Заврши инклузивната ликовна колонија „Езерски убавини"

Во детското одмаралиште „Мајски цвет" во Струга, изминатите шест дена се одржа инклузивна ликовна колонија насловена „Езерски убавини", на која учествуваа петнаесет велешки основци.

10 од редовните основни училишта  и пет деца  од Посебното основно училиште  „Маца Овчарова".

Како што појасни за МИА, Зага Колодезни, дефектолог во ПОУ „Маца Овчарова" и автор на проектот целта на проектот насловен  „Ликовен инклузивен караван", во чии рамки се одржа и оваа ликовна колонија во Струга, е подобрување на социјалната инклузија на деца и млади со попреченост на возраст од 13 до 15 години преку ликовно творење заедно со  нивни врсници од редовните основни училишта, преку  меѓусебно запознавање и другарување.

Драганчо Таневски, ликовен педагог и ментор во проектот, вели дека целта на завршената колонија во Струга била преку ликовно творештво да ги спојат децата од редовните и посебното училиште и меѓусебно да другаруваат.

-Овие ученици ги донесовме во Струга за да ги видат езерските убавини и да се запознаат со градот, а потоа  своите впечатоци да ги пренесат на бело платно.Тие под мое менторство и појаснување на техниките за цртање и сликање, прво седнати покрај езерото набљудуваа, потоа правеа скици седнати и на крај во дворот на детското одмаралиште, се запознаа со акрилните бои, кои ги одбрав, бидејќи  брзо се сушат. На едно платно работеа по двајца учесници и така на на најубав начин меѓусебно се запознаваа  и  другаруваа, појасни Таневски.

По оваа ќе се одржат уште две инклузивни ликовни колонии: една во август во велешко Папрадиште и на почетокот на септември во археолошкиот локалитет Стоби.

Сите дела од разни техники  од овие три инлузивни ликовни  колонии како и делата од  неколкуте претходно одржани работилници во Велес, на крај  ќе бидат изложени на продажна изложба, а која како што најави Колодезни, е планирана на почетокот на октомври во Велес. /МИА

Лавров : Мировниот план на Трамп прво треба да биде проценет од меѓународната заедница

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Израел и палестинските територии треба да се процени на меѓународно ниво пред објавувањето, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија, САД , Европската Унија и Обединетите нации треба да ги оценат предлозите на планот, рече Лавров, јави руската новинска агенција Интерфакс.

„Мораме да ги почекаме официјалните предлози и да видиме од прва рака каква позиција имаат директнио засегнатите страни “, изјави рускиот министер пред новинарите во Москва.

Во последниве години, Русија презеде сè поголема улога во посредувањето меѓу Израел и палестинската власт. Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со израелскиот и со палестинскиот лидер минатата недела.

Трамп по средбата со израелескиот премиер Бенјамин Нетанјаху го објави планот на прес кнференција во Белата куќа.

Паника во Тирана и во Драч по силниот земјотрес (ВИДЕО)

Силен земјотрес е почувствуван во Тирана и Драч околу 21:15 часот.

Јачината  на земјотресот била  5,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во  Драч.

Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, известуваат албанските медиуми .

На улиците на двата града имало интензивен сообраќа од жителите , кои се обидуваат да избегаат подалеку од градот.

Засега нема информации за повредени или за причинета штета .

Силен земјотрес од 5 степени по Рихер вечерва го погоди Драч- жителите бегаат во страв (ВИДЕО)

Вечерва во 21,15 часот Драч во соседна Албанија беше погоден од земјотрест од 5 степени по Рихтер. Земјотресот е пчуствуван и во западните делови на Македонија , во Дебарскиот регион.

Телеметриската сеизмолошка мрежа наМакедонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 km југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението од опсерваторијата. 

притисни ентер