Министерство за здравство: Регистрираните случаи на жолтица не се епидемиолошки поврзани

Министерството за здравство информира дека Одделението за епидемиологија при ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје континуирано ја следи епидемиолошката состојба на подрачјето на градот Скопје. 

Главно, регистрираните случаи на заразна жолтица не се епидемиолошки поврзани. Но, епидемиолошкото истражување покажа дека во населбата „Даме Груев" во општина Ѓорче Петров, од вкупно пријавени девет случаи на заразна жолтица во периодот од 11 ноември до 23 декември, седум се епидемиолошки поврзани.

– Со оглед на констатираната состојба и епидемиолошките критериуми за пријавување на епидемија, Одделението за епидемиологија при ЈЗУ ЦЈЗ Скопје пријавува епидемија на заразна жолтица само на подрачјето на населба „Даме Груев", општина Ѓорче Петров, Скопје. И во општина Шуто Оризари се регистрираат два епидемиолошки поврзани случаи (сестрички), но, нема индикации за пријавување на епидемија во Општината.

Во периодот од 01.09.2019 – 26.12.2019 година на подрачје на Скопје се регистирани вкупно 68 случаи на заразна жолтица (48 случаи се диференцирани како вирусен хепатитис А и 20 случаи се вирусен неозначен хепатитис) т.е. зголемен број на случаи во споредба со 2016 година, истиот период кога биле регистрирани шест случаи, 2017 со 35 случаи и 2018 година со 28 случаи.

Во однос на дистрибуцијата според место на живеење, се регистрираат заболени лица на подрачје на 12 скопски општини: Сарај – 16, Ѓорче Петров – 11, Аеродром – девет, Гази Баба – девет, Шуто Оризари – шест, Карпош – пет, Чаир – четири, Чучер Сандево – три,  Центар – два, и во Бутел, Кисела Вода и Зелениково по еден случај.

Од вкупно 68 заболени лица, најголем број (29) се на возраст од 20-64 години, седум на возраст од 0-5 години, 14 се ученици на возраст од 6-14 години, 16 се лица на возраст од 15-19 години и две се над 65-годишна возраст.

Министерството за здравтсво апелира до граѓаните да се следат препораките за санитарно-хигиенски и противепидемиски мерки.

Во училиштата има зајакнато континуирано механичко чистење на објектот, комплетна и континуирана, дезинфекција, дезинсекција и дератизација од овластена институција, континуирано оддржување на хигиената во целиот објект, особено на санитарните јазли, вонредна дезинфекција на санитарните јазли од страна на овластена институција, обезбедување на течен сапун и течен дезинфициенс за раце во санитарните јазли, редовно оддржување на личната хигиена на вработените и учениците (особено редовно и правилно миење на раце со течен сапун и потоа дезинфекција со течен дезинфициенс) и редовно носење на работни одела, правилно манипулирање со брисачите за подовите од страна на хигиеничарките (да се користат посебни брисачи за под во санитарните јазли, од една страна, и училниците и ходниците, од друга страна), редовен санитарно-здравствен преглед на вработените, отстранување од настава на ученици со било какви симптоми на болест, засилена едукација и потсетување на учениците од страна на наставниците, за редовно оддржување на личната хигиена со особено внимание на миењето на рацете и најефикасна превенција за вирусен хепатитис А е вакцинација со вакцина против хепатитис А.

Во домовите на заболените редовно оддржување на хигиената во домот, во моментов зајакнато, посебно внимание да се обрне на хигиената во санитарните јазли со зајакната дезинфекција, користење на течен сапун и дезинфициенс за раце, посебно внимание да се обрне на оддржување на личната хигиена, особено миењето на рацете и по можност, изолација на заболениот и обезбедување на посебен санитарен јазол.

Како што се наведува во соопштението од Министерството за здравство, одделението за епидемиологија при Центарот за јавно здравје Скопје и понатаму ќе ја следи состојбата и редовно ќе известува за состојбата.

На Евросонг 2020 ќе гостуваат дури седум поранешни победници

Домаќин на годинешниот Евровизиски натпревар е Ротердам, каде ќе настапат седум поранешни победници во финалетниот дел на најпознатото музичко натпреварување.

На сцената во Ротердам ќе биде домаќин на Џиљола Чинкети, кој победи во 1964 година за Италија со песната Non ho l'età, Холанѓанецот Лени Кухр, кој ја освои титулата во 1969 година со песната De Troubadour, и Гети Касперс, која ја донесе победата за Холандија во 1975 година.

По 34 години, на сцената ќе се најде и белгиската пејачка Сандра Ким, која победи на натпреварот за песна на Евровизија со песната J’aime La Vie , кога имаше само 13 години.

Ќе гостуваат и Ирците Пол Харингтон и Чарли Мек Гитиган со песната Rock Rock, n 'Roll Kids , победници во 1994 година и многу омилениот победник на Евровизија, Норвежанецот Александар Рибак со својата песна Fairytale. Секако, како гостин ќе се појави и минатогодишниот победник Данкан Лоренс со песната Arcade.

Потресна снимка од Сирија: татко ја научил ќеркичката да се смее кога паѓаат бомби (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се прошири снимка од Сирија, на која што е невозможно да се остане рамнодушен.

Таткото Абдула Мухамед смислил начин за да и ги олесни звуците на војната на неговата тригодишна ќеркичка Салви и смисли игра - се смее секој пат кога ќе го слушнат звукот на бомбите.

Секој пат кога ќе се слушне експлозија, тригодишното девојче започнува да се смее со својот татко. Видеото се појави на Твитер, по што беше пренесено од бројни медиуми и е гледано десетици илјади пати. Таткото и ќерката живеат во Идлиб.

"Децата страдаат од психолошки проблеми и доживуваат нервни нарушувања како резултат на бомбардирањето. Таа е дете кое не ја разбира војната и не треба ниту да ја разбира", изјави таткото за британски Телеграф.

Салма Хајек ги воодушеви фановите со фотографија од плажа (ФОТО)

Холивудската актерка Салма Хајек ги воодушеви фановите на Инстаграм со опуштено селфи од плажа.

Салма позираше со руса коса во црн бикини, а нејзиното бујно деколте привлече најголемо внимание.

„Боже мој, ако таа не е најсовршената жена во светот, не знам која е“, „Убава си“, „Каква совршена глетка“, „Каква божица си“, се восхитуваа нејзините фанови во коментарите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#minerals @alexandermcqueen #hair

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Салма, ги изненади фановите и минатото лето со жешки снимки од плажа кои некои веднаш ги прогласија за „скандалозни“.

притисни ентер