Двете селекции на синоќа одиграните дуели постигнаа победи. Франција го победи домаќинот Шведска со 21:19, додека Холандија беше убедлива против Србија со 35:27. Третиот дуел од групата 1 заврши без победник меѓу Шпанија и Германија, со што Германките ги намалија шансите за пласман во борбата за медалите.

Во последното коло утре (14 декември) играат:
Шпанија – Холандија,
Шведска – Германија и
Франција – Србија.

Табела: Холандија 6 бодови, Франција 6, Германија 5, Шведска 3, Србија 3, Шпанија 1.

Денеска се играат дуелите од групата 2:
Чешка – Романија,
Унгарија – Норвешка и
Данска – Русија. /МИА

Датум на објава: вторник, 13 декември 2016 во 09:31
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар