Туск на Бугарски на свеченоста во Софија : Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан (видео)

,,Кој ако не вие , потомците на Спартак сте достојни да ја заштитите европската перспектива на Балканот” , рече во обраќањето на Бугарски јазик претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск во Софија .
Вечерва во Софија се одржа свеченоста по повод преземањето на претседателотсвото на Бугарија со Европската Унија. Бугарски и Европски политичари изнесоа емотивни говори за иднината на Унијата . 

Посебно се истакна обраќањето на претседателот на Европскиот Совет , Доналд Туск , кој меѓу другото рече:  "Кој друг, ако не вие, потомците  на Спартак, на најстарата држава во светот, кои никогаш не сте изгубиле воено знаме во битка, вие сте на позиција  да ги заштитите Европските  перспективи за регионот на Балканот. Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е Западен Балкан", рече Туск на свеченоста во Народниот театар во Софија.
"Единството ја прави моќта", рече претседателот Румен Радев, кој исто така повика на единство во Европа. "11 години сме членка на ЕУ, но  13 века наназад Бугарија е источната порта на континентот. Ние на Балканот добро знаеме дека трагедиите се раѓаат  од поделбите . Европа е премногу голема за да биде монолитна, но премногу е мала за да биде поделена. Ја преземаме ЕУ во тежок период. Со цел Европа да преживее, ни треба нова самодоверба и надминување на себичноста. Верувам дека во следните 6 месеци вие, нашите гости, ќе се чувствувате како дома. Европа не е само економски простор, туку територија на слобода која е вкоренета во историјата, културата и хуманизмот. Добредојдовте! "

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, изрази благодарност за добрата работа на бугарските институции. ,,Заедно треба да ја направиме ЕУ поефикасна, подемократска, пофлексибилна за нашите граѓани. Минатиот ноември бев импресиониран од бугарските студенти. Тие сакаат повеќе вработувања, работни места и да го создадат ова, треба да привлечеме повеќе инвестиции, технологија и туризам” .

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер рече дека е клише она што се пишува за Бугарија дека е најсиромашна држава во Унијата .

,, За прв пат во Луксембург слушнав бугарска песна , која сега се слуша од вселената . Бугарија е држава кон која имам особена слабост , многу сакам шопска салата и колбас. Вашето претседателство доаѓа во клучен момент . Не би можел да одберам подобар човек од мојот пријател Бојко да претседава со унијата во наредните 6 месеци. Вашето место е во Европа, местото ви е во еврозоната , Комисијата е на страната на Бугарија “ , рече претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

Премиерот Бојко Борисов се осврна на предизвиците.  .
,, Имаме шест месеци да вложиме напор не само за Бугарија . Треба да постапуваме така што секој Бугарин да почуствува дека Европската Унија прави нешто за него. Во овие шест месецви се очекуваат многу настани . Политиката на поврзување , проблемите во регионот , кризата на Крим , конфликтот меѓу Словенија и Хрватска, спорот меѓу ЕУ и Полска , Западниот Балкан , аграрната политика , ИТ безбедноста , одбраната , миграциската политика... Сето тоа ќе се случува во наредните 6 месеци . Таков говор како на Доналд Туск не сум слушнал до сега и затоа посакувам да ни е успешно претседателството.” , рече Бугарскиот премиер Бојко Борисов во своето обраќање , во кое посебно му се заблагодари на Туск на напорите што ги вложол целиот говор да го научи на бугарски јазик.

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер