Овечкин испишува историја во НХЛ

Рускиот хокеар Александар Овечкин е шестиот играч во НХЛ лигата кој постигнал 600 гола за ист клуб. Тој е член на Вашингтон, а до големото достигнување стигнува во 13-та негова сезона во најсилната лига на светот.

Пред него, само пет хокеари успеале да постигнат 600 гола за ист тим. Рекордер е Горди Хау (Детроит) со 786 погодоци, Стив Ајзерман (Детроит) дал 692 гола, Марио Леме (Питсбург) 690, Џо Сакик (Колорадо) 625 и Боби Хал (Чикаго) кој 604 пати ги совладал противничките голмани.

Со 32 години и 176 дена Овечкин е третиот најмлад хокеар во НХЛ кој стигнува до 600 гола.

Еден од најпознатите хокеари на светот и најефикасен играч во НХЛ лигата, Вејн Гретцки кој кариерата ја заврши со 894 погодоци, го нема на горната листа, бидејќи има 583 гола во дресот на Едмонтон, а другите погодоци му се играјќи за други екипи. 

СП 2018: Швајцарија ја совлада Србија

Швајцарија ја совлада Србија со 2:1 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Во возбудливиот натпревар со сериозни шанси на двете страни, српската репрезентација дојде до водство од 0:1 со голот на Александар Митровиќ во петта минута, резултат со кој се замина на паузата.

Во почетокот на вториот дел Гранит Џака беше прецизен и Швајцарија во 52-та минута израмни на 1:1.

Швајцарската репрезентација со голот на Џердан Шакири во 90-та минута дојде до победа од 2:1.

Во оваа група Бразил и Швајцарија сега имаат по четири бода, Србија има три, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман./МИА

СП 2018: Ахмед Муса и донесе победа на Нигерија против Исланд

Нигерија убедливо со 2:0 го совлада Исланд во натпревар од групата Д на Светското првенство во Русија.

За нигериската репрезентација ова е прва победа на Мундијалот, а стрелец на двата гола беше Ахмед Муса.

Нигериските фудбалери одиграа одличен натпревар, особено во вториот дел кога притисокот на голот на Исланд беше постојан и беа постигнати двата гола во 49 минута и 75 минута.

Нигерија со овие три бода останува во игра за нокаут фаза, а шанси имаат и Аргентина и Исланд, бидејќи за второто место во оваа група ќе се решава во последното коло.

СП 2018: Бразил во финишот ја совлада Костарика

Бразил во судиското надополнување ја совлада Костарика со 2:0 во натпревар од групата Е на Светското првенство во Русија.

Филипе Кутињо во 91-та минута беше прецизен за водство од 1:0 на бразилската репрезентација, а Нејмар во 97-та минута ја потврди победата и постигна гол за конечни 2:0.

Иако Бразилците влегоа како фаворити во натпреварот, многу потешко од очекуваното дојдоа до значајната победа и до трите бода.

Во второто полувреме интересен беше и моментот кога судијата досуди пенал за Бразил, откако Нејмар падна во шеснаесетникот на Костарика. Но, по консултација со ВАР системот ја поништи својата одлука.

Бразил сега има четири бода, додека Костарика остана без бодови и без шанси за натамошен пласман.

Во оваа група вечерва ќе играат Србија и Швајцарија./МИА

притисни ентер