Новиот Форд Мустанг преминува на електричен погон (ВИДЕО)

Најдобриот автомобил на Форд и еден од најсилните американски автомобилски брендови е секако Мустангот, а сега ќе добие и електрична варијанта.

Мустанг е доволно моќен , така што може да постои како самостоен бренд . Тоа е најпродаваниот спортски автомобил во светот. Форд сега реши да се обиде да заработи дополнително на познатото име, користејќи ги двата од најактуелните трендови во автомобилската индустрија денес.

Во недела навечер, Форд ќе го претстави електричниот модел за прв пат во 55-годишната историја на Мустангот, за што го ангажираше лично актерот Идрис Елба. Ќе се вика Мустанг Мах-Е. 

Но, не е само таа новина , туку Форд реши да направи кросовер од Мустангот. Овој Мустанг ќе биде надграден и судејќи според досегашните најави, ќе се обиде да стане сериозна конкуренција на „Тесла“, пред се на американскиот пазар.

Од  Форд се оптимисти , па решија веќе да примаат и резервации. Секој заинтересиран купувач ќе го поткрепи својот потпис со 500 американски долари, што ќе му даде можност да купи го Ford Mach-E следната година кога ќе започне продажбата.Сепак , класичниот Мустанг останува во понудата најмалку уште една година.

Според достапните информации, електричен Форд ќе има опсег од 595 км. Сè уште нема ништо конкретно во врска со перформансите, за кои повеќе ќе се знае од понеделник.

Лепа Брена и Боба слават 28 години брак

Лепа Брена, една од најпопуларните пејачки на Балканот, слави 28 годи брак со Боба Живоиновиќ.

Пеачката открива дена ниту оваа година нема да има гламурозна прослава.

-Ние тоа го прославуваме многу лесно и едноставно. Сакам сите деца да се со нас, со нивните девојки и сопруги. Отвораме шише шампајн, седиме и се дружиме. Без многу гламур, објаснува Брена.

Балканската дива појаснува и дека цел декември во нејзиниот дом владее празнична атмосфера.

-Декември е месев во кој навистина имаме многу обврски. Особено оние обврски кои луѓето не ги гледаат а тоа е да имате некаква комуникација со своето семејство. Затоа што на нашите деца им се потребни мајките во декември. Моите деца пораснаа па тие мене многу повеќе ми помагаат отколку јас на нив, Многу сум среќна оваа година, затоа што јас и Боба славиме 28 години брак. Славиме годишнина, изјавила Брена.

Популарната пејачка на својот Инстаграм профил објави и снимка од венчавката.

-И така ние 28 години. Не е ништо страшно. Среќна жена. Јас немам друг дом, напиша Брена.

Видео: Што се случува доколку пробате да фотокопирате банкнота од 50 евра

Еден јутјубер направил експеримент за да види што се случува доколку се обиде да фотокопира банкнота во обична фотокопир машина.

Тој користел банкнота од 50 евра, а резултатите се изненадувачки.

По првиот обид за копирање, копијата од банкнотата по себе имала бели линии по цела должина, Тогаш тој одлучил да проба да додаде уште еден предмет за копирање за да види што ќе се случи.

Во третиот обид тој прекрива дел од банкнотата со бела трака и конечно успева да го измами скенерот , но е очигледно дека дел од банкнотата е прекриен.

Фото: Ова е фабриката во која се склопува првиот Астон Мартин „SUV“

Фабриката во местото Сент Атен во Велс е вториот погон на Атон Мартин, покрај главниот во Гејдон.

И додека Гејдон останува седиште за производство на спортските модели од овој произведувач, во фабриката во Велс почнува да се склопува првиот „SUV“ во историјата на Астон Мартин, моделот „DBX“.

Кога фабриката ќе го достигне својот максимален капацитет во вториот квартал од 2020 година, во неа ќе бидат вработени 600 работници а планирано е подоцна овој број да се зголеми на 750.

Астон Мартин „DBX“ имаше премиера во ноември. Британската автомобилска компанија очекува дека околу 90% од вкупното производство ќе оди за извоз.

Овој автомобил ја добива својата сила од 4.0 литарски „AMG“ мотор со 549 коњски сили.

Тоа е сосема доволно за овој автомобил кој е тежок 2.245 килограми од место до 100км/ч да забрза за 4,5 секунди, додека максималната брзина на овој автомобил е 291км/ч.

Во себе има и 9 степен автоматски менувач кој силата од моторот ја пренесува на сите 4 тркала, а првиот „SUV“ на Астон Мартин е опремен и со активен централен диференцијал како и диференцијал за ограничено проклизување.

Инаку во погонот во Велс се произведува и ограничената серија од електричната верзија на моделот „Rapide E“.

притисни ентер