Адвокатите на Трамп почнаа со одбраната : Би било опасно да се собори

Адвокатите на американскиот претседател Доналд Трамп започнаа да го бранат на судењето за негово отповикување во Сенатот, тврдејќи дека обидите на демократите да го соборат претседателот ќе значат „многу, многу опасен“ преседан во изборната година.

Лидерот на адвокатскиот тим, Пат Циполоне, им рече на сенаторите дека ќе им го одземе на гласачите правото да имаат мислење за Трамп на претседателските избори на 3 ноември доколку биде прогласен за виновен и отстранет од функцијата.

„Тие од вас бараат да направите нешто многу, многу големо и, јас би додал, многу, многу опасно“, рече Циполоне.

„Ќе покажеме дека претседателот не сторил апсолутно ништо лошо“, додаде тој.

Претставничкиот дом, каде мнозинството се демократи, изгласа минатиот месец отповикување на Трамп за обвинувањата дека ја злоупотребил функцијата со тоа што го притискал Киев да го испита неговиот веројатен противник на изборите за Џо Бајден, поранешен потпретседател на САД.

Во второто обвинение, Трамп ја спречил конгресната истрага за случајот со тоа што не го дозволи сведочење и криел докази.

Претседателот ги негираше обвинувањата и целиот процес на отповикување го опиша како измама.

Сенатот се очекува да го ослободи затоа што се потребни две третини од гласовите во Домот во кој републиканците имаат мнозинство.

Досега ниту еден републикански сенатор не го одобри неговото отповикување, а неколкумина сметаа дека демократското претставување на доказите е неубедливо.

Прифатена иницијативата на граѓани и архитекти за урбанистичко уредување на локацијата „Треска" по пат на јавен конкурс

Советот на Општина Центар вчера на вонредна седница го усвои Заклучокот со кој се одлучи дека по пат на јавен конкурс ќе се уреди локацијата позната како поранешна „Треска".

– За разлика од едно не толку минато време, кога тајно се носеа ДУП-ови во доцните вечерни часови, никнуваа градби и се поставуваа разни споменици на случајно одбрани локации, ова општинско раководство и овој состав на Советот транспарентно и отчетно, со присуство на целата јавност, ја усвои одлуката за распишување на јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна фабрика „Треска", соопшти Општината, додавајќи дека уште еднаш и општината и градоначалникот Саша Богдановиќ застанале на страната на жителите и јавноста.

Советниците на општината, со 12 гласа „за", изгласале дека по пат на конкурс за урбанистичко решение ќе се решава за изгледот и содржината на она што ќе биде на опфатот на дел од ДУП Градска четврт З 11, локалитет Буњаковец 1 и Буњаковец 2.

Од Општината информираат дека за зголемување на степенот на транспарентност пред јавноста, во изборот и оценувањето на доставените конкурсни решенија за локацијата ќе биде вклучена целата стручна јавност – Архитектонскиот факултет, Асоцијација на Архитекти и Комора на архитекти.

Пронајдени пет мигранти во товарно возило, возачот лишен од слобода

Од МВР денеска информираа дека возачот на товарното возило Д.Д.(62) од Скопје бил лишен од слобода и заедно со мигрантите биле спроведени во СВР Струмица.

 На локалниот пат од село Банско за село Робово, на влезот во струмичкото село Робово, вчера околу 07:45 часот полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор „Ново Село" во товарно возило „ивеко фургон", со скопски регистарски ознаки, пронашле пет лица мигранти, од кои две од Авганистан и три од Пакистан.

Од МВР денеска информираа дека возачот на товарното возило Д.Д.(62) од Скопје бил лишен од слобода и заедно со мигрантите биле спроведени во СВР Струмица.

Против Д.Д. е поднесена кривична пријава до ОЈО, а по наредба на Јавен обвинител мигрантите биле предадени во Прифатниот центар за странци Гази Баба Скопје и во Прифатниот транзитен центар „Винојуг" во Гевгелија.

Почина 85-годишен пациент од грип

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со бронхопневмонија како компликација од грип.

Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина на Универзитетската клиника за детски болести.

На одделот за интензивно лекување, како што посочуваат од клиниката, во животозагрозувачка состојба е 38-годишен пациент, кој има пневмонија и е на механичка вентилација со потврден грип.

Од клиника за инфективни болести наведуваат дека кај нив се хоспитализирани 47 пациенти со клиничка слика на грип и компликации од кои четири се лабораториски потврдени..

притисни ентер