На ГАК донирани три респираторни машини за предвремено родените бебиња

На Универзитетската клиника за гинекологија – ГАК денеска беа донирани три респираторни машини за фреквентна вентилација за потребите на предвремено родените бебиња.

Станува збор за три респираторни машини од најнова генерација за високо фреквентна механичка вентилација за новороденчиња, во вредност од речиси 100 илјади евра, чии средства се обезбедени од две општествено-одговорни државни институции – Агенцијата за катастар на недвижности и АД МЕПСО. Апаратите се наменети за новороденчиња со респираторна инсуфициенција и овозможуваат агресивна и неагресивна механичка вентилација, со вградена опција за високофреквентна вентилација за многу мали и екстремно мали прематурни новороденчиња.

На предавањето на донацијата присуствуваа директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство – Скопје доц. д-р Викторија Јовановска, директорката на МЕПСО Ева Шуклева и директорот на Агенцијата за катастар за недвижности Борис Тунџев.

Директорката посочи дека со ставањето во функција на новите апарати се овозможува подобрување на гасната размена, намалување на работата на дишната мускулатура, како и подобрување на вентилацијата. На овој начин, рече таа, одделот за неонатална нега и терапија се доопремува со дополнителна вентилација и прочистување на воздух, со цел намалување на честотата на инфекции во воздухот.

Владимир Милошев, држвен секретар во Министерството за здравство изразувајќи задоволство  дека ресорното Министерство со денешниот настан го продолжуваат континуитетот за зајакнување на капацитетите на јавните здравствени установи со опрема.

Изминатиот период со континуирано унапредување на условите во оваа јавна здравствена установа, постигнато е значително намалување на стапката на доенечка смртност од 24 отсто на 10 проценти.

На директорката на МЕПСО Шуклева и директорот на Агенцијата Тунџев од страна на директорката на ГАК им беа доделени благодарници. /МИА

Брат и направи матурски фустан на својата сестра , родителите немале пари за да и го купат (ФОТО)

Родителите на матурантката Лу Аси немале пари да и купат матурски фустан, но нејзиниот брат Маверик доби генијална идеја. Тој реши да и помогне на својата сестра и сам да го дизајнира и да го шие фустанот.

Откако ја направил скицата, Маверик ги купил сите материјали со финансиска помош на хумани луѓе, па дури и рачно ги насликал деталите на фустанот. Тој работел две недели на фустанот, а кога конечно завршил, неговата работа остава без здив.

Лу, со голема сина наметка и круна на главата, изгледа како вистинска принцеза, а на матурата ги намами погледите на сите гости. Вистинскиот пример за братска љубов беше дополнително зајакнат со фактот дека матурата се одржа на Денот на вљубените.

Маверик го сподели со своите пријатели на Фејсбук целото искуство, па дури и ги постави сите фотографии што ги направил додека работел на фустанот. Иако многумина мислеле дека Маверик учи шиење, тој ги изненади сите кога откри дека е обичен студент по уметност и култура.

„Сестра ти е вистински среќник“, „Ти си иден моден дизајнер“, „Ова е вистинска љeубов“, се само неколку од коментарите оставени под објавата на Маверик.

Лу сепак не успеа да ја освои наградата за најдобар фустан на матурската, но таа вечер сигурно ќе и остане во најубаво сеќавање.

Се обиделе да украдат два луксузни Ламборџини од салон, не стигнале далеку (ФОТО)

Полициската патрола била малку изненадена кога во раните утрински часови ги виделе двата нови теренски автомобили „Ламборџини“ оставени на крстосница, целосно уништени. 

Во 3:05 часот, аларм се вклучил во салонот на Ламборџини во предградие на Бостон. Една минута подоцна, започнала полициската потера , а наскоро двата скапи автомобила и еден „Шевролет“ биле забележани напуштени на блиската раскрсница. Се разбира, полицијата се обидела да ги сопре автомобилите, но возачите побегнале.

Над 600 КС, моќните Уруси се пеколна машина, па возачите им избегале на полицајците со голема брзина. Возачот на „Шевролет“ кој беше во близина на едниот Урус се предаде веднаш. Се испостави дека и тој бил крадец, но неговиот вкус бил далеку поскромен.

Пет часа подоцна, полицијата на 40 километри оддалеченост од салонот во Малден објави дека се случила сообраќајна несреќа во која учествувале двата автомобила Ламборџини. Тие се забиле еден на друг и еден од возачите веднаш бил уапсен. По вториот  сеуште се трага. Материјалната штета е голема.

Пенс: Со сите потребни средства НАСА да стигне на Марс и на Месечината

НАСА треба да соработува со приватниот сектор, истакна потпретседателот Мајк Пенс во обраќањето за целите на американската вселенска програма.

Враќањето на американски астронаути на Месечината во 2024 година, а потоа испраќање пионери на Марс следната деценија, останува главен приоритет за администрацијата на Трамп, истакна потпретседателот Мајк Пенс.

„Претседателот јасно стави до знаење дека ние ќе ја постигнеме оваа цел со сите неопходни средства“, рече Пенс за време на говорот пред вработените во истражувачкиот центар на НАСА во Лангли, Вирџинија.

„За да успееме, ние ќе продолжиме да се фокусираме на мисијата“, додаде Пенс, кој исто така претседава со Националниот совет за вселенска политика.

Во декември 2017 година, претседателот Доналд Трамп ја потпиша Директивата за вселенска политика-1, која официјално и наложи на НАСА да работи кон враќање на луѓето на Месечината за прв пат по 1972 година и да го искористи најблискиот сосед на Земјата како отскочна даска до Марс.

Оригиналниот временски распоред беше насочен кон 2028 година за враќање на Месечината, каде би требало д азаминат двајца астронаути, вклучувајќи го и првиот женски претставник, до лунарниот јужен пол. Но, во март минатата година, Пенс најави значително забрзување, насочувајќи ја НАСА да ја има за цел 2024 наместо 2028.

Агенцијата исто така работи кон амбициозни временски рамки. На пример, НАСА има за цел да воспостави одржливо, долгорочно човечко присуство на и околу Месечината до крајот на 2020-тите и да стапне на Марс некаде во 20-тите години на 21. век.

притисни ентер