Италијанскиот парламент се намалува за една третина

Италијанскиот парламент изгласа намалување на бројот на пратенци за повеќе од една третина , како дел од уставните реформи што ги заговара движењето Пет ѕвезди (М5С), што може од темел да ја смени политичката сцена.

Предлог-законот, кој беше поддржан од скоро сите партии, предвидува намалување на бројот на членовите на долниот дом од сегашните 630 на 400, а во Сенатот од 315 на 200.

М5С вели дека намалувањето, кое треба да стапи на сила на следните избори во 2023 година, ќе заштеди стотици милиони евра и ќе го направи парламентот поефикасен.

„Ова е голема победа за италијанскиот народ и граѓаните“, рече водачот на М5С и министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо по гласањето.

Претставниците на партијата носеа транспаренти на кои пишуваше „милијарда евра на граѓаните“ и „Помалку пратеници, повеќе медицински сестри“.

Сепак, реформите можеби ќе треба да го поминат тестот на референдум, при што противниците ќе тврдат дека ја ослабуваат демократијата со тоа што ќе им олеснат на лобистите да влијаат на помалку пратеници.

Уставната измена се донесе во  две рунди на гласање. Претставничкиот дом конечно го усвои со 553 гласови „за“, 14 „против“ и два „воздржани“.

Во големиот политички пресврт, реформата беше поддржана од Демократската партија на левиот центар (ПД), откако постигна коалициски договор со М5С, која повикува на измени во изборниот законик.

Мицкоски: Со сила, труд и постојаност одново ќе ја донесеме обновата на Македонија

Одново сме пред голем предизвик, овој пат судбоносен за иднината на нашата земја. И има две работи кои се јасни, првата, никогаш нашиот народ не живеел потешко време, и втората….Ќе паднат!

,,Им се гледа крајот. Ќе паднат силно, ќе бидат поразени од народот, а ВМРО и народот ќе победат, а така ќе победи Македонија. А ова е тоа финале кога мора да се испорача цехот, цехот на сите неправди, прогони, ужасувања, за сите лаги и измами, за потта која остана неплатена, за сиромаштијата и тешкото време кое го донесоа, ова денеска од Прилеп на Денот на македонската револуционерна борба го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Заев: Се уште не се знае кој ќе биде технички премиер

Премиерот Зоран Заев рече дека во партијата сеуште не одлучиле кој ќе биде на чело на техничката Влада од 3. јануари.

За Заев важно е да не се закочат веќе почнатите процеси по 3. јануари , додека има два месеца и осум дена за да се избере техничкиот премиер.Посочи дека немаат ниту причина, ниту право, ниту обврска брзо да одлучуваат. – Крајот на декември ќе ја донесеме одлуката на координација во СДСМ, а потоа и со партнерите од коалицијата, кој ќе биде технички премиер, кој ќе биде дополнителни заменици министри во внатрешни и труд и социјална политика, а опозицијата ќе си одлучи за своите места, истакна Заев одговарајќи на новинарско прашање по официјалното означување на почетокот на изградба на фабриката на германската компанија „Герешајмер".

Шекеринска: Благодарност до Сенатот, наскоро 30. членка на НАТО

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска се надева дека Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО.

Шекеринска се заблагодари на американскиот Сенат за ратификацијката на пристапниот протокол.

притисни ентер