Лекарска комора: Од јануари досега 163 доктори побарале потврди за странство

 Во изминатите пет години бројот на поднесени барања од доктори на медицина за издавање на потврди за странство изнесува 794.

 И тоа во 2015 година – 171, во 2016 година -162, во 2017 година -120, во 2018 година 178, а до декември годинава -163, покажуваат податоците за кои денеска информира Лекарската комора.

Шеесет проценти од вкупниот број доктори на медицина кои го положиле стручниот испит годинава, посочуваат од Лекарската комора, се изјаснале дека своето вработување ќе го бараат во државава, а во последната испитна сесија од 171 доктор на медицина, 100 доктори навеле дека ќе бараат вработување во државава.

Од Лекарската комора наведуваат дека не располагаат со прецизен податок за бројот на доктори кои заминале да живеат и работат во странство, а согласно со своите надлежности им издаваат потврда (good standing) на докторите дека се членови на Комората и оти против нив не се води постапка пред Судот на честа при комората.

Овие потврди, како што се потенцира, им се неопходни на докторите за едукација во странство, стручен или студиски престој во странство, обука и доусовршување, меѓународни проекти како и на оние кои заминуваат да живеат и работат надвор од државава.

Во изминатите пет години во Комората стручен испит положиле 1.820 доктори на медицина од кои во 2015 година – 315 доктори на медицина, во 2016 година -395 доктори на медицина, во 2017 година 299 доктори на медицина, во 2018 година – 413 доктори на медицина и годинава – 398 доктори на медицина. Според евиденцијата во Комората и податоците кои се дадени од докторите на медицина кои по полагањето на стручниот испит се стекнале со лиценца за работа во 2018 година 136 доктори се вработиле во здравствени установи низ републиката, а годинава до ноември нивниот број изнесува 98 доктори, истакнуваат од Лекарската комора.

На Евросонг 2020 ќе гостуваат дури седум поранешни победници

Домаќин на годинешниот Евровизиски натпревар е Ротердам, каде ќе настапат седум поранешни победници во финалетниот дел на најпознатото музичко натпреварување.

На сцената во Ротердам ќе биде домаќин на Џиљола Чинкети, кој победи во 1964 година за Италија со песната Non ho l'età, Холанѓанецот Лени Кухр, кој ја освои титулата во 1969 година со песната De Troubadour, и Гети Касперс, која ја донесе победата за Холандија во 1975 година.

По 34 години, на сцената ќе се најде и белгиската пејачка Сандра Ким, која победи на натпреварот за песна на Евровизија со песната J’aime La Vie , кога имаше само 13 години.

Ќе гостуваат и Ирците Пол Харингтон и Чарли Мек Гитиган со песната Rock Rock, n 'Roll Kids , победници во 1994 година и многу омилениот победник на Евровизија, Норвежанецот Александар Рибак со својата песна Fairytale. Секако, како гостин ќе се појави и минатогодишниот победник Данкан Лоренс со песната Arcade.

Потресна снимка од Сирија: татко ја научил ќеркичката да се смее кога паѓаат бомби (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се прошири снимка од Сирија, на која што е невозможно да се остане рамнодушен.

Таткото Абдула Мухамед смислил начин за да и ги олесни звуците на војната на неговата тригодишна ќеркичка Салви и смисли игра - се смее секој пат кога ќе го слушнат звукот на бомбите.

Секој пат кога ќе се слушне експлозија, тригодишното девојче започнува да се смее со својот татко. Видеото се појави на Твитер, по што беше пренесено од бројни медиуми и е гледано десетици илјади пати. Таткото и ќерката живеат во Идлиб.

"Децата страдаат од психолошки проблеми и доживуваат нервни нарушувања како резултат на бомбардирањето. Таа е дете кое не ја разбира војната и не треба ниту да ја разбира", изјави таткото за британски Телеграф.

Салма Хајек ги воодушеви фановите со фотографија од плажа (ФОТО)

Холивудската актерка Салма Хајек ги воодушеви фановите на Инстаграм со опуштено селфи од плажа.

Салма позираше со руса коса во црн бикини, а нејзиното бујно деколте привлече најголемо внимание.

„Боже мој, ако таа не е најсовршената жена во светот, не знам која е“, „Убава си“, „Каква совршена глетка“, „Каква божица си“, се восхитуваа нејзините фанови во коментарите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#minerals @alexandermcqueen #hair

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Салма, ги изненади фановите и минатото лето со жешки снимки од плажа кои некои веднаш ги прогласија за „скандалозни“.

притисни ентер