Фалкао на последниот ден од преодниот рок мина во Манчестер Јунајтед

До доцна во ноќта фудбалските трансфери беа во центарот на вниманието на спортската јавност на последниот ден од летниот преоден рок.
Најголемо име кое направи трансфер беше Колумбиецот Радамел Фалкао, кој од Монако замина во Манчестер Јунајтед, иако пред неколку дена беше најавено дека е веќе во редовите на европскиот шампион Реал Мадрид. Овој трансфер е остварен како позајмен играч за оваа сезона со можност на целосен трансфер следната сезона.

Во редовите на „црвените ѓаволи“ пристигна и играчот од одбраната на холандската репрезентација Дејли Блинд, кој од Ајакс за 16 милиони евра ја смени клупската средина.

Од Манчестер Јунајтед во Арсенал мина англискиот репрезентативец Дени Велбек. Висината на обештетувањето е 16 милиони фунти.

Манчестер Сити на позајмица во шпанската Валенсија го испрати повредениот Алваро Негредо, а Лигата на шампионите во дресот на Реал Мадрид ќе ја игра оваа сезона и Хавиер Чичарито, кој го напушти Манчестер Јунајтед.

Купуваа и позајмуваа и помалите клубови, а не ги сменија своите екипи „бараните на пазарот“: Марко Ројс (Борусија Дортмунд), Матија Настасиќ (Манчестер Сити), Артуро Видал (Јувентус).

Буфон: Ќе ми треба една седмица да донесам конечна одлука

Џанлуиџи Буфон се уште не донел конечна одлука дали и каде ќе ја продолжи кариерата и ги демантира шпекулациите кои се појавија во светските медиуми дека веќе се договорил со Пари Сен Жермен.

Францускиот шампион му упати покана на Буфон кариерата да ја продолжи во француската престолнина.

Буфон се повлече од Јувентус по 17 години поминати во торинскиот гигант. Тој во саботата за последен пат играше натпревар за „старата дама“.

- Ќе ми треба барем една недела, за да се смирам и да дојдам на себе по заминувањето на Јувентус. Има 40 години, минато ми е времето да носам спонтани и избрзани решенија. Треба внимателно да анализирам ситуацијата, бидејќи изборот не е лесен, изјави Буфон за „Скај Спорт“. 

Усека прв пат во историјата ќе игра во Примера

За првпат во клупската историјата, екипата на Усека ќе игра во најсилната шпанска фудбалска лига. 

Уеска ја победи Луга со 2:0 во последнито натпревар од 40. коло во Сегунда и на две рунди пред крајот создаде недостижни седум бода предност пред Спортинг од Хихон, кој е на третото место.

Усека ќе биде тимот со најмал стадион во историјата на Примера. „Ел Алкорас“ има капацитет од само 5.500 илјади гледачи. Досега прв на оваа листа беше Еибар со „Мунисипал“ кој собира 7.000 посетители.

Во следните две рунди од Сегунда шанси за прволигашки пласман има Рајо Ваљекано, додека за место во плејофот ќе се борат Спортинг Хихон, Сарагоса, Ваљадолид и Кадиз, Нумансија, Овиедо и Осасуна.

Од Приемра испаднаа Ла Коруња, Лас Палмас и Малага. 

Емери наследник на Венгер во Арсенал

Унаи Емери ќе биде новиот менаџер на Арсенал, пренесе Би-Би-Си, наведувајќи дека разговорите на раководството на премиерлигашот со младиот шпански тренер Микел Артета не завршила позитивно.

Се очекува денеска или утре и официјално Арсенал да го промовира досегашниот тренер на ПСЖ.

46-годишниот Емери претходно работеше во Лорка, Алмерија, Валенсија, Спартак Москва и Севиља со која има три трофеи во Лига Европа. 

притисни ентер