Кој е јазикот на кој зборуваат Македонците во Грција?

Зборуваме македонски јазик и со различни македонски дијалекти, зашто македонскиот во Грција никогаш не беше кодифициран, вели лидерот на партијата на Македонците во Грција, Павле Васкопулос за Канал 5.

Зборуваме македонски јазик и со различни македонски дијалекти, зашто македонскиот во Грција никогаш не беше кодифициран, вели лидерот на партијата на Македонците во Грција, Павле Васкопулос за Канал 5, по изјавата на министерот Димитров, која во дел од јавноста беше протолкувана дека јазикот во земјава не е ист со оној на македонското малцинство во Северна Грција.

Васкопулос смета дека изјавата на Димитров, кој во меѓувреме, ја дообјасни својата изјава, сепак била дадена со внимателно одбран вокабулар, согласно Преспанскиот Договор, во делот дека земјава не смее да се меша во внатрешните работи на соседот.

-Кога Димитров зборува со грчки колеги тој мора да размислува како мисли еден просечен Грк, вели Воскопулос.

За новинарот Бранко Геровски, пак, изјавата на Димитров била непотребна, со која и самиот министер за нашол во дипломатски офсајд. Тој смета дека колку и да првичната изјава била ненамерна или несмасна, тој морал да внимава на термините во етнокултурна смисла како во случајот со Грчки Македонец. Геровски вели дека таква формулација не треба да има, исто како што не може да има ниту бугарски, ниту албански Македонец за да не се доведеме во ситуација да се самонегираме.  

-Мора да се внимава особено во овој период. Преспанскиот договор од нас не бара ниту да се негираме, ниту да се идентификуваме. Македонскиот јазик не смее да биде табу, вели Бранко Геровски, новинар 

Димитров пред два дена објасни дека македонскиот јазик за кој зборувал со грчката колешка Анагностопулу не го поистоветил со оној на македонското малцинство во Грција, туку со оној етничките Грци. 

Тој објасни дека согласно членот 7 суштината на Договорот е прифаќање на различното разбирање на термините Македонија и македонски, кои за нас значат едно, а за Грција друго. Вчера и владиниот портпарол Бошњаковски избегна да го спомене македонскиот јазик. Прашан каков јазик зборуваат Македонците во Егејска Македонија, тој рече дека дека тие зборуваат јазик поинаков од грчкиот, но оти Владата не е таа што треба да детерминира кој каков јазик зборува.

Еко-акција за чистење на парк шумата Гази Баба

Во Еко-акција, организираа Општина Гази Баба и град Скопје, заедно со ЈКП „Гази Баба" и ЈП „Паркови и зеленило", со поддршка на „Акцијаши" – Скопје, денеска беа исчистени  пристапните патеки и неколку критични локации во парк шумата „Гази

Од Општината информираат дека во следната фаза започнуваат со обнова и поставување на нова урбана опрема во парк шумата. Нов модерен парк за миленици ќе биде новата содржина што ќе ја краси парк шумата Гази Баба, а на повеќе локации низ самата парк шума ќе бидат поставени реквизити за миленици и посебна урбана опрема.

– Целта на оваа акција е да бидеме пример за сите оние кои ја загадуваат животната средина. Да им покажеме дека кога сме во природа, треба и ѓубрето кое што сме го направиле, да го собереме и фрлиме во соодветни контејнери, истакна градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски. 

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин.

Повеќе од 100 полицајци учествуваа во акцијата за спречување на тепачката која избила во четвртокот вечерта на плоштадот Александерплац во германскиот главен град.

Полицијата соопшти дека уапсени се девет лица, а се претпоставува дека тепачката била организирана, со оглед дека се собрале повеќе од 400 луѓе, откако двајца главни поттикнувачи на инцидентот, ги повикале своите обожаватели да им се придружат на соочувањето.

Тензиите ескалирале, по што избила голема гужва меѓу 50-на луѓе.

 

Во Струмица продолжи акцијата за чистење диви депонии

Продолжува акциjата за чистење на комуналниот отпад во повеќе населени места на територијата на општина Струмица со конкретни активности на ЈПКД „Комуналец" во соработка со општината и голема помош со механизација на дел од приватниот сектор. 

Денес се чистеа диви депонии во населените места Банско, Муртино и Просениково.

Раководителот на секторот „Комунална хигиена" при ЈПКД „Комуналц",Бранко Горѓиев, информираше дека првата недела од акцијата за чистење на дивите депонии биле подигнати 1.370 метри кубни отпад, а исчистени се депонии во населените места Просениково, Добрејци и Водоча.

-Со овие акции се очекува значително да се подобри состојбата со непрописното одложување на отпадот, намалување на неговото штетно влијание и локализирање на депониите со цел полесна контрола на истите, рече Горѓиев,

Градоначалникот Коста Јаневски и директорот на „Комуналец", Зоран Горгиев и денеска повторно упатија апел до граѓаните за совесно и правилно да го одлагаат својот отпад, со цел да се спречи создавање на диви депонии и да се сфати пораката дека заштитата на животната околина зависи од сите нас./МИА

притисни ентер