Градоначалникот на Арачиново, добил закани по живот, заканувачот уапсен

Продолжуваат заканите во Арачиново,  синоќа 69 годишен маж влегол во општината и му се заканил на градоначалникот Ибраими и останатите вработени, поради недоделување на концесија за користење на земјиште.

Случајот бил пријавен во полиција, а заканувачот е уапсен и се товари со кривично дело загрозување на сигурноста, велат од МВР за Канал 5 ТВ. Од денеска општината, поради безбедносни причини е под клуч и нема да им биде на располагање на граѓаните, а до кога вратите ќе бидат затворени во соопштението не е наведено... Канал 5 се обиде да добие повеќе одговори од градоначалникот Ибраими, но тој не одговори на нашите повици...

-Од безбедносни причини општинската управа нема да работи од 25.05.2023 година(четврток) до нова одлука за која навремено ќе бидете информирани. Втор пат е нарушена безбедноста на на вработените во општинската администрација и на градоначалникот, па таквата одлука и против наша волја и желба беше неизбежна – Стои во соопштението на општината.

Политичките конфликти во општината не смеат да го загрозуваат живеењето на граѓаните, упати остра критика министерот Спасовски, велејќи дека станува збор за нерасчистени сметки кои немаат врска со општината...

-Сите тие работи кои што се случуваат во Арачиново, се работи кои што мора да си ги расчистуваат меѓу себе, зошто? Затоа што меѓусебните конфликти лица кои што ги имаат од иста политичка проминенција, лица со исти интереси и т.н. - Тие должничко доверителски односи кои што ги имаат, внатре, во наводници би рекол должничко доверителски односи од секаков аспект со тоа што располагаме како полиција ќе мора да ги расчистат и да покажат дека приоритет се граѓаните на Арачиново, мене ми е жал што се враќа повторно општината во некое време во кое што немаше никаква функционалност и не се решаваат ниту еден од проблемите кои што се на граѓаните...

Градоначалникот Ибраими и лани во септември пријави во полиција дека бил физички нападнат од неколку лица, тврдејќи дека напаѓачите биле предводени од член на семејството на поранешниот градоначалник Ајвази, бидејќи, како што тогаш изјави не ги реализирал нивните лични и деловни барања да поставува директори на основни училишта без никакви законски критериуми...

Фото: Британска манекенка ужива на одмор во Дубровник

Британската манекенка Ферне МекКан веќе одлучила да замине на одмор. Деновиве таа ги покажа своите фотографии од Хрватска. Како што откри таа е на одмор во Дубровник и околината.

„Верувајте си дека ќе го изберете она што е соодветно за вас. Најубавиот ресторан на островот. Каков прекрасен, посебен ден во Хрватска“, напиша таа во описот на фотографијата на која позира во црн костим за капење.

Дејли мејл известуваше за нејзиниот летен одмор во Хрватска. „Ферне МекКан ја истакнува својата неверојатна фигура во црно бикини додека се сонча во Хрватска“, гласи насловот на нивната статија.

Ферне неодамна изјави дека ослабела многу откако ја родила ќерката Финти, а многумина ја фалат затоа што покажала реален поглед на нејзиното тело. „Сакам да гледам реални фотографии, сите имаме целулит и маани кои попрво би ги немале, но добро е да ги славиме. Благодарам Ферне за искрената објава“, гласи пофалбата на еден следбеник.

Од 2022 година, Ферне е во врска со бизнисменот Лори Хејнс, со кој ја има ќерката Финти. Тој има уште една ќерка, од претходната врска.

Бајден настапи пред дипломците на Морхаус колеџот во Џорџија

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

Претседателот на САД, Џо Бајден во денешното обраќање пред дипломците во Морхаус, високообразовна установа од Џорџија каде мнозинството студенти се афроамериканци, прати пораки од неговата предизборна кампања за зацврстување на врските со младите од етничките малцинства.

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

- Сакам сите да запаметите, кога не избраа први ни велеа дека нема да направиме ништо значајно. Но ние направивме се. Благодарејќи вам … Мошне многу ценам што ми дадовте можност за повторен настап тука, изјави претседателот во обраќањето до дипломците на Морхаус.

Тој говореше и за својот соперник на претстојните избор – поранешниот претседател Доналд Трамп.

- На овие избори многу е ставено на коцка, мошне многу. Станува збор не за мене, туку за алтернативата … Работата е во тоа што тој (Трамп) изложи што имено планира да прави (ако биде избран). И републиканците во Претставничкиот дом ќе кажат и моите колеги ќе кажат, што тие имено ќе прават ако победат, рече Бајден.

Колеџот Морхаус е основан во 1867 година како машки колеџ за школување на црномурести кои скоро биле ослободени од ропство. Еден од они кои дипломирале тука е и Мартин Лутер Кинг помладиот.

Морхаоус е голем град во Џорџија со има значајна улога во претседателската трка во 2024 година. Бајден овде во 2020 година стана првиот кандидат за претседател од Демократската партија кој доби поддршка од оваа држава по Бил Клинтон во 1992 година.

Бајден денеска попладне патува во посета на Мичиген, каде ќе учествува на настан организиран од Детроитски фонд за борба за слобода. /МИА

Алкалоид го освои трофејот во ракометниот Куп на Македонија

Ракометарите на Алкалоид се победници во Купот на Македонија, откако вечерва во финалето одиграно во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го совладаа фаворитот Еурофарм Пелистер со 25:23 по изведувањето пенали.

Ова е прв трофеј во својата куса историја за младиот тим на Алкалоид кој на завршниот турнир ги совлада најголемите две имиња во македонскиот ракомет, Вардар и Еурофарм Пелистер.

Во финалето двете екипи во повеќе наврати се менуваа во водство, највисокото беше четири голови разлика, за на крај победникот да биде решен по пенал-рулетот во кој се истакна голманот на скопскиот тим Иван Галевски.

Токму Галевски беше прогласен за најдобар голман на завршниот турнир, наградата за најдобар стрелец отиде кај Богдан Радивојевиќ, а за МВП Филип Кузмановски (двајцата од Еурофарм Пелистер).

Претходно во текот на денот, во женското финале, Ѓорче Петров го победи Чаир со 36:24. /МИА

притисни ентер