Бајден на Инстаграм објави чудна фотографија од Супербоул: Како што зацртавме (ФОТО)

На профилот на американскиот претседател Џо Бајден по Суперболот се појави необична фотографија: на неа се гледа како Бајден се насмевнува, додека од неговите очи излегуваат ласери.

Фотографијата е објавена на Инстаграм профилот на @JoeBiden и изненади многумина, додека корисниците шпекулираа дека сметката на претседателот можеби е хакирана.

Фотографијата брзо стана вирална на социјалните мрежи откако Канзас Сити Чифс го освои Суперболот за 2024 година.

„ Како што зацртавме“, гласи натписот на фотографијата на насмеаниот Бајден со ласери кои излегуваат од неговите очи.

Дедлајн известува дека објавата на Твитер е упатување на теоријата на заговор во Супер Боул која вклучува местење игра и поддршка од Тејлор Свифт.

Имено, републиканците изнесоа теорија на заговор дека популарноста на Тејлор Свифт ќе ја искористат демократите за да добијат замав пред претседателските избори во 2024 година.

Објавата алудира на тоа дека Тејлор Свифт и тој се главните „виновници“ за освојувањето на Суперболот од Канзас Сити Чифс.

Шефовите го добија натпреварот во последните секунди, постигнувајќи тачдаун и победувајќи ги Сан Франциско 49ерс со 25-22 по продолжението.

Претходно, кампањата на Бајден објави видео на TikTok во кое претседателот ја коментира теоријата на заговор.

„Ќе западнав во неволја ако ви кажам“, рече Бајден пред камерата да го пресече кадарот од „Дарк Брендон“.

Во видеото, Бајден не кажа дали ги претпочита Шефовите или 49-те - но наместо тоа рече дека „ако не кажам дека сум за Орлите, ќе спијам сам. Мојата сопруга е девојка од Филаделфија. " рече тој.

Рибарите од Општина Пустец бараат крапот да се пласира како преспански бренд

Рибарите од Општина Пустец, каде живеат над 5 илјади жители-Македонци бараат крапот да се пласира како преспански бренд.

-Во општина Пустец, каде на брегот на Преспанско Езеро, се распослани девет села, со над 5 илјади жители-Македонци, за дел од нив главен извор на егзистенција е риболовот, посебно ловот на познатиот преспански крап. Во општината има 50 лиценцирани рибари кои секојдневно во водите на Преспанското Езеро ловат риба, тука секако и познатиот преспански крап. Нивното здружение бара крапот да се пласира како бренд на нивното езеро, бидејќи според нив, со преспанскиот крап манипулираат трговците од различни околии, пренесува весникот „Македониум“.

Тие исто така во континуитет бараат постоење на двa пункта за складирање на уловената риба.

-Нашето здружение на рибари бара отворање на два пункта, еден во Пустец и еден во Туминец. Ние не може со сопствени средства да ги изгради овие пункта, па бараме поддршка од општината, вели Тоди Јоно од село Пустец.

Градоначалникот на Општина Пустец, Пали Колефски информираше дека по барање на риболовното друштво побарал финансиска поддршка од Министерството за земјоделство за изградба на овие два пункта.

Идентично барање има и од Здружението на рибари од Поградец, кои во најголем број случаи количината уловена риба ја чуваат и ја продаваат сами како ќе се снајдат. /МИА

Киев: Во војната со русија досега загинаа 31 илјади украински војници

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека 31.000 украински војници загинале од почетокот на војната, со што ја објави првата официјална бројка за воени жртви по многу месеци.

Тој истакна дека победата на Украина во војната против руските сили зависи од поддршката на западот и изрази надеж дека американскиот Конгрес ќе одобри нова голема воена и финансиска помош.. Претходно, министерот за одбрана Рустем Умеров посочи дека околу 50 проценти од западното оружје не стигнува во Украина, што доведуваат до загуби и на персонал и на територии..

Граѓаните онлајн ќе можат да проверат дали нивниот пасош е изготвен, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски соопшти дека граѓаните преку интернет ќе можат да го проверат статусот на нивниот пасош.

„Денес го ставивме во функција, она што го најавивме претходно, а се однесува на можноста граѓаните на Град Скопје кои се фотографирале во редовна постапка на пунктовите “Пролет“ и “МТВ“ да го проверат статусот на нивниот пасош, односно дали истиот е во процес на изработка или е изработен и може да се подигне.

Со оваа функција значително ќе се придонесе кон намалување на гужвите кои се создаваа бидејќи граѓаните беа приморани да чекаат и по неколку часа само за да се информираат дали нивниот пасош е изготвен.

Исто така, во тек е надградување на овој систем со цел да се овозможи ваквата проверка да биде достапна и за останатите пунктови, како и за статусот на личните карти.

Проверката може да се направи на следниот линк:

https://termin.mvr.gov.mk/document_status

притисни ентер