За само неколку часа, Русите загубија цел тенковски полк (ВИДЕО)

Шестиот тенковски полк на Русија го започна најголемиот тенковски напад од почетокот на војната - резултатот беше катастрофален пораз, пишува Форбс.

Додека руските полкови ги окупираа урнатините на Авдиивка, поранешното упориште на Украина во источна Украина, а потоа продолжија со офанзивата кон запад, чекаше една клучна руска единица, пишува Форбс.

Шестиот тенковски полк беше дел од 90-та панцирска дивизија - нивната пробивна единица. Ако руските трупи открија слабост во украинската одбрана западно од Авдиевка, задачата на 6-от полк беше да ја искористи таа слабост и да сее хаос во украинските редови.

Зошто тогаш, во саботата, 90-та дивизија испрати полк во директен напад на непроменетите украински позиции што ги чуваше елитната украинска 25-та бригада?

Овој напад, започнат среде бел ден, беше еден од најголемите, ако не и најголемиот таков напад во целата војна. Полкот „напредна малку северозападно од селото“ Тоненка, соопшти украинскиот Центар за одбранбени стратегии.

Сепак, тоа не траеше. Нападот заврши катастрофално за Русите кога 48 возила на полкот – 36 тенкови Т-90 и 12 борбени возила БМП, со стотици војници – влегоа во минско поле. Украинските падобранци истрелаа противтенковски проектили кон нив, како и експлозивни беспилотни летала FPV.

Украинците „го одбија овој прв, огромен напад“, велат од Центарот. Полкот се повлече, оставајќи зад себе 20 уништени возила и потенцијална маса мртви војници. „Од ова може да се забележат две значајни работи“, нагласува украинската аналитичка групација Frontelligence Insight.

„Прво, руските сили во оваа област не ги загубија капацитетите и ресурсите за операции над нивото на баталјонот. Ова е загрижувачко затоа што, и покрај значителните загуби што одговараат на уништување на цела дивизија, можноста да се состави армиран тенковски баталјон за украинската одбрана е загрозена“, велат од групата.

Уште полошо, Украинците се борат да ги снабдат своите позиции на фронтот додека чекаат помош од САД, како и усвојувањето на новиот закон за мобилизација од Киев - кој ќе ги овласти украинските вооружени сили да регрутираат десетици илјади нови војници.

Второто набљудување на Frontelligence Insight за Украина нуди малку повеќе надеж. „Наводно, 6-тиот полк имал задача да ги искористи дупките во одбраната и да напредува понатаму на украинска територија“, објаснуваат тие. „Ова е добра вест за Украинците, бидејќи експлоатацијата на таква група за пробивање сугерира дека руските сили се борат со значителни предизвици и преземаат очајни мерки“.

Со други зборови, 90-тата дивизија можеби сфатила дека не го прави напредокот што го планирале, па станале нетрпеливи и невнимателни.

Силата дизајнирана да направи хаос на слабо одбранетите украински позиции на тој начин влета директно во мини, украински беспилотни летала и познатите ефективни сили за противвоздушна одбрана.

Новороденче, кое било прогласено за мртво, се разбудило на погребот- семејството верува во чудо

Бебе кое било прогласено за мртво набргу по раѓањето, е префрлено назад во болница во Парагвај откако добила знаци на живот за време на нејзиниот погреб.

Нејзините блиски кои се потресени од сѐ, изјавија дека не исклучуваат „Божја интервенција“, пренесува El Tiempo.

Девојчето е родено околу пладне во петокот со царски рез, откако нејзината 21-годишна мајка имала компликации во седмиот месец од бременоста.

Но, бебето било прогласено за мртво и предадено на семејството заедно со потврдата за смрт.

Таткото на бебето, Игнасио Медина, изјавил за локалната телевизија Телефутуро дека телото на бебето го добил „целосно виолетово“.

Семејството, кое веќе претрпело загуба на уште едно бебе од оваа двојка, наместо да слави, отишле на погребот во Минго Гуазу, место на околу 20 километри од Сиудад дел Есте, главниот град на департманот Алто Парана, кој граничи со Аргентина и Бразил.

„Ја однесовме кај мајка ми и таму ја гледавме“, рече Медина.

Тој рече дека непосредно пред да заминат на гробиштата, еден од неговите чичковци забележал дека бебето мрда со главата и ги известил присутните.

„Потоа отидовме да ја провериме и срцето ѝ чукаше“, додал таткото кој веднаш го однел бебето во болница.

Кога таткото на бебето го прашал што се случило, директорот на Регионалната болница во Сиудад дел Есте, Федерико Шредел, не ја исклучил можноста дека се работело за катаплексија.

„Поради состојбата со предвремено раѓање, тоа може да се случи, практично пациентот останува без знаци на живот“, додаде специјалистот и предупреди дека ваков случај може да се случи еднаш на секои пет милиони раѓања.

Исто така, Пабло Лемир, директор на судска медицина на Министерството за правда во Парагвај, исто така објасни дека тоа може да биде катаплексија или синдром на „очигледна смрт“.

„Нема чукање на срцето, нема дишење, телото е опуштено, бледо, станува сино или виолетово и обично се решава спонтано и необјасниво“, изјави тој за парагвајскиот медиум ABC Colors.

Според експертот, бебето било родено предвреме и тоа ги исклучило опциите за лекарите.

„Во 26-та недела од бременоста и со таа тежина, белите дробови не се подготвени да бидат надвор од матката, ниту пак нервниот систем е правилно развиен“, рече тој.

Од друга страна, роднините не исклучуваат „божествена интервенција“ и тврдат дека девојчето, сепак со резервирани прогнози, ќе се вика Милагрос де Жезус, што во превод значи „Чудо Исусово“.

Момче падна од 40 метри висок гребен во Италија- пријателите немоќно гледале (ВИДЕО)

Момче (14) од Арика, Италија, доживеа трагична судбина кога со другарите го посети езерото Неми, не сфаќајќи дека ќе падне од дрво по стрмна карпа од 40 метри и ќе загине.

Тој наводно се одвоил од својата група пријатели и се обидел да стигне до највисоката точка на Виа Перино, но гранката од дрвото на која се качувал се скршила и момчето се превртело врз карпата, објави Мирор.

Тинејџерот паѓал над 30 метри, а неговите пријатели беспомошно гледале и веднаш го вклучиле алармот.

Пожарникарите од Неми и карабинерите веднаш пристигнале на местото на настанот, но не можеле ништо да му направат на момчето, освен да констатираат смрт.

Телото е пренесено во болницата Кастели во Арикио, а потоа во Институтот за судска медицина во Рим.

Брутално убиство во Њујорк: Во фрижидер е пронајдена отсечена човечка глава и делови на тело

Маж од Њујорк е обвинет за убиство откако во фрижидерот на неговиот стан во Бруклин биле пронајдени човечка глава и делови од телото, соопшти денеска полицијата.

Николас Мекги (45) е уапсен во четвртокот попладне и обвинет за грабеж, криење на човечко тело и компромитирачки докази, соопшти њујоршката полиција, пренесува Ен-Би-Си Њуз.

Посмртните останки на 40-годишниот Кошин Гелцер биле пронајдени на 22 јануари во станот што Мекги го делел со Хедер Стајнс (45), која исто така е уапсена за криење на човечки труп.

Полицајците рекоа дека одговориле на повикот од станот и пронашле повеќе црни кеси со делови од тело во фрижидерот и замрзнувачот.

Според кривичната пријава, лекарите подоцна го идентификувале Гелцер преку отпечатоци од прсти.

Полицијата денеска не соопшти повеќе детали за случајот, ниту пак како и кога е убиен Гелцер.

притисни ентер