За викендов закажана „свадбата на годината“ во Индија

 По четири месеци раскошни настани што водеа до она што според многумина и го надминува епитетот „свадба на годината“ во Индија, се очекува прославите да кулминираат овој викенд. 

Се работи за венчавката на Анант Амбани (29) - најмладиот син на претседателот на „Релајанс индустрис“, Мукеш Амбани, и Радика Мерчант - ќерка на фармаколошките тајкуни Вирен и Шајла Мерчант.

Тоа не е ништо помалку од кралска венчавка, според колумнистката Шоба Де.

- Нашите милијардери се новите индиски махараџи. Нивните соработници не очекуваат ништо помалку од мега-екстраваганција. Индијците отсекогаш ги сакале помпезноста и раскошот - исто како и Британците... А, скалилото (на венчавката) е во согласност со богатството на Амбани, вели таа.

Но, колку што свадбата предизвика позитивен интерес во Индија и во светот, толку има и гнев поради сиот тој покажан раскош во земја каде што десетици милиони живеат под прагот на сиромаштијата и каде што нееднаквоста во приходите е екстремна, пишува „Би-би-си“.

Инаку, прославите почнаа во март, кога младата индиска двојка имаше тридневна забава во градот Јамнагар на западот на Индија, каде што присуствуваа околу 1.200 високи гости, меѓу кои Марк Цукерберг и Бил Гејтс. Светлосното шоу со 5.500 беспилотни летала го осветли небото над тн. „Стаклена палата“ - специјално направена по нарачка за свеченостите, каде што настапи познатата пејачка Ријана.

Потоа, на почетокот на јуни, парот одржа и четиридневно викенд-крстарење по Средоземноморјето, со повеќе застанувања низ Европа. Освен пријателите и семејството, во патувањето уживаа и ѕвезди од Боливуд, а настапи имаа Кејти Пери, „Бекстрит бојс“ и оперскиот певец Андреа Бочели.

Оваа недела се случи уште еден претсвадбен спектакл на „домашниот терен“ на семејството Амбани, т.е. во Мумбаи, каде што беше ангажиран Џастин Бибер. Видеото на коешто тој пее на работ од сцената заедно со невестата и нејзините пријатели е прегледано 38 милиони пати.

Семејството Амбани не откриваат колку сѐ тоа чини вкупно, но тамошните медиуми проценуваат дека веќе се потрошени меѓу 11 и 13 милијарди рупии (околу 120 - 144 милиони евра). Според гласините, на Ријана ѝ биле платени седум милиони долари (речиси 6,5 милиони евра) за нејзиниот настап, а Џастин Бибер наводно чинел 10 милиони долари (9,23 милиони евра).

Вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа, уништени 8,7 тони небезбедна храна

Со контролите се проверуваше имплементацијата на добра производствена и хигиенска пракса (ДПП/ДХП) базирана на НАССР принципите, инфраструктурните услови во објектите, а се спроведуваа и контроли на активностите согласно регистрацијата.

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во периодот од 16 до 19 јули спроведоа вонредни засилени контроли во објекти и оператори со храна (хотели, ресторани, времени - кетеринг објекти, месарници и маркети) во туристичките центри Дојран, Охрид, Струга и Преспа со кои беа опфатени 112 објекти. При тоа беа изречени 54 глоби на 54 оператори со храна, од кои на осум им беше изречена забрана за работа до отстранување на констатираните недоследности.

-Со контролите се проверуваше имплементацијата на добра производствена и хигиенска пракса (ДПП/ДХП) базирана на НАССР принципите, инфраструктурните услови во објектите, а се спроведуваа и контроли на активностите согласно регистрацијата на операторите со храна. Во услови на високи надворешни температури, акцент со контролите беше ставен на условите на чување и складирање на производите и роковите на употребливост на храната, соопшти АХВ.

Со контролите, се посочува во соопштението, беше утврдено неисполнување на општите и посебните хигиенски барања во сите фази на производство ,преработка и дистрибуција на храна, неимплементирање на сите процедури на ДПП/ДХП базирани на НАССР принципите, храна со поминат рок на употреба, промет на храна без декларација и означување согласно Законот за безбедност на храна и подзаконските акти според кои ваквите производи се прогласуваат за небезбедни за човечка употреба и нештетно се уништуваат.

-Од страна на инспекторите за храна и официјалните ветеринари констатирана беше и работа на објекти - оператори со храна кои не се регистрирани или одобрени за работа од страна на АХВ, поради што беа изречени мерки забрана за работа, а затекнатите производи беа забранети за промет и нештетно уништени. Утврдени беа и лоши инфраструктурни и хигиенски услови во кујните, производствените простории, за што некои оператори добија времена мерка забрана за работа, се наведува во соопштението.

Како што нагласуваат од АХВ, од промет беа отстранети 8.700 килограми небезбедна храна која беше нештетно уништена.

Од АХВ најавуваат дека и во наредниов период ќе продолжат со спроведување на вонредни контроли и во другите туристички центри, а поради високите температури, како што велат, на сила останува мерката за засилени контроли кај операторите со храна на целата територија на земјава.

Фото: Севе во секси бикини

Мегапопуларната пејачка Северина  повторно ги воодушеви и израдува фановите на социјалните мрежи со свои фотографии и видеа.

Атрактивната Севе овој пат воодушеви со фотки во бикини.

Хрватската музичка ѕвезда објави фотки на кои таа позира во секси бикини на островот Врник.

Севе изгледа совршено во интересниот бел костим за капење во кој ја покажа нејзината импресивна фигура.

Пејачката носи голема капа на главата, а на нозете има скапи сандали од брендот Гучи.

-Шеширот го штити телото...“, напиша пејачката во описот на објавата.

Пет лица убиени во дом за стари лица во Дарувар, Хрватска

Пет лица загинаа во дом за стари и изнемоштени лица во Дарувар, 130 километри југоисточно од Загреб, јавија хрватските медиуми.

Според нив, маж влегол во домот за стари и изнемоштени лица и почнал да пука во луѓето. Пет лица загинаа на лице место, а на некои се уште им се укажува лекарска помош.

Напаѓачот потоа побегнал, но полицијата набрзо го уапсила во близина на кафуле во градот. Низ градот одекнуваат сирени на служби за итна медицинска помош.

притисни ентер