„iOS 17“ е достапен за корисниците на „iPhone“: Еве ги новите функции што ги носи

Исто како што најави на презентацијата на серијата „iPhone 15“, „Apple“ вчера ја испорача најновата надградба „iOS 17“ на сите поддржани „iPhone“ модели.

Откако беше во бета верзија цело лето, „iOS 17“ конечно беше испорачан во стабилно издание на поддржаните „iPhone“ модели вчера.

Предуслов за надградбата на „iOS 17“ е уредите да користат „Apple A12 Bionic“ чип или понов. Значи, „iOS 17“, за жал, нема да доаѓа кај „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ и „iPhone X“. Постарите паметни телефони подобни за надградба на „iOS 17“ вклучуваат „iPhone XR“, „iPhone XS“, „iPhone XS Max“ и втората генерација на iPhone „SE“.

Списокот на „iPhone“ модели кои го добија ажурирањето на iOS 17 изгледа вака:

Новата верзија на оперативниот систем со себе носи многу нови функции, вклучувајќи „Check In“,„NameDrop“, Контакт постери итн. „Check In“ е нова безбедносна карактеристика која ќе им помогне на семејствата при нивните патувања. „NameDrop“ е нова функција што ја користите кога сакате да споделите информации за контакт со некого. Контакт постери е нов приспособлив екран за повици, кој ви овозможува да менувате различни визуелни компоненти за време на дојдовен повик.

Дополнително, „Apple Maps“ конечно добива поддршка за офлајн мапи. „SharePlay“ сега може да споделува пренос на два уреди истовремено. „Safari“ носи уште поголема заштита за приватно прелистување.

Наместо претходното „Hey Siri“, корисниците можат само да кажат „Siri“ и таа ќе се појави. Апликацијата „Health“ има нов сет на функции за ментално здравје, а „Apple Music“ воведува плејлисти за соработка во кои можете да уживате со вашите пријатели. „SharePlay“ сега може да споделува пренос на два уреди истовремено.

Извор: Б92

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

И викендов земјава ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што ќе преовладува претежно сончево и натпросечно топло време, но од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање.

Како што информира УХМР, утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде од 15 до 23, а максималната од 33 до 40 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското движење Хезболах е способно да се брани себеси и Либан од Израел.

Иранската мисија во ОН предупреди на платформата Икс дека можеби е дојдено време за самоуништување на израелскиот „нелегитимен режим“.

„Секоја непромислена одлука на окупаторскиот израелски режим да се спаси може да го турне регионот во нова војна“, истакна иранската мисија во ОН./МИА

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили врз Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, како и врз други области низ енклавата, јавија светските агенции, повикувајќи се на жители на Рафа и израелската армија (ИДФ).

Жителите велат дека Израелците изгледа се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, кој е во фокусот на израелската офанзива од почетокот на мај.

Тенковите се пробиваат во западните и северните делови на градот, а израелските војници веќе ги окупираа истокот, југот и центарот.

Израелските сили нападнаа од авиони, тенкови и бродови од брегот, предизвикувајќи нов бран на раселување од градот, кој засолни повеќе од милион раселени лица, од кои повеќето беа принудени повторно да избегаат. /МИА

притисни ентер