Руска техника на фарбање јајца што го воодушеви светот

Како да ги исфарбате јајцата во боите на виножитото?

Се ближи Велигден и доколку сакате јајцата да ги вапсате на нов начин, пробајте го овој интересен руски метод. Постојат голем број начини за украсување на велигденските јајца, а ние ви ја пренесуваме идејата што се користи во Русија и со која се добиваат оригинални велигденски јајца во различни бои. Колку повеќе бои ќе изберете, толку пошарени и поубави ќе бидат вашите „руски“ велигденски јајца, а можете да користите и само две бои.

За оваа метода на бојадисување потребни ви се кесички боја, ладна претходно зовриена вода, оцет, неколку салфетки, стапчиња за уши и онолку ластичиња колку што имате јајца.

Состојки:

јајца

зовриена, но изладена вода

различни бои во кесички

алкохолен оцет

стапчиња за уши

ластичиња за тегли

пластични чаши

салфетки

малку масло за премачкување

Подготовка:

Сварете ги јајцата и оставете ги целосно да се изладат. Одделете неколку пластични чаши и во секоја истурете по една кесичка од боите за јајца. Боите прелијте ги со лажица ладна вода и додадете една лажица ладен алкохолен оцет, па содржината измешајте ја убаво додека да се да се раствори бојата.

Секое јајце посебно завиткајте го во лист салфетка, ако се повеќеслојни, одвојте ги слоевите и употребете по еден за секое јајце. Одозгора врзете ги со ластиче. Потоа потопете ги стапчињата за уши во боите и исшарајте ги јајцата со нив, сè додека не добиете разнобојни и рамномерно обоени јајца. Оставете ги да се исушат 15 минути. После тоа, одвиткајте ја салфетката. На крај, кога целосно ќе се исушат, премачкајте ги јајцата со масло за да добијат сјај.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер