Наскоро пристигнува новото BMW X3 (ФОТО)

BMW ја подготвува новата генерација на моделот X3, а неколку прототипови веќе се фатени на тестирање.

Конечната верзија лесно би можела да изгледа токму како овој предлог.

Неговиот предлог го понуди Sugar Design, а се базира на досега видените прототипи, но и на некои желби искажани од бројни фанови на брендот. BMW дефинитивно треба да го усоврши својот дизајнерски израз, а можевме да ги видиме првите резултати на X3.

Судејќи по овој рендер, BMW ќе се откаже од форсирање драматични линии, односно повеќе нема да бидеме сведоци на крајно агресивните линии со кои се среќаваме на бројни модели во гамата на баварскиот производител.

Постојат и атрактивни решенија како што се рачките на исто ниво со површината на вратата. Лоши оценки не можеше да заработи ниту закосената линија на покривот од која продолжува да расте спојлерот на покривот. Дизајнот на задните светла и браниците можеби не се најдобро решение, како и аголните краеви на браниците.

Доколку се вратиме на предниот дел, натамошниот раст на „бубрегот“ би можел да им пречи на многумина.Уште поизненадувачки е отсуството на вертикални летви, кои се заменети со сјајна пластична обвивка.

За потсетување, новиот X3 за прв пат треба да биде претставен најдоцна кон средината на следната година. Класичните бензински и дизел мотори треба да останат во понудата заедно со хибридите во подобрената платформа CLAR. Од друга страна, целосно електричниот iX3 ќе биде одделен, а ќе ја користи основата Neue Klasse.

Почина Славе Сирачевски, познат угостител и сопственик на Аурора

Почина Славе Сирачевски, сопственикот на туристичката агенција Аурора Турс, угостителски објект на езерото Козјак и на еден од најубавите хотелски ресорти во Македонија, Аурора Берово.

Веста на фејсбук ја објави поранешниот директор на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски.

„Македонскиот туристички сектор загуби еден од креаторите и визионерите на македонскиот туризам.

Славе Сирачевски со Аурора Турс и уникатните концепти на Хотел Аурора Берово и Аурора Козјак успеа да докаже дека вложувањата за рурален туризам е голема можност во Македонија и пример за регионот!

Во мое лично име изразувам сочуство на семејството!

Благодарам Славе за многуте совети кои ги сподели со мене и помогна во мојот кариерен развој и развојот на македонскиот туристички сектор.

Почивај во мир Славе“, напиша на својот статус Љупчо Јаневски.

Сочувство до семејството Сирачевски од целиот тим на Канал 5.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците.

Соединетите Американски Држави, Израел, Египет и Катар постигнаа договор за „основните контури“ на договорот за заложниците и привремен прекин на огнот во Појасот Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

„За договорот сè уште се преговара“, рече Саливан, додавајќи дека се планирани индиректни разговори со палестинското исламистичко движење Хамас, а како посредници ќе бидат Катар и Египет.

Во меѓувреме, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека се уште е нејасно дали тековните разговори ќе доведат до договор.

Во интервју за Си-Би-Ес Њуз, Нетанјаху рече дека подоцна денеска ќе се сретне со неговиот тим за да разговара за воениот план за евакуација на палестинските цивили во Газа и операцијата за уништување на преостанатите формации на Хамас.

„Ако имаме договор, тој ќе биде малку одложен, но тоа ќе се случи. Ако не се постигне договор, сепак ќе го направиме“, рече израелскиот лидер. /МИА

Во Шпанија уапсен еден од најбараните криминалци од марсејскиот клан

Французин за кој се верува дека е „главниот член на марсејскиот клан“, вклучен во шверц на дрога, е уапсен денеска во Шпанија, соопшти шпанската полиција, која го опиша како „еден од најбараните бегалци во Франција“.

„Криминалецот, против кого е распишана европска потерница, е уапсен во бар на брегот јужно од Барселона, а идентификуван е како Жан-Ентони Блас, роден 1990 година“, се вели во соопштението на шпанската полиција.

Уапсениот е осуден на 10 години затвор во Франција за трговија со дрога, недозволено поседување оружје, дела против јавниот ред и безбедност и припадност во организирана криминална банда.

Тој избега за време на полициска операција против него во март 2023 година во Франција. За време на бегството користел четири различни идентитети.

Марсејскиот клан наводно шверцува канабис во Шпанија и поседува голем арсенал на воено оружје, се вели во соопштението на шпанската полиција. /МИА

притисни ентер