Извлечени три 16-годишни момчиња заробени на островче од надојдената Треска

Од тинејџерска игра до животна опасност. Три 16 годишни момчиња синоќа речиси до полноќ останаа заглавени на мал остров на реката Треска поради надојдената вода која се испушта од ХЦ Козјак и Матка.

Од тинејџерска игра до животна опасност. Три 16 годишни момчиња синоќа речиси до полноќ останаа заглавени на мал остров на реката Треска поради надојдената вода која се испушта од ХЦ Козјак и Матка, што доведе до уште едно долго и филмско извлекување на ЦУК и МВР помогнати од мештаните од С.Грчец. Од ЦУК велат невниманието довело до ризичната состојба, бидејќи момчињата воопшто и не забележале дека нивото на водата се подигнува, а кога им станало јасно, веќе било доцна за самостојна евакуација, бидејќи реката речиси и го надминала коритото.

Оваа река која сега изгледа мирно и тивко, во подоцнежните часови е навистина брза, подлабока, а со тоа и поопасна, бидејќи во тие часови се испушта повеќе вода од браните за производство на електрична енергија.

Првиот обид за евакуација со чамец на МВР бил неуспешен поради силната река, а и обидот на Црвениот крст не поминал подобро. По бројните обиди и отпорноста на надојдената река решение се побарало во запирање на водата од страна на ХЦ Матка и Козјак кои работеле со максимален погон за производство на струја, што на крајот се покажало како вистински потег, но и за тоа било потребно време.

-Да ги сопрат браните и што е можно помалку да истекува вода, на оној биолошки минумум практично што е потребен за реката за да може да се намали силината и големината на водата во тој дел. Но, потребно е време да помине тој напливен бран од вода и требало да се чека затоа акцијата траела толку долго. На крај, водата намалила на безбедно ниво, кога можело да се интервенира,- – Илија Бојаровски – Портпарол на ЦУК.

Момчињата кои се нашле во опасната состојба се од околните места, а пријавата до ЦУК пристигнала околу 19 часот. Од ЦУК апелираат до граѓаните да бидат внимателни околу коритото на Треска особено во попладневните и вечерни часови кога турбините на браните работат поинтензивно, што се случува редовно, секој ден.

Од полноќ за денар ипол поевтини бензини

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи да ги намали цените на бензините. 

Од полноќ за денар ипол поевтинува Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и Еуродизелот, а Екстра лесното масло за домаќинство за еден денар.

Се намалува и малопродажната цена на Мазутот за 1,152 ден/кг кој од полноќ ќе се продава по цена од 45,757 ден/кг.

Според одлуката на РКЕ, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 81,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 83,5 денари за литар, а дизелот по цена од 74 денари за литар. Новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 72,5 денари.

Совети за чување на лебот во потоплите летни денови

Лебот е храна којашто се купува секојдневно, но зголемената количина од оваа намирница честопати завршува во отпад поради краткиот рок на траење.

Многумина чуваат леб во сандачиња, или пак фрижидер. Но, кога лебот се чува во влажна или невообичаено топла средина, побрзо фаќа мувла, што е особено опасно за луѓето со респираторни проблеми и алергии. Софи Труман, стручак за отпад тврди дека најдобриот начин за складирање на печивото е во платнена торбичка.

- Ако лебот е свежо направен, не треба да го чувате во херметичка ќеса, бидејќи така нема да може „да дише“. Мора да го оставите на воздух за да го одржите најдоброто. Секогаш е најдобро да го чувате во корпа за леб или платнена ќеса, на поладна, собна температура. Но, не во фрижидер, објасни Труман.

Таа натаму истакнува дека обичниот фрижидер всушност го забрзува процесот на создавање мувла... Така што, подобра опција е замрзнувањето, коешто го одржува лебот свеж неколку дена. Пред јадење, лебот се одмрзнува неколку часа, а за „крцкав ефект“, експертката советува да се стави во рерна на неколку минути.

Лебот може да се чува и во кутија за леб, или на поладно, а суво место, каде што секојдневното печиво е заштитено од главните причини за расипување - топлина и влага.

Макрон: Франција е подготвена за Олимписките игри

Претседателот на Франција, Емануел Макрон при денешната посета на Олимпиското село истакна дека Пaриз е подготвен за да биде домаќин на Олимписките игри.

- Подготвени сме и ќе бидеме подготвени во текот на Игрите, посочи Макрон.

Претходно, францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен изјави дека неколку дена пред почетокот на ОИ во Париз спроведени се еден милион административни истраги и утврдено е оти 4.355 лица би можеле да претставуваат закана.

Безбедносните истражување се спроведени за сите лица кои на каков било начин ќе учествуваат во ОИ од 26 јули до 11 август и на Параолимписките игри од 28 август до 8 септември. Проверени се спортисти, тренери, новинари, волонтери, приватно обезбедување, дури и граѓаните кои живеат во близина на одржувањето на церемонијата на отворање на ОИ.

Околу 35.000 полицајци и жандарми и 18.000 француски војници ќе ги обезбедуваат Олимписките игри секој ден.

притисни ентер