Скопје ќе се номинира за Европска престолнина на културата во 2028 година

Градот Скопје ќе се номинира за титулата Европска престолнина на културата во 2028 година.

Номинацијата за оваа престижна титула на Европската комисија денеска на прес-конфернеција ја најавија градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, националниот координарот за култура Роберт Алаѓозовски и директорот на Универзална сала Филип Аврамовски.

Градоначалникот Шилегов, рече дека сите активности на градот, како што е реновирањето на Универзална сала, ќе бидат насочени кон целта Скопје во 2028 година да биде Европска престолнина на културата.

- Титулата за нашиот град ќе значи поголем број на посетители и зголемена економска активност во градот. 2028 година брзо ќе дојде и ќе помине, но она што градот ќе го добие како наследство од сето тоа ќе трае децении понатаму. Верувам дека Скопје ќе се вброи во редот на Ливерпул, Даблин, Амстердам, Мадрид, Истанбул, Копенхаген... речиси да нема главен град во Еропа што не бил кандидат за овој престижен статус, рече Шилегов.

Посочи дека процесот на површина ќе извади досега маргинализирани сегменти на културата, многу места кои се култни на свој начин и ја означувале различноста и индивидуалноста на луѓето да се вратат во фокусот на културниот живот на градот и ќе треба да бидат надминати постојните стереотипи и поделби.

Стратешкиот координатор на процесот, Роберт Алаѓозовски, рече дека програмата е сложена и бара три до четири години за подготовка на апликацијата, процесот на селекција трае две години, а одлуката за титулата се носи четири години пред почетокот на манифестацијата.

- Почнуваме со време. Во ноември првиот нацрт на планот ќе го претставиме и издебатираме, отворајќи широк простор за вклучување на сите идеи и предлози кои ќе дојдат од јавноста, рече Алаѓозовски.

Посочи дека Скопје мора да доживее трансофрмација, да добие уште повеќе културни институции, да ја зајакне независната културна сцена и граѓанските организации, и да постиген поголема вклученост на сите граѓани.

- Она на што секако планираме да се повикаме, 2028 година ќе биде и 65 години од земјотресот, е солидарноста, интернационалнсота што Скопје ја доби по траумата овој пат наша цел ќе биде да постигнеме еднаква интернационализација на Скопје преку еден процес на културно градење на градот, изјави Алаѓозовски.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема пари во државата за пензии!

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ една од своите прес конференции ја посвети на критики на владините политики за пензиите и пензискиот фонд.

Оттаму наведуваат дека фондот бил празен и дека можело да се покачи старосната граница за пензионирање  на 67 години!

Тврдење на Фетаи за закана од адвокатот на Алими

„Ти си наша, но на каурот ќе му ја расплакаме фамилијата”, со овие зборови, на албански јазик адвокатот на пратеникот на ДУИ Ејуп Алими и се обратил на обвинителката Фатиме Фетаи упатувајќи закани на адреса на нејзиниот колега Гаврил Бубевски.

Ова го откри денеска Фетаи на судењето за случајот “Титаник 3”, во кој се обвинети Алими и Исмет Гури.

Адвокатот Мефаил Арслани во судницата гласно го негираше тоа што го рече Фетаи.

Според информациите до кои дојдовме настанот се случил пред околу еден месец на паркингот кај ТЦ “Мавровка”.

Освен Фетаи, сведок на заканата била и уште една жена која била во нејзина придружба. Бубевски за Канал 5 вели дека бил запознат со случајот , но досега не го пријавил, иако за него скопското обвинителство може да постапува по службена должност.

„Сметам дека заканата е дадена во афект, поради очај. Но, доколку скопското обвинителство смета дека треба да отвори постапка јас сум спремен и двајцата сведоци да го кажат тоа што го слушнале“. -  изјави адвокатот Гаврил Бубевски.

Канал 5 контактираше и со пратеникот Алими. Тој тврди дека нема причина зошто тие би им заканувале на обвинителите.

„Ако им се заканувал така на тој начин адвокатот и тие не преземале никакво дејство, тогаш немам некој коментар. Јас немам сознанија и не сме имале такви околности зошто да им се закануваме. Нашата работа беше да докажеме дека не сме виновни. Е сега, тие при крај на судењето што не можат да го докажат тоа што го покренале треба тие да се извинуваат. “ – изјави адвокатот Ејуп Алими.

Судењето за овој предмет денеска се одложи затоа што судот повторно со ургенција преку Министерството за правда ќе побара да биде обезбеден сведокот Р.Б. бидејќи живее во Германија.

 Судијката Оља Ристова го задолжи СЈО да вложи напор и да го обезбеди сведокот кој е клучен во постапката.

Заев со Хан и Столтенберг во Давос: Преспанскиот договор го отвора патот кон ЕУ и НАТО

Во разговорот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг уште еднаш биле афирмирани пораките за поддршка и охрабрување што и понатаму стигаат од НАТО.

  Поддршка за интеграциите кои земјата ја носат напред икажале еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешните средби со македонскиот премиер Зоран Заев на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

На средбата со еврокомесарот Хан, како што соопшти владината прес-служба, било констатирано дека спроведувањето на историскиот Договор од Преспа се одвива според планираното, и дека сега е време сиот напор на политичките процеси во Република Македонија да се фокусира на нагласена имплементација на реформите, за да се овозможи старт на преговорите за членство во ЕУ.

Во разговорот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг уште еднаш биле афирмирани пораките за поддршка и охрабрување што и понатаму стигаат од НАТО, да се финишира спроведувањето на Договорот од Преспа, како и очекувањето на  почетокот на ратификацијата на протоколот за членство.

Премиерот Заев потенцирал дека нашата земја е целосно подготвена за тој значаен чин, како еден од двата врвни приоритети на Република Македонија на меѓународен план во 2019 година.

Шефот на македонската Влада на Светскиот економски форум во Давос е придружуван од вицепремиерот задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори Кочо Анѓушев и од министерот за економија Крешник Бектеши. 

притисни ентер