Јанчев и Китев си подадоа рака во „Само Вистина!“

Политички припаѓам на ВМРО-ДПМНЕ и сум кандидат од ВМРО-ДПМНЕ, рече Митко Јанчев одговарајќи на дилемите чиј кандидат е на локалните избори. Китев го обвини Јанчев дека на болницата во Кавадарци и донирал неисправни возила за транспорт на болните.
Кандидатот за градоначалник на Кавадарци од ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев во ТВ дуелот „Само Вистина!“ обвини за притисоци во градската општа болница, што врз вработените ги спроведувал новоназначениот директор од СДСМ, за да гласаат за нивниот кандидат Бетиан Китев.

Китев ги демантира ваквите наводи и го обвини Јанчев дека на болницата и донирал две возила за прва помош кои не функционирале, иако вели Јанчев возилата биле донирани пред шест односно седум години.

И Китев и Јанчев на кавадарчани им ветуваат крај на маките со пласманот на грозјето а во ТВ дуелот „Само Вистина!“ видете и зошто излевањето на фекалиите ќе биде минато односно какви им се  проекциите за надминување на проблемот со фекалната и атмосферската канализација а кој и да победи од нив кавадарчани ќе добијат нов покриен пазар.


Променливо облачно и посвежо време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, ветровито и значително посвежо со повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а  дневната од 16 до 25 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје променливо облачно со повремен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 23 степени.

Во недела се очекува повремен локален дожд, особено во јужните делови на земјава. Од понеделник до среда ќе има промена на временската состојба, така што времето ќе биде облачно и посвежо со пообилни врнежи од дожд, особено повеќе ќе бидат застапени во западните делови на земјава. /МИА

Полицијата ќе едуцира за „Лето без пожари“

Одделението за превенција при Секторот за внатрешни работи Скопје од денеска почнува со кампања и превентивни активности за реализација на проектот „Лето без пожари“.

Активностите ќе почнат напладне на паркингот кај „Свети Пантелејмон“ - Горно Нерези, на падините на Водно и ќе се реализираат на тој начин што полициски службеници по случаен избор ќе сопираат патнички моторни возила и на возачите ќе им укажуваат за ризиците од појава на пожар и штетите од евентуалната појава на истиот.

Од МВР информираат дека активностите ќе продолжат во текот на летниот период со превентивно делување со цел намалување на пожарите предизвикани од невнимание од страна на граѓаните, преку подигање на свеста во однос на заштита и зачувување на зелените површини, како и подобрување на личната и севкупната безбедност на граѓаните. /МИА

Масовна средба на лица со телесен инвалидитет

Седма масовна средба на лица со телесен инвалидитет ќе се одржи денеска во дворот на Центарот за ортотика и протетика „Славеј“ во Скопје, во организација на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија – Мобилност Македонија.

Се очекува на средбата да бидат присутни повеќе од 300 лица со телесен инвалидитет од целата држава.

Масовната средба се организира под мотото „Сплотени, достоинствени и силни“. Под тема на средбата се активностите за измена и дополнување на Правилникот за индикации за остварување на право на ортопедски и други помагала.

Главен покровител на „Масовната средба 2018“ е Центарот за ортотика и протетика „Славеј“, кој ќе го обезбеди и организира просторот во нивниот двор, заедно со тематските и забавните содржини. Град Скопје го обезбедува автобускиот превоз на учесниците од внатрешноста на Македонија, а Мобилност Македонија од средствата од Министерството за труд и социјална политика за спроведување на програмските активности за 2018 година го обезбедува превозот со автомобили и комбиња за лица кои не можат да користат автобуски превоз или немаат организиран автобуски превоз. /МИА

притисни ентер