Баерн ја продава ѕвездата за кого пред две години плати 67 милиони евра

Баерн е подготвен да го продаде дефанзивецот Матијс де Лигт (24), објави Флоријан Плетенберг.

Германскиот фудбалски инсајдер смета дека тоа е „изненадувачка одлука“, но истакнува дека на баварскиот клуб му требаат пари, а тие би можеле да се добијат со продажба на холандскиот репрезентативец. Покрај обештетувањето, Баерн би се ослободил и од големата плата договорена до 2027 година.

Да потсетиме, Де Лигт дојде во Баерн пред две години од Јувентус во трансфер вреден 67 милиони евра. Вкупно за Баерн забележа 73 настапи, пет гола и две асистенции и го освои германското првенство и куп. Кариерата ја започна во Ајакс, каде важи за еден од најголемите таленти родени во фантастичната академија.

Тој веќе има 45 настапи за националниот тим со кој ќе настапи на претстојното Европско првенство. Трансфермаркт, сајт специјализиран за проценка на вредноста на фудбалерите, наведува дека неговата моментална цена е 65 милиони евра.

Плетенберг наведува дека Џонатан Тах (28) ќе биде замената на Де Лигт. Станува збор за германскиот репрезентативец кој минатата сезона како капитен го предводеше Баер Леверкузен до титулите во Бундеслигата и Купот на Германија. Тој ги договорил личните услови, односно договор до 2029 година, а сега следуваат преговори меѓу Баерн и Баер, открива инсајдерот.

Тах е девет години во клубот од Леверкузен каде што пристигнал од ХСВ. За Германија има 25 настапи, а Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 30 милиони евра.

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

И викендов земјава ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што ќе преовладува претежно сончево и натпросечно топло време, но од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање.

Како што информира УХМР, утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде од 15 до 23, а максималната од 33 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското движење Хезболах е способно да се брани себеси и Либан од Израел.

Иранската мисија во ОН предупреди на платформата Икс дека можеби е дојдено време за самоуништување на израелскиот „нелегитимен режим“.

„Секоја непромислена одлука на окупаторскиот израелски режим да се спаси може да го турне регионот во нова војна“, истакна иранската мисија во ОН./МИА

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други области низ енклавата, јавија светските агенции, повикувајќи се на жители на Рафа и израелската армија (ИДФ).

Жителите велат дека Израелците изгледа се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, кој е во фокусот на израелската офанзива од почетокот на мај.

Тенковите се пробиваат во западните и северните делови на градот, а израелските војници веќе ги окупираа истокот, југот и центарот.

Израелските сили нападнаа од авиони, тенкови и бродови од брегот, предизвикувајќи нов бран на раселување од градот, кој засолни повеќе од милион раселени лица, од кои повеќето беа принудени повторно да избегаат. /МИА

притисни ентер