Шок во фудбалскиот свет: Бразил нема да оди на Олимписките игри во Париз

Фудбалската репрезентација на Бразил не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз.

Фудбалската репрезентација на Бразил не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз, бидејќи синоќа беше поразена од аргентинската репрезентација со резултат 1:0 во натпреварот од последното, трето коло од јужноамериканските квалификации за Олимписките игри.

Стрелец на единствениот гол за аргентинската репрезентација беше Лучијано Гонда во 77. минута. Репрезентацијата на Аргентина, играчи до 23 години, ја предводи Хавиер Маскерано.

Во вториот натпревар од третото коло Парагвај ја совлада Венецуела со 2:0.

Првото место на табелата го освои Парагвај со седум бодови, додека Аргентина е втора со пет. Овие две селекции ќе играат на Олимписките игри во Париз. Бразил заврши на третото место во поредокот со три бода, додека Венецуела беше последна со еден бод.

Ова е првпат по 2004 година репрезентацијата на Бразил да не успее да се пласира на Олимписките игри.

Бразилскиот тим го освои златниот медал на Олимпијадата во Рио де Жанеиро во 2016 година, како и на Олимпијадата во Токио во 2021 година.

Аргентина беше олимписки шампион во 2004 година во Атина и 2008 година во Пекинг.

Досега на Олимпијадата во Париз се пласираа фудбалските селекции на Аргентина, Парагвај, Франција, Соединетите Американски Држави, Доминиканската Република, Шпанија, Израел, Украина, Мароко, Египет, Мали и Нов Зеланд.

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

 Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да биде на дофат на целосна победа.

„Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци, туку за неколку недели, кога ќе ја започнеме операцијата“, рече Нетанјаху во интервју за американскиот телевизиски канал Си-Би-Ес.

Како што пренесуваат странските агенции, Рафа е „последното упориште“ на палестинското движење Хамас во очите на израелскиот премиер, кој е решен таму да започне копнена офанзива за да го порази Хамас и да ги ослободи заложниците кои се држат во Појасот Газа, и покрај предупредувањата од меѓународната заедница.

Според ОН, околу 1,5 милиони луѓе се во Рафа, град кој се наоѓа на границата со Египет. Тој граничен премин сега е затворен.

„Ако постигнеме договор (за прекин на огнот), таа (офанзивата) на некој начин ќе биде одложена, но ќе се случи“, додаде израелскиот премиер. /МИА

Ливерпул го освои англискиот Лига куп

 Ливерпул вечерва на „Вембли“ во Лондон го победи  Челзи во финалето на англискиот Лига куп со 1:0.

Основните 90 минути завршија без голови. Решавачкиот момент се случи во 118. минута кога дефанзивецот на „Црвените“, Вирџил ван Дајк се запиша во листата на стрелците.

Ливерпул по десетти пат во историјата го освои англискиот Лига куп. Тимот го држи рекордот по победи на турнирот.

Последен пат тимот од „Енфилд“ го освои трофејот во 2022 година. /МИА

Девет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка, се враќале од партиски митинг

Девет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка додека се враќале од митинг на владејачката партија Африкански национален конгрес.

Поддржувачите на партијата на претседателот Кирил Рамафоса се враќале дома со автобус по митингот во градот Дурбан.

Автобусот излетал од патот и се превртел, соопшти полицијата.

Службите за итни случаи објавија дека уште 17 лица се повредени во несреќата кај градот Паулпитерсбург, на околу 360 километри северно од Дурбан.

Африканскиот национален конгрес соопшти дека некои од повредените се во критична состојба.

Партијата официјално ја започна својата изборна кампања на стадионот Мозес Мабхид во Дурбан пред десетици илјади поддржувачи, а изборите се закажани за 29 мај. /МИА

притисни ентер