјата, интегрирајќи ја српската заедница. Никогаш не сме ја искористиле ситуацијата на северот на Косово за политички популизам. Ова што се случува на северот на земјата не е во прилог на националниот интерес на косовската држава, рече Хоџај./МИА

Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС

Македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ по две години го напушти УНИКС, соопштија од рускиот клуб.

Во претходните две сезони Димитријевиќ беше најдобар играч на клубот и во ВТБ лигата. Тој одигра вкупно 50 натпревари во ВТБ лигата со просек од 18,6 поени, 3,6 скока и 1,2 украдени топки на 30 минути игра.

Италијанските медиуми објавија дека Димитријевиќ веќе има договор со челниците на Олимпија и дека до крајот на неделата ќе стане член на клубот од Милано. /МИА

притисни ентер