Мицкоски: Заев, Македонија денеска не слави вие направивте предавство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повик а в понеделник да се распушти Собранието и заедно со претседателските да се организирале и предвремени парламентарни избори.

Со чувство на мака го проследив пресот на Заев , само политичар како Заев може да се гордее и да се обраќа како премиер на нова земја  Северна Македонија, вака ја почна својата денешна прес конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која упати грст обвинувања кон власта за гласањето за уставните измени и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе направи се да го запре ова предавство и кариеризам.

Мицкоски ја повика власта веќе в понеделник да го распуштат Собранието и да распишат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските за да има можност, како што рече, преку сигурната победа на ВМРО-ДПМНЕ народот да си ја врати назад Република Македонија.

Мицкоски го повика Заев да не се крие зад партиските одлуки, индиректно одговарајќи на тезите на Заев дека тој лично е за предвремени избори но дека за тоа треба да одлучат телата и органите на партијата. Ова не се избори за фотеља туку избори за да победи народот рече Мицкоски за да си ја врател Република Македонија.  

Кабинет на Ципрас: Нимиц става крај на приказната на Мицотакис за наводно одново преговарање за Договорот

Жестока вербална битка за одбраната на Македонија во грчкиот Парламент, на првиот ден од расправата за Преспанскиот договор.

И покрај жестоките критики  на Договорот, опозициската Нова демократија, како што пренесува Катимерини, нема да поднесе иницијатива за гласање недоврба на Владата на Ципрас.

Во Атина е екипата на Канал 5 со Александар Видиновски,  александар кои се најновите информации околу расправата во грчкиот парламент.

Можни ли се нови изненадувања, освен најавите за нови масовни приотести утревечер?

Никола Мицевски и Дамјан Манчевски во „Само вистина“

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Никола Мицевски и Дамјан Манчевски

Мицевски: Зошто носите закони по скратена постапка а први бевте против тоа?
Манчевски: Законот за спречување на корупција зошто 5 до 12 се донесе?

Мицевски: Треба да ја менуваме историјата, има јавен притисок да се сменат историски факти по секое погчавје од Преспанскиот договор.
Манчевски: Договорот е потпишан веќе една година, набрзо ќе станеме членкаа на НАТО. Што е ова, лов на вештерки?

Мицевски: ВМРО ДПМНЕ наредниот период ќе работи на подобрување на договорот, не на поништување на еден ваков меѓународен документ. 
Манчевски: Ја поздравувам изјавата, ова е нова политичка реалност, вакво нешто да каже пратеник на опозицијата.

Заложничка драма во банка на Флорида , застрелани повеќе луѓе (ВИДЕО)

Шефот на полицијата на округот Хајлендс на Флорида , Дон Елвел , изјави дека повеќе луѓе се застрелани во заложничка драма во банката SunTrust во гратчето Сербинг.

Полицијата информира дека заложничката драма почнала во средна напладне по локално време, но се уште не е јасно дали застреланите се вработени во банката или клиенти. На видеото се гледа полициски и возила на итна помош .

Медицинските тимови влегоа во банката , откако беше скршен стаклениот влез. Во близина се застанати роднините и пријателите на лицата , кои се во банката.

За сега драмата нема исход и не се знае колку лица ги држат во заложништво вработените и клиентите , ниту се знае точниот број на киднапирани , како ни видот на повредите на застреланите.  

притисни ентер