Британците објавија список на 9 автомобили чие одржување и поправки чинат богатство

Многумина, кога купуваат автомобил, многу ретко мислат на нешто друго освен неговата цена, но тоа може скапо да ги чини , бидејќи некои навидум „ефтини“ модели се прилично скапи за одржување.

Овие девет модели се на врвот на трошоците што треба да се издвојат за нивно одржување и евентуални поправки, пренесува британски Телеграф.

1. Volkswagen Passat

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 11.700 американски долари

И покрај тоа што не станува збор за спортски автомобил или скап и луксузен седан, Фолксваген Пасат е меѓу најскапите возила за одржување и поправка во текот на 10-годишен период, според податоците собрани од 120.000 сервисирани возила добиени од YourMechanic.

2. Subaru Forester

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 12.450 долари

Форестер е многу популарен компактен теренец, но тоа не значи дека е ефтин за одржување и поправка.

3. Mercedes C63 AMG S

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 12.800 долари

Спортската верзија на компактниот седан на компанијата е скап за купување и одржување повеќе од една деценија.

4. Аudi А4

Трошоци за одржување и поправки над 10 години: 12.950 долари

Audi A4 балансира одлично со перформансите и луксузот, но може да биде прилично скап за одржување.

5. Porsche 718 Boxster

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 13.700 долари

Малиот и жив Boxster е малку поевтина алтернатива на 911. И додека не е толку скапо да се одржува како 911, тоа ќе ги чини сопствениците доволно да размислат околу сервисирањето.

6. Audi A4 Allroad

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 13.700 долари

Ова е најлуксузниот одговор на Audi на моделот Subaru Outback. Во основа е вагон А4 со погон на сите тркала и заштита на подвозјето.

7.  BMW М4

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 14.900 долари

Тој е алтернатива на седанот М3 и затоа има идентични перформанси, но и цена.

8. BMW 640i Gran Coupe

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 15.700 американски долари

Додека овој модел отелотворува висок стил и возбудливи перформанси, тој е исто така најскапиот BMW за одржување.

9. Porsche 911

Трошоци за одржување и поправки на 10 години: 19.600 долари

Не треба да биде големо изненадување што овој конкретен спортски модел е во првите редови на списокот кога станува збор за одржување и поправки.Прецизниот германски инженеринг и одличните перформанси не може да бидат евтини.

Скопјанец останал без вид на едното око по операција, две години се обидува да ја исправи лекарската грешка

Од оперирано перде на десното око останал без вид на окото. Славољуб Манев од Скопје две години ја бара правдата, но и лекот за неговиот вид.

 Тој пред две години бил  опериран во градската општа болница „8-ми септември“ , но наместо на подобро одело на полошо.

Тој стапил во контакт со докторот и добил ветување и договор со приватна очна болница во Скопје, каде дел од интервенцијата ја платил докторот и тука завршила комуникацијата со докторот. Славољуб заминал и во Бугарија, каде му рекле дека има голем пропуст и единствена шанса му е интервенција во Русија.

Од раководството на болницата за канал 5 рекоа дека за овој случај има судски процес и дотогаш не може да дадат никаков коментар. Докторот во телефонски разговор објасни дека е запознаен со случајот и објаснување ќе даде утре.

По ерупцијата на вулканот, Нов Зеланд го стресе силен земјотрес

Неколку часа по смртоносната ерупција на вулканот на новозеландскиот Бел остров, Нов Зеланд го погоди и земјотрес.

Потресот е со јачина од 5,3 степени според Рихтерова скала, а епицентарот е лоциран на северниот остров.

Засега нема информации за евентуални жртви, ниту за предизвикана материјална штета. Епицентарот на умерениот удар бил на релативно мала длабочина од 25 километри, а регистриран е во близина на местото Гибсорн, на околу 150 километри од вулканот, што вчера имаше силна ерупција. При вулканската ерупција загинаа најмалку пет лица, а исчезнаа и неколку други.

Белиот остров е ненаселен и сите загинати, исчезнати и повредени биле туристи.

Почина големата музичка ѕвезда , пејачката на Роксет, Мери Фредрисон

Во 61 година од животот почина една од најголемите музички ѕвезди на светот во деведесеттите години на минатиот век.

Семејството на славната пејачка Мери Фредриксон  на групата Роксет, денеска ја соопшти неочекуваната вест.

Шведските медиуми објавија дека починала Мери Фредерикс, пејачката на легендарната група Роксет.

-Смртта на Мери Фредриксон ја оплакуваат нејзиниот сопруг Микаел Болиос и нивните две деца, објави шведскиот „Експрес“.

Медиумите го пренесоа и соопштението од нејзиното најтесно семејство.

-Со голема тага мораме да ви соопштиме дека замина еден од најголемите и најсакани  наши уметници, изјавиле нејзините најмили.

Воедно истакнале дека Мери починала вчера на 9 декември.

Во соопштението стои и дека причините за смртта се поврзани со нејзината претходна болест. Познато е дека Мери во 2002 година се лекувала од карцином на мозокот.

притисни ентер