Премиера на „Секс, лаги и љубомора" во Струмичкиот театар

Во Народниот театар „Антон Панов" од Струмица утре премиерно ќе биде изведена класичната фарса „Секс, лаги и љубомора" од Марк Камолети во режија на Синиша Евтимов, кој ја потпишува и сценографијата за претставата.

Според режисерот Евтимов, станува збор за текст напишан во шеесетите години од минатиот век и до денес повеќе од успешно живее на сцените ширум светот.

-Ова е мое трето доаѓање тука во последните шест години и тоа што е променето кај мене, од последниот пат кога работев овде, е што успеав да се профилирам во работењето на одреден жанр, што сметам дека во моментот најмногу ме возбудува и токму поради тоа се занимавам сериозно со него, и тоа е дел од еден омнибус мои претстави кои можат да се видат ширум сцените во Македонија. Многу сум задоволен од целокупниот процес и од екипата, составена од претежно млади актери и ретко кога јас сум најстар во екипата и навистина уживавме додека ја работевме претставата, рече режисерот Синиша Евтимов.

Актерката Јасмина Вучкова истакна дека во процесот на подготовката на претставата имале голема слобода во работата со режисерот.

-Морам да истакнам дека првпат работам со режисер кој дава толку голема слобода на актерот во процесот на работа. Уживав во процесот затоа што слободно го креирав и го градев ликот кој го играм во претставата, рече актерката Вучкова.

Во комедијата настапуваат и Анкица Бенинова, Јулија Милкова, Стојан Велков Трн, Коста Ангов и Танкица Стојанова.

Според раководителот на струмичкиот театар, Драган Маџиров, билетите за двете премиерни изданија за утре и в четврток се продадени, а за петок е закажана трета изведба./МИА 

Русија го тестираше најмоќниот мразокршач на светот!!

Рускиот мразокршач „Артика“ на нуклеарен погон е најавен како најмоќниот брод од овој тип на светот. 

Бродот симбол на амбициите на Москва кон Северниот пол се врати во пристаништето во Санкт Петербург по дводневното пробно патување.

Овој моќен брод ќе биде наменет за транспорт на течениот природен гас од областите на Северниот пол. Бродот е долг 173 метри, висок 15 метри и има депласман од 14000 тони.

-Артика два дена беше во морето поради тестирања на алгоритамите за работа на уредите на бродот и маневрирањето, соопштил Мустафа Качка, директорот на „Атомфлот“ компанијата задолжена на руската флота на мразокршачи.

Иако има нуклеарен погон „Артика“ на ова дводневно патување користел дизел мотори.

Инаку, според зборовите на градителите овој моќен брод може да пробие лед дебел 2,8 метри.

Завршните тестирања на „Артика“ се закажани за март и април во 2020 година, а бродот се очекува да биде пуштен во употреба во мај во 2020 година.

Загадениот воздух ги затвори училиштата во Техеран

Иранските власти наредиле во недела да се затворат сите училишта во Техеран и повеќе градови низ земјата поради екстремно загадениот воздух.

Техеран веќе неколку дена е обвиен од сив дим, загадениот облак синоќа можел да се види да 20 километри оддалеченост од градот, пренесе Франс прес.

Гувернерот на провинцијата Техеран, Мохамед Тагхизадех донесе одлука за затворање на сите училишта во главниот град поради загадувањето на воздухот кое е штетно по здравјето на луѓето, информира иранската агенција Ирна.

Власта ги повика децата и повозрасните лица да останат во своите домови. Исто така не се препорачуваат спортски активности на отворено.

Мицкоски: Годината која ја најавуваа за економска е најтешката и најсиромашната за живот

Економијата тоне, оцени претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој додаде дека годината која била најавувана како економска е всушност најсиромашна и најтешка за живот. 

Лидерот на опозицијата денешната прес конференција ја посвети на економската политика на власта, со цел, како што вели, да ги разобличи лагите на Заев искажани на партиската трибина на СДСМ.

Увозот во вториот квартал е зголемен за 12% во споредба со лани, БДП е далеку од посакуваната бројка, за да се оствари енормниот буџет ќе фалат пари, обвини Мицкоски, кој спомена дека Заев потфрлил и со привлекувањето странски инвестиции.

 Одговарајќи на новинарско прашање, Мицкоски го повтори и предлогот за усвојување резолуција во Собранието, за заштита и потврдување на автентичноста на македонскиот јазик. Според него, Заев продолжува со капитулантски чекори, но јазикот не смее да се најде на маса на преговори.

Претседателот на опозициската партија заклучи дека од април граѓаните ќе видат што навистина значи нулта толеранција кон криминалот и корупцијата и најави економска политика во чиј фокус ќе се капиталните инвестиции и соодветното даночење на стопанството.

притисни ентер