Германските Социјалдемократи сепак остануваат во коалиција со Меркел

Германската Социјалдемократската партија (СПД) одлучи да остане во коалицијата на канцеларката Ангела Меркел, поставувајќи релативно умерени барања за климата, минималната плата и јавните услуги.

Предвремените избори на 30 ноември на двајцата нови лидери од левото крило на партијата предизвикаа стравувања за иднината на коалицијата, формирана со Конзервативците во 2018 година.

На партиската конференција, делегатите објавија двете партии  заеднички да ја водат коалицијата по неколкумесечните превирања и многу лошите резултати на регионалните и на европските избори.

Водачите Саскија Ескен и Норбер Валтер-Борјанс, кои бараа нови преговори за коалицијата за време на внатрешната кампања, зборуваа за неколку теми со канцеларката Меркел , без прецизен рок.

Конзервативците велат дека нема да преговараат за договорот за коалиција од 2018 година, но релативно умерените барања што ги поднесоа новите лидери на СПД се чини дека значат избегнување на директно соочување со блокот ЦДУ / ЦСУ на Меркел.

На конгресот на партијата во Берлин, новите лидери беа во можност да ги убедат 600 делегати да го прифатат компромисот и засега да не зборуваат за излез од владејачката коалиција.

„Јас бев и останав скептичен во врска со иднината на оваа голема коалиција“, призна Ескен, кој рече дека на тимот треба да му се даде шанса да продолжи да владее со земјата. Околу 64 проценти од Германците го делат тоа мислење, според студијата објавена во четвртокот.

„Во демократијата, мора да се најдат компромиси, иако тие не треба да го заматуваат нашиот став“, одговори Волтер-Борјанс, став што го сподели и шефот на младите социјалисти, Кевин Куенер.

Демолирал ресторан - словачки министер поднесе оставка

Словачкиот министер за животна средина Ласло Солумос денеска поднесе оставка откако ноќеска заедно со неговиот брат, наводно под дејство на алкохол, учествувал во демолирање на кинески ресторан во Братислава, пренесоа локалните медиуми.

Полицијата не го објави идентитетот на сторителот, но интернет страницата „pluska.sk“ ноќеска пренесе дека насилникот е Солумос, член на унгарско-словачката партија мост Хид.

Според медиумите, уапсеното пијано лице гласно негодувало заради апсењето, тврдејќи дека е министер за заштита на животната средина.

Словачкиот премиер Петер Пелегрини утрово го повикал Солумос и од него побарал јавно да се извини. Министерот по средбата објави дека поднесува оставка.

Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ очигледно е против нашето зачленување во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со деструктивните политики кои директно наштетуваат на државата и на интересите на граѓаните на Република Македонија.

Додека во Шпанија во тек е последната ратификација на Протоколот за нашето зачленување во НАТО, ВМРО-ДПМНЕ со одбивањето да гласа за Законот за одбрана го загрозува тој процес.

Република Македонија е на чекор да стане 30. земја членка на НАТО и со тоа да ја осигура својата стабилност, безбедност, економски развој и сигурна и просперитетна иднина.

ВМРО-ДПМНЕ очигледно е против нашето зачленување во НАТО.

Свесното блокирање на Законот за одбрана може да испровоцира ново вето од Грција и со тоа да ја врати државата со децении назад.

Мицковски и неговите пратеници го кршат Уставот и  го кочат остварувањето на повеќедецениската стратешка цел – членство на Република Македонија во НАТО.

Законот за одбрана е клучен за нашето членство во Алијансата. Овој закон обезбедува воведување на НАТО стандарди во македонската армија, обезбедува колективен систем на одбрана и затоа тој е клучен за нашето зачленување во НАТО.  

Затоа, ги повикувам пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да престанат со ситно политиканство и да го поддржат Законот за одбрана, кој е важен за нашето зачленување во НАТО, но е уште поважен за припадниците на нашата армија.

Деструктивното однесување на ВМРО-ДПМНЕ е одамна прочитано од граѓаните.

Зачленувањето во НАТО и во Европската унија се наша стратешка цел повеќе од 25 години. Граѓаните се определија и ги поддржаа овие политики, наспроти политиките на корупција и заштитата на криминалот кои ги промовираат Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ.  

Тоа ќе се потврди на 12 април, кога Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ ќе доживеат  уште еден пораз.

Граѓаните повторно ќе се определат за стабилна, просперитетна и успешна Република Македонија.

Нашата татковина ќе продолжи напред, нема да дозволиме напредокот да биде блокиран или закочен. Казната за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ, раководена од Будимпешта, доаѓа на 12 април.

Хари Локвенец, пратеник од СДСМ

Опозицијата бара во дебатата за законот за ЈО да се вклучат експерти и меѓународната едница

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието за законот за јавно обвинителство.

Од партијата велат дека ќе инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на меѓународната заедница.

-ВМРО-ДПМНЕ се противи на носење противуставен закон и нема да дозволи закон кој треба да овозможи контролирано обвинителство со цел Заев да не одговара за сомнежите на криминал и воспоставениот хибриден режим, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска повторно ги повика сите политички субјекти, пратенички групи и независни пратенички групи да преземат одговорност во донесувањето на законот за јавно обвинителство, и како што рече, да бидат решавачки фактор кога е во прашање правната држава и европската иднина на земјава.

– Особено ја повикувам опозицата да се надмине себеси со прифаќање на законско решение за јавно обвинителство, да докаже дека е против криминалот и дека е за владеење на правото, рече Заев и додаде дека носењето на законот за ЈО ја гарантира европската иднина на државата.

Нагласи дека од страна на високи претставници на ЕУ се повеќе се нагласува потребата за носење на овој закон и се поврзува со датумот за отпочнување на преговори со Унијата.

Партиските работни групи за законот за јавно обвинителство попладне во 16:00 часот ќе одржат нова средба во Собранието Република Македонија, потврдија за МИА од Министерството за правда.

На средбата се поканети претставници на сите пратенички групи. /МИА

притисни ентер