Инсектицидите влијаат на квалитетот на спермата кај мажите

 Изложеноста на инсектициди е поврзана со помала концентрација на спермата кај возрасните мажи, посочува нова анализа на 25 истражувања што опфаќаат распон од речиси 50 години.

Според тимот научници од Италија и САД, ова е најтемелната анализа досега.

- Осознавањето на тоа како инсектицидите влијаат на концентрацијата на сперматозоидите кај луѓето е од клучно значење со оглед на распространетоста (на проблемот) во околината и документираните опасности по сексуалното здравје, вели Лорен Елис, научник од Северозапниот Универзитет во Еванстон, Илиноис, САД.

Истражувачите споредиле податоци за 1.774 возрасни мажи од четири континенти (Азија, Европа, Северна и Јужна Америка) кои биле изложени на органофосфати и Н-метил карбамати. Штетното влијание, се чини, настанува преку воспалителни процеси во мозокот. Постојат и други важни фактори кои можат да влијаат на плодноста. Загадувањето, имено, е поврзано со намаленото количество сперма - и кај луѓето и кај животните, пишува „Сајенс алерт“ (Science Alert).

- Без разлика дали испитувањата биле мали или големи, тука е постојано присутната поврзаност меѓу зголемената изложеност на инсектициди и намалената концентрација на сперма, објаснува американската истражувачка Мелиса Пери, епидемиолог и микробиолог на Универзитетот „Џорџ Мејсон“ во Џорџија.

Машкиот и женскиот стерилитет, се наведува, се подеднакво застапени. Во 40 отсто случаи, проблемот е кај мажот, 40 насто - кај жената, 10 отсто кај двајцата и во 10 проценти стерилитетот се јавил од непозната причина.

- Со доказите со коишто располагаме се дојде до точка кога треба да преземеме регулаторни мерки за намалување на изложеноста на инсектициди, вели Пери.

Кога станува збор за органофосфатите, тимот препорачува дополнителни истражувања, особено за глифосфатот, бидејќи неговите невротоксични ефекти се проучувани, но се чини дека недостасуваат податоци за неговото влијание врз производството на сперма./МИА

Алегри прв тренер кој освоил 1000+ бодови во Серија А

Предводникот на Јувентус, Масимилијано Алегри е првиот тренер кој стигнал до повеќе од 1.000 бода во Серија А.

Јувентус денес на домашен терен славеше над Фросиноне (3:2) во 26. коло од Италијанското фудбалско првенство.

Ова е 301. победа на Алегри на турнирот, со 99 нерешени и 96 порази. Тој има 1.002 бода во Серија А.

Да потсетиме дека Серија А започна во сезоната 1929/30. Пред сезоната 1994/95 во Италија за победа се доделуваа 2 бода, а оттогаш по три.

Масимилијано претходно беше тренер на Каљари, Милан, Сасуоло и Удинезе. /МИА

Украинскиот премиер побара од САД економска помош во износ од 11,8 милијарди долари оваа година

Украина очекува да добие 11,8 милијарди американски долари економска поддршка оваа година, изјави денеска нејзиниот премиер Денис Шмигал.

Киев се соочува со буџетски недостиг од 37 милијарди долари во 2024 година поради двегодишната руска инвазија и се потпира на западните партнери за оваа витална помош.

Шмигал изрази надеж на форумот во Киев по повод втората годишнина од руската инвазија дека американските пратеници ќе ја одобрат долгоочекуваната економска и воена помош.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина“, рече тој, мислејќи на помошта од 60 милијарди долари што со месеци беше блокирана во американскиот Конгрес. /МИА

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа.

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман изјави дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Газа, каде што има повеќе од милион Палестинци.

Повеќето од тие Палестинци заминале во Рафа бегајќи од борбите во другите делови на енклавата, објавија медиумите на арапски јазик.

Абас и јорданскиот крал разговараа за последните случувања во војната меѓу Израел и Хамас во Газа, како и за напорите за зголемување на количината на хуманитарна помош за Палестинците во енклавата, особено нејзиниот северен дел.

Во разговорот беше истакната потребата да се дозволи слобода на вероисповед за Палестинците во џамијата Ал Акса за време на претстојниот Рамазан, откако минатата недела беше објавено дека израелската влада размислува да го ограничи бројот на луѓе на кои ќе им се дозволи да влезат, објави Тајмс оф Израел. /МИА

притисни ентер