Де Ниро тврди дека говорот му бил цензуриран поради коментар за Трамп: Да им е срам (ВУДЕО)

Роберт Де Ниро тврди дека неговиот говор на Готам наградите во Њујорк бил цензуриран без негово знаење поради коментари против Трамп, пишува Гардијан.

Де Ниро се качи на сцената додека неговиот последен филм, „Убијците на цветната месечина“ на Мартин Скорсезе, ја освои историската награда на Готам и почесната награда за творец, а откако прочита некои забелешки за филмот, тој тврдеше дека првиот дел од неговиот говор бил отстранет од телепромптерот од кој читал. Потоа го прочита делот од говорот што недостасуваше од мобилниот телефон.

„Историјата повеќе не е историја. Вистината не е вистина. Дури и фактите се заменуваат со алтернативни факти, а теориите на заговор и грдотијата се поттикнуваат. Забавната индустрија не е имуна на оваа маѓепсана болест.

Војводата Џон Вејн славно рече за домородните Американци: „Не чувствувам дека погрешивме што им ја одзедовме оваа голема земја. Имаше многу луѓе на кои им требаше нова земја, а Индијанците себично се обидуваа да ја задржат за себе“, изјави познатиот актер.

„Лажењето стана само уште една алатка во арсеналот на шарлатанот. Поранешниот претседател нè лажеше повеќе од 30.000 пати во текот на неговите четири години на функција и тој продолжува со својата сегашна кампања на одмазда. Но, со сите негови лаги, тој не може да ја сокрие душата. Ги напаѓа слабите, ги уништува даровите на природата и покажува непочитување, на пример користејќи ја Покахонтас како навреда“, додаде тој.

Де Ниро потоа одби да му се заблагодари на поддржувачот на филмот Епл, осврнувајќи се на отстранувањето на дел од неговиот говор: „Воопшто не ми е до тоа да им се заблагодарам за она што го направија. Како се осмелуваат да го направат тоа?“

Де Ниро има долга историја на вербално напаѓање на Трамп, велејќи во видеото од кампањата во 2016 година: „Тој е толку очигледно глупав. Тој е клошар. Тој е куче. Тој е свиња. Измама.“.

Во 2019 година, тој изјави за „Гардијан“: „Едвај чекам да го видам во затвор“, а во октомври испрати изјава на Самитот „Стоп Трамп“ во Њујорк, нарекувајќи го поранешниот претседател „злобен“ и „тврд човек без морал или етика“.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер