Каракачанов: Македонците да се освестат и да станат нормален народ

Не сакам да бидам запаметен како глупак во историјата кој што тргнал со добра намера да помогне на еден народ, но од македонска страна имаат обичај да тресат.

Треба да се осветат и да станат нормален народ, да не кажам добри Бугари ,, изјави Красимир Каракачанов министерот за одбрана и вицепремиер на Бугарија во неделна емисија на бугарското национално радио пренесуваат бугарските медиум .

Тој за напишаниот статус со кој вчера  му се се обраќа на премиерот Заев да не ја злоупотребува темата со македонскиот јазик и дека тоа ќе го чини ЕУ и НАТО вели дека реагирал не само како претседател на ВМРО туку и како човек кој активно работел да се случи договорот меѓу Македонија и Бугарија. Според него Македонија треба да ја коригира својата политика  и во однос на историјата која според него е фалшлива , а и тоа што се учи во училиштата за Каракачанов е со антибуграски дух .

Тој вчера меѓу другото реагираше и за новото име согласно Преспанскиот договор.

,,Северна Македонија е географско именување што вклучува и територии од Република Бугарија. Заев утре може да посака целосно идентичен бугарски дијалект да биде изучуван како официјален странски јазик кај нас. Тоа е недозволиво. Тоа е провокација”, вели Каракачанов. 

Вчера македонското министерство за надворешни работи за канал 5 испрати реакција за ставовите  на Каракачанов  кое го пренесоа бугарските медиуми.

Изјавата е извонредна прилика за сличен контра - одговор и создавање на врзан негативен круг што ќе не’ оддалечи едни од други и ќе создава непријателство, наместо пријателства .Потпишавме договор за пријателство и ќе градиме пријателство, но тоа подразбира меѓусебно разбирање, почит и грижа за интересите на соседот, се вели во соопштението на МНР.

Поранешниот амбасадор во Виена и Берлин ,Ѓорѓи Филипов вели дека изјавата на Каракачанов има за цел да ја зајакне неговата позиција и позицијата на партијата што ја предводи .Тој смета дека ова нема да наштети на македонската позиција

„ Вакви и слични коментари како она со поранешниот министер  на Грција ќе има и понатаму и тоа не треба да биде закана за имплементацијата на првиот и вториот договор и со Бугарија и со Грција“ – изјави поранешниот амбасадор во Виена и Берлин ,Ѓорѓи Филипов.

Изјавата на Заев околу македонскиот јазик и негово изучување во Грција претходно предизвика  реакции  и во Грција, при што поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, рече дека да бил сè уште министер „ќе го потегнел за уши на сите начини, и од НАТО, од Европската унија и од Нимиц“.

Бензините поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,08 отсто.

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67, а на  ЕУРОСУПЕР БС-98 – 69 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе продолжи да се продава за 61,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,293 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 34,478 денари.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 3,83 отсто пониската просечна цена на бензинот на светските берзи во изминатите седум дена и за 0,48 отсто кај дизелот, како и за 0,24 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот. 

Преку заеднички часови до поголема етничка интеграција на младите во Скопје

Во учебната 2018/2019 година, заедничките часови се реализирале во четири средни стручни училишта во Град Скопје .

Градот Скопје заедно со Министерството за образование и наука и претставниците на УСАИД и ОБСЕ, како и Македонскиот центар за граѓанско образование денеска ја претставија завршницата на проектот за интегрирано образование, односно за изведување заедничка настава на деца кои редовната настава ја посетуваат на различен јазик.

Во учебната 2018/2019 година, заедничките часови се реализирале во четири средни стручни училишта во Град Скопје – СЕПУГС „Арсени Јовков", АСУЦ „Боро Петрушевски", СУГС „Браќа Миладиновци" и СГГУГС „Здравко Цветковски". Оваа учебна година се вклучиле и две дополнителни училишта: СУГС „Јосип Броз Тито" и СУГС „Димитар Влахов".

Целта на заедничките часови во редовната настава во кои учествуваат млади од различни етнички заедници е да се подобри меѓуетничката соработка и интеграција меѓу нив, како и да се зајакнат нивните граѓански и демократски вредности. Во второто полугодие на учебната 2018/2019 година се реализирале над 700 заеднички часови во кои учествувале над 450 ученици.

Идејата, како што рече денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на промотивниот настан „Заеднички часови со ученици кои учат на различни наставни јазици во градот", е во сите училишта во текот на наредните пет години да вклучат што е можно поголем број ученици.

Тој посочи дека запознавањето едни со други ќе овозможи да се надминат стереотипите и во целост да заживее концептот на „Едно општество за сите". Од тие причини, информира Шилегов, Град Скопје ја усвои Стратегијата за интегрирано образование што треба да се имплементира во наредните пет години.

– Конечно да успееме наместо делење на децата по национална основа во различни смени и училишта, образовниот процес во средните училишта во нашиот град да се одвива заеднички без оглед на тоа на кој наставен јазик децата го изучуваат образовниот процес. Ова за мене не е амбициозна програма, туку е неопходност што како држава и општество мора да ја спроведеме, рече Шилегов.

Министерот за образование и наука Арбер Адеми, пак, рече дека со конретни чекори даваат придонес во зајакнување на меѓуетничката толеранција и интеграција и во областа на образованието.

– Ова е еден наш голем прироритет кој е предвиден и во новиот Закон за основно образование.При креирањето на образовните политики и практики неретко се соочуваме со ситуации во кои треба да се донесат храбри, но вистински одлуки. Токму таква беше и оваа одлука, односно активност за одржување заеднички часови во редовната настава со учениците кои учат на различни наставни јазици. Градењето на едно општество за сите заедници и негувањето хармонични односи кои се темелат на почитување на различностите се всушност меѓу основните начела и во новиот Закон за основно образование, рече Адеми. 

Слободните патувачи и алтернативниот туризам во фокусот за привлекување туристи

 Со промоција на бањски, алтернативен и вински туризам земјава во наредниот период ќе се обиде да привлече што повеќе странски гости.

Предвидена е изградба на најмалку две до три велосипедски патеки со сите стандарди, отворање на најмалку една пештера за туристи и воспоставување нови вински патишта во Гевгелиско-валандовскиот, Велешкиот, Штипско-радовишкиот, Кратовскиот, Кумановскиот и Охридско-струшкиот регион.

Како што беше речено на денешната тркалезна маса во Стопанската комора на Македонија, бројките засега се добри иако очекувањата за 2020 година се скок во туризмот од 5 до 7 проценти и зголемување во бројот на ноќевања од 7 до 10 отсто.

Експертите сугерираат при промоцијата на нашиот потенцијал, винскиот туризам да оди заедно со понудата на храна, како ено-гастро пакет. Мора да се преземат мерки и за надминување на некои бариери, како што се конкретно визите за кинеските туристи.

– Бројките годинава се добри. Има зголемување кај ноќевањата и на домашните и на странските туристи. Очекуваме процентот на учество на туризмот и угостителството во БДП кој лани беше 1,7 отсто, годинава да достигне 2,5 проценти, а до 2023 година да изнесува 5 отсто, истакна државниот советник во Министерството за економија, Зоран Павловски.

Тој нагласи дека продолжува владината поддршка која во 2020 ќе изнесува 36 милиони денари.

– Идната година ќе бидеме фокусирани на комуницирање со слободните патувачи и ќе помогнеме во промоцијата и на винскиот туризам, но дополнително ќе ги означиме и 10-те најкачувани врвови во државата, а првпат ќе издадеме и Водич за бег-пекери, истакна директорот на Агенцијата за промоција на туризмот Љупчо Јаневски.

Директорот потсети дека од денеска почнува онлајн промоцијата на македонските туристички потенцијали низ балканските земји, а стартот е од Словенија и Бугарија.

– Ќе бидеме сто отсто онлајн присутни на најпосетените портали, а комуницираме и со блогери. Во 2020 година очекуваме да не посетат повеќе слободни патувачи. Нашата земја е можеби последната неоткриена дестинација во Европа, нагласи Јаневски.

Неговите очекувања се наредната година земјава да ја посетат над 1,3 милиони туристи и да се приближиме до бројката од четири милиони ноќевања што, според него, укажува дека девизниот прилив треба да биде над 400 милиони долари.

Елена Младеновска, директорка на Здружението „Вина од Македонија" дополни дека компетитивна предност на земјава се винскиот и гастро-туризмот и дека при промоцијата фокусот треба да се стави тука, но притоа е неопходно да се создадат и услови од страна на државата.

– Кинеските туристи се присутни во регионот, но земјава ја заобиколуваат зашто за влез им треба виза, посочи Младеновска.

Став на Стопанската комора е дека за успешна промоција на туризмот мора да имаме стратегија зад која ќе застанат сите засегнати страни: државата, експертите, научната фела и бизнис секторот. /МИА.

притисни ентер