Блаха: Роберт Фицо се бори за живот поради вашата омраза (ВИДЕО)

Роберт Фицо, популистички лидер обвинет дека е пријател на Кремљ, е премиер на Словачка од минатата година.

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска беше застрелан повеќекратно и итно беше пренесен во болница со опасни по живот повреди по состанокот на владата, соопштија официјални лица, во нападот што го осудија шефовите на ЕУ, објави НДТВ.

Фицо, популистички лидер обвинет дека е пријател на Кремљ, е премиер од минатата година.

„Денеска, по владиниот состанок во Хандлова, имаше обид за атентат врз премиерот на Република Словачка, Роберт Фицо“, се вели во објавата на владата на социјалните мрежи.

„Тој во моментов се транспортира со хеликоптер во Банска Бистрица во животно загрозувачка состојба, бидејќи би траело предолго за да се стигне до Братислава поради потребата од итна интервенција“, се вели во соопштението.

Фицо беше застрелан повеќе пати, се вели во објава на неговата официјална страница на Фејсбук.

„Го потврдуваме нападот врз премиерот“, изјави за AFP портпаролот на полицијата Матеј Нојман.

Директорката на локалната болница Хандлова, Марта Екхардтова, рече дека „Фицо беше донесен во нашата болница и тој е лекуван во нашата клиника за васкуларна хирургија“.

Таа не можеше да ги опише неговите повреди.

Дневниот весник „Денник Н“ објави дека неговиот репортер слушнал неколку истрели и потоа видел како телохранителите го подигнале премиерот од земја и влегле во автомобил.

Весникот објави и дека полицијата го привела осомничениот вооружен напаѓач.

Словачката претседателка Зузана Чапутова рече дека е „целосно шокирана од денешниот брутален и непромислен напад врз премиерот на Словачка... што го осудувам со најсилни можни зборови“.

„Му посакувам многу сила во овој критичен момент и рано закрепнување“, објави таа на X, поранешен Твитер.

И чешкиот премиер Петр Фиала веста за нападот ја нарече „шокантна“.

„Се надевам дека премиерот ќе оздрави што е можно побрзо. Не смееме да толерираме насилство, тоа не смее да има место во општеството“, објави тој на Х.

Полскиот премиер Доналд Туск рече: „Роберт, моите мисли се со тебе во овој многу тежок момент“.

Како и неговиот сегашен мандат како премиер, Фицо ја предводеше владата и во 2006-10 и 2012-18 година.

Откако беше избран минатиот октомври, Фицо даде низа забелешки кои ги влошија врските меѓу Словачка и соседна Украина.

Тој особено го доведе во прашање суверенитетот на Украина и повика на компромис со Русија.

Тој, исто така, предизвика масовни протести со контроверзните измени, вклучително и законот за медиуми за кој критичарите велат дека ќе ја поткопа непристрасноста на јавната телевизија и радио.

На прес-конференцијата по пукањето, пратеникот Лубош Блаха од партијата Смер на Фицо ги нападна неговите критичари.

„Вие, либералните медиуми и прогресивните политичари сте виновни. Роберт Фицо се бори за живот поради вашата омраза“, рече Блаха.

Фото: Британска манекенка ужива на одмор во Дубровник

Британската манекенка Ферне МекКан веќе одлучила да замине на одмор. Деновиве таа ги покажа своите фотографии од Хрватска. Како што откри таа е на одмор во Дубровник и околината.

„Верувајте си дека ќе го изберете она што е соодветно за вас. Најубавиот ресторан на островот. Каков прекрасен, посебен ден во Хрватска“, напиша таа во описот на фотографијата на која позира во црн костим за капење.

Дејли мејл известуваше за нејзиниот летен одмор во Хрватска. „Ферне МекКан ја истакнува својата неверојатна фигура во црно бикини додека се сонча во Хрватска“, гласи насловот на нивната статија.

Ферне неодамна изјави дека ослабела многу откако ја родила ќерката Финти, а многумина ја фалат затоа што покажала реален поглед на нејзиното тело. „Сакам да гледам реални фотографии, сите имаме целулит и маани кои попрво би ги немале, но добро е да ги славиме. Благодарам Ферне за искрената објава“, гласи пофалбата на еден следбеник.

Од 2022 година, Ферне е во врска со бизнисменот Лори Хејнс, со кој ја има ќерката Финти. Тој има уште една ќерка, од претходната врска.

Бајден настапи пред дипломците на Морхаус колеџот во Џорџија

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

Претседателот на САД, Џо Бајден во денешното обраќање пред дипломците во Морхаус, високообразовна установа од Џорџија каде мнозинството студенти се афроамериканци, прати пораки од неговата предизборна кампања за зацврстување на врските со младите од етничките малцинства.

За време на церемонијата со врачувањето на дипломи некои студенти носеа црно-бели палестински шалови во знак на солидарност со Палестинците.

- Сакам сите да запаметите, кога не избраа први ни велеа дека нема да направиме ништо значајно. Но ние направивме се. Благодарејќи вам … Мошне многу ценам што ми дадовте можност за повторен настап тука, изјави претседателот во обраќањето до дипломците на Морхаус.

Тој говореше и за својот соперник на претстојните избор – поранешниот претседател Доналд Трамп.

- На овие избори многу е ставено на коцка, мошне многу. Станува збор не за мене, туку за алтернативата … Работата е во тоа што тој (Трамп) изложи што имено планира да прави (ако биде избран). И републиканците во Претставничкиот дом ќе кажат и моите колеги ќе кажат, што тие имено ќе прават ако победат, рече Бајден.

Колеџот Морхаус е основан во 1867 година како машки колеџ за школување на црномурести кои скоро биле ослободени од ропство. Еден од они кои дипломирале тука е и Мартин Лутер Кинг помладиот.

Морхаоус е голем град во Џорџија со има значајна улога во претседателската трка во 2024 година. Бајден овде во 2020 година стана првиот кандидат за претседател од Демократската партија кој доби поддршка од оваа држава по Бил Клинтон во 1992 година.

Бајден денеска попладне патува во посета на Мичиген, каде ќе учествува на настан организиран од Детроитски фонд за борба за слобода. /МИА

Алкалоид го освои трофејот во ракометниот Куп на Македонија

Ракометарите на Алкалоид се победници во Купот на Македонија, откако вечерва во финалето одиграно во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го совладаа фаворитот Еурофарм Пелистер со 25:23 по изведувањето пенали.

Ова е прв трофеј во својата куса историја за младиот тим на Алкалоид кој на завршниот турнир ги совлада најголемите две имиња во македонскиот ракомет, Вардар и Еурофарм Пелистер.

Во финалето двете екипи во повеќе наврати се менуваа во водство, највисокото беше четири голови разлика, за на крај победникот да биде решен по пенал-рулетот во кој се истакна голманот на скопскиот тим Иван Галевски.

Токму Галевски беше прогласен за најдобар голман на завршниот турнир, наградата за најдобар стрелец отиде кај Богдан Радивојевиќ, а за МВП Филип Кузмановски (двајцата од Еурофарм Пелистер).

Претходно во текот на денот, во женското финале, Ѓорче Петров го победи Чаир со 36:24. /МИА

притисни ентер