Делови од Македонија од денеска во портокалова и жолта фаза

Македонија влезе во топлотен бран, југот и југоистокот на земјата е во портокалова фаза, а на сила се препораките за заштита на населението.

Во Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран се препорачува, ослободување на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, во градинките пак, да не се изнесуваат децата на отворено, а се потсетуваат и работодавачите од производните и технолошките процеси да ги почитуваат законските прописи...

- Ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, во градинките да не се изнесуваат децата на отворено во периодот од 11.00 до 17.00 часот, Единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст и Центрите за социјални работи да помагаат на осамени, стари, изнемоштени и на бездомни лица. Исто така со препораките се потсетуваат работодавачите од производните и технолошките процеси на обврската за почитување на законските прописи.

Во местата со жолта фаза како Скопскиот регион пак, ќе важат општите препораки како што се консумирање на лесна храна, поголемо внесување на течности, носење на лесна облека, избегнување престој на отворено од 11 до 17ч....Зголемен е и бројот на повици во итната медицинска помош посочува д.р Ѓорѓи Карамановски од поликлиниката Букурешт. Најчести се повиците за колапси и губење свест на јавни места, па затоа тој апелира особено внимателни да бидат хронично болните лица.

- Ако почувствуваме дека имаме некаква вртоглавица, нестабилност или состојба каде чусвствуваме дека губиме свест прво и основно е да си помогнеме самите на себе, да се тргнеме некаде на страна, да седнеме, да се раскопчаме и ако е можно и да легнеме, нозете да бидат малку повисоко во однос на телото, да се напиеме течност ако има нешто солено да каснеме на тој начин ќе го покачиме притисокот. - Д-р. Ѓорѓи Карамановски – поликлиника Букурешт

Повеќе фонтани и дрвја, бараат граѓаните за справување со топлотниот бран. Оние кои ги анкетиравме се пожалија и на состојбата со фонтаните во градскиот парк во Скопје, со оглед на тоа што има неколку што воопшто не се во фукнција.

- Нормално дека треба повеќе да има и да ги одржуваат, инаку никој не ги ни одржува се се распаднати, некои се искршени неможеш да се напиеш вода. - Повеќе фонтани и повеќе дрвја, бидејќи местата каде што има повеќе дрвја како што е овој дел имаме природна сенка и е издржливо и убаво . Може да се пошуми тој појас што е покрај кеј, има простор за тоа и ќе биде се поразлично, барем неколку степени ќе се намали температурата.

Од УХМР најавуваат дека високите температури наместа и до 40 степени ќе се задржат до четврток, по што во петок ќе следува пад на температурите и дождливо време.

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

И викендов земјава ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што ќе преовладува претежно сончево и натпросечно топло време, но од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање.

Како што информира УХМР, утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде од 15 до 23, а максималната од 33 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското движење Хезболах е способно да се брани себеси и Либан од Израел.

Иранската мисија во ОН предупреди на платформата Икс дека можеби е дојдено време за самоуништување на израелскиот „нелегитимен режим“.

„Секоја непромислена одлука на окупаторскиот израелски режим да се спаси може да го турне регионот во нова војна“, истакна иранската мисија во ОН./МИА

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други области низ енклавата, јавија светските агенции, повикувајќи се на жители на Рафа и израелската армија (ИДФ).

Жителите велат дека Израелците изгледа се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, кој е во фокусот на израелската офанзива од почетокот на мај.

Тенковите се пробиваат во западните и северните делови на градот, а израелските војници веќе ги окупираа истокот, југот и центарот.

Израелските сили нападнаа од авиони, тенкови и бродови од брегот, предизвикувајќи нов бран на раселување од градот, кој засолни повеќе од милион раселени лица, од кои повеќето беа принудени повторно да избегаат. /МИА

притисни ентер