Градоначалникот на Арачиново, добил закани по живот, заканувачот уапсен

Продолжуваат заканите во Арачиново,  синоќа 69 годишен маж влегол во општината и му се заканил на градоначалникот Ибраими и останатите вработени, поради недоделување на концесија за користење на земјиште.

Случајот бил пријавен во полиција, а заканувачот е уапсен и се товари со кривично дело загрозување на сигурноста, велат од МВР за Канал 5 ТВ. Од денеска општината, поради безбедносни причини е под клуч и нема да им биде на располагање на граѓаните, а до кога вратите ќе бидат затворени во соопштението не е наведено... Канал 5 се обиде да добие повеќе одговори од градоначалникот Ибраими, но тој не одговори на нашите повици...

-Од безбедносни причини општинската управа нема да работи од 25.05.2023 година(четврток) до нова одлука за која навремено ќе бидете информирани. Втор пат е нарушена безбедноста на на вработените во општинската администрација и на градоначалникот, па таквата одлука и против наша волја и желба беше неизбежна – Стои во соопштението на општината.

Политичките конфликти во општината не смеат да го загрозуваат живеењето на граѓаните, упати остра критика министерот Спасовски, велејќи дека станува збор за нерасчистени сметки кои немаат врска со општината...

-Сите тие работи кои што се случуваат во Арачиново, се работи кои што мора да си ги расчистуваат меѓу себе, зошто? Затоа што меѓусебните конфликти лица кои што ги имаат од иста политичка проминенција, лица со исти интереси и т.н. - Тие должничко доверителски односи кои што ги имаат, внатре, во наводници би рекол должничко доверителски односи од секаков аспект со тоа што располагаме како полиција ќе мора да ги расчистат и да покажат дека приоритет се граѓаните на Арачиново, мене ми е жал што се враќа повторно општината во некое време во кое што немаше никаква функционалност и не се решаваат ниту еден од проблемите кои што се на граѓаните...

Градоначалникот Ибраими и лани во септември пријави во полиција дека бил физички нападнат од неколку лица, тврдејќи дека напаѓачите биле предводени од член на семејството на поранешниот градоначалник Ајвази, бидејќи, како што тогаш изјави не ги реализирал нивните лични и деловни барања да поставува директори на основни училишта без никакви законски критериуми...

Оставките на двајца членови на судскиот совет ќе бидат констатирани на утрешната седница

За утре во 11 часот е закажана седницата на Судскиот совет на која ќе треба да се констатираат оставките кои вчера ги поднесоа двајцата членови, врховната судијка Мирјана Радевска Стефкова и апелациониот судија Зоран Герасимовски.

Официјалните информации зошто двајцата се одлучија на ваквиот чекор се очекува да бидат објавени на седницата, иако Герасимовски вчера во куса изјава за Канал 5 кажа дека една од причините е тоа што Советот станал непродуктивен поради нерасчистените односи на одредени членови. Како ќе функционира советот понатаму и кога би се избрале нови членови засега останува непознато. Според Миша Поповиќ од Институтот за демократија оставките на двајцата членови се чекор во вистинаска насока, а неговите очекувања се дека и останатите ќе ги напуштат функциите во советот и ќе дадат можност на нови членови да продолжат со овозможување на независност и квалитет во работата на судството.

„ Ова е шанса за судската фела да покаже промена она што го пропушти во изминатитот период да го направи, а тоа е да побара одговорност од судскиот совет, сега има шанса да именува членови кои ќе застапуваат квалитет во правосудството.// Доколку видиме други оставки на оние членови што се бираат во Собранието очекувам промена и на дискусиите на процесот на номинација да се искористи добрата пракса од именувањата на ДКСК во која ќе има јавна расправа во Собранието. “-Миша Поповиќ – Институт за демократија

На утрешната седница на советот ќе се избира и нов потпретседател кој ќе седне на местото на досегашниот заменик Селим Адеми, кој заседаваше со седницата на која на скандалозен начин беше разрешена доскорешната претседателка Весна Дамева.

Мештани од Слупчане не дозволиле да се реконструира електродистрибутивната мрежа на ЕВН

200 селани од слупчане го блокирале влезот во селото и ги спречиле екипите на евн да влезат и да работат на реконструкција и модернизирање на мрежата.

Од ЕВН велат дека за проблемот информирано е МВР.

„Сѐ додека корисниците не дозволуваат да се работи, ќе се соочуваат со прекини во снабдувањето и сериозни дефекти како резултат на контуинирани кражби и злоупотреби во мрежата. Дефектите ќе се отстрануваат само доколку се создадат нормални услови за работа“, информираат од компанијата. И додаваат дека годишните загуби на струја во селото изнесуваат над 1 милион евра. Годишно, 80% од потрошената електрична енергија се краде, а само 20% се наплаќа. Со исти вакви проблеми евн долги години се соочува и во Арачиново.

Видео: Како да се изгонат мувите од влезот и домот?

Со топлото време се буди и природата, што значи и зголемување на бројот на инсекти, како што се мувите, во и околу домот.

За да се ослободите од несаканите „натрапници“, Андреја Жан, која пренесува бројни совети за чистење и уредување на домот, овојпат споделува трик со монети, вода и ќесе за замрзнување.

- Значи, ставете ги паричките во ќесето и додајте вода за тие да пловат во неа. Ќесето се закачува на влезната врата или пред прозорецот, вели Жан.

Луѓето велат дека овој необичен трик, всушност е навистина делотворен.

- Очите на мувите се многу чувствителни на промените во светлината. Затоа, светлоста што се одбива од паричките ги збунува мувите и ги тера да се оддалечат од вашиот влез, појаснува Андреја.

Нејзиното видео собра над 200.000 прегледи на социјалните мрежи, а повеќе следачи кои го испробале овој трик велат дека се презадоволни.

притисни ентер