Фото: Емили Ратајковски позираше без градник

Атрактивната манекенка Емили Ратајковски објави нова разголена фотографија на својот Инстаграм профил.

На фотографијата која собра повеќе од 800 илјади лајкови, манекенката позира топлес а градите ги прекрива со својата рака.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

By husband in @inamoratawoman

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

Американската компанија ,,Атари” отвора хотел , рај за гејмери

Американската компанија Атари е основана пред скоро половина век и е една од најголемите производители на конзоли и компјутерски игри.

На нивната веб-страница прикажаа планови да изградат низа хотели кои на гостите ќе им понудат незаборавно уживање во различни типови игри, вклучувајќи модерни типови на виртуелна реалност, пренесува „Унилад“.

Засега се најавени Лас Вегас, Денвер, Чикаго, Остин, Сиетл, Сан Франциско и Сан Хозе, додека првиот хотел ќе биде изграден во Феникс, Аризона.

Дизајнот на хотелот им беше доверен на Шели Марфи и Наполеон Смит III, продуцент на филмот „Ninja Turtle“ во 2014 година.Тој посочува дека проектот има намера да донесе носталгија и ретро стил за да одговара на современите трендови.

Водечките луѓе на Атари се убедени дека ќе има уште многу да се направи, што е поддржано и со извештајот за 2019 година, според кој гејмерите ширум светот потрошиле скоро 140 милијарди евра на игри.

"Атари е глобален бренд популарен кај луѓето од сите возрасти, без оглед на потеклото или културата. Со нетрпение очекуваме да ги видиме нашите фанови да уживаат во овој нов концепт на хотел со своите семејства", рече Фред Чеснас, извршен директор на компанијата.

Братот на позната раперка е осуден на 25 години затвор за силување девојче (ВИДЕО)

Братот на раперката Ники Минаж, Џелани Мараџ, е осуден на 25 години затвор за силување малолетно девојче.

Неговата паштерка имала само 11 години, а Џелани постојано ја силувал додека нејзината мајка и негова сопруга била на работа.

Џелани Мараџ е прогласен за виновен за „предаторски сексуален напад врз дете“, и покрај тоа што неговата позната сестра се изјаснила писмено до судијата за да му ја промени казната, па сепак тој заработи 25 години зад решетки. Во писмото, Ники изјавила дека нејзиниот брат е „најстрпливиот, нежен, најискрен и несебичен човек што го познава“.

„Го уништивте ова дете силувајќи го постојано“, рече судијата.

Мараџ доби и дополнителна казна за загрозување на дете од  364 дена.

Жртвата, која денес има 14 години, сведочеше дека ја силувал четири пати неделно, а понекогаш и двапати на ден. Таа му рекла на судијата дека поради тоа размислувала за самоубиство, пренесува Дејли Меил.

„Мислев дека нема да можам да издржам повеќе ниту еден ден. Се чувствував како никој да не ме слуша“, рече таа.

Девојчето изјави дека не се осмелувала да каже ништо затоа што Мараџ и се заканил дека ќе ја избрка мајка и и дека никој нема да и верува. Се излезе на виделина кога нејзиниот брат на училиште пријавил дека го видел Мараџ како ја допира неговата  сестра. Тој беше уапсен во 2015 година.

Мараџ упорно тврдеше дека е невин, и призна пред судот дека имал проблем со алкохолот и побара милост.

Како ќе изгледа авионскиот превоз од иднината? (ФОТО)

Од хиперповрзаната персонализирана кабина на иднината до ротирачките седишта што ја зголемуваат економијата и удобноста, годинашниот избор на награди „ Crystal Cabin “ донесе бројни иновации во авионите.

Дизајнерите кои стојат зад овие иновативни решенија се бореа да ја трансформираат внатрешноста на авионот, а со тоа и да станарт добитници на една од најпрестижните награди во авијациската индустрија.

Над 100 проекти што учествувале на натпреварот, во категории како „забава и поврзаност“ и „визионерски концепти“ ќе бидат претставени во март 2020 на годинашната изложба на авиони во Хамбург, Германија.

Во последниве години, потребата да се трансформира искуството од економска класа се зголемува. Се додаваат крилја на седиштата за дополнителна приватност и удобност на патниците, а инженерската фирма Heinkel Group го воведе концептот Flex Lounge, што подразбира флексибилна конфигурација за седење.

 По полетувањето, патниците можат да ги преуредат редовите така што ќе можат да седнат еден до друг, дозволувајќи им на семејствата, пријателите или соработниците да патуваат заедно порелаксирано.

Adient Aerospace предложи нов дизајн на седиштата, наречен простор за сите. Според нивното гледање, трите места во предниот дел на авионот имаат механизми кои овозможуваат седиштата да се претворат во лежаи што патниците ќе можат да ги извлечат.

Седиштата Ciara Crawford ROW1, прават инвалидските колички да се вклопуваат, овозможувајќи попогодна употреба и поголема достапност за лицата со посебни потреби.

Новата генерација на концептот Airbus Cabin Airspace Cabin Vision 2030, покрај тоа што нуди пофлексибилни конфигурации за седење и спиење, вклучува и дигитално опкружување кое им овозможува на патниците ново искуство во кабината.

Германската компанија AERQ исто така предлага да се користи технологијата на иновативен начин, дозволувајќи им на OLED-екраните да бидат поставени во одредени авиони со информации што им се потребни на патниците. Бидејќи авиокомпаниите се соочуваат со зголемена потреба за одржлив бизнис, се појавија предлози за решавање на проблемот со животната средина.

PriestmanGoode предложи Zero послужавник со цел да се намали количината на пластичен отпад што е резултат на еднократната употреба на приборот за јадење.

Наместо пластичен материјал, Zero се состои од јадливи, биоразградливи делови што можат да бидат компостирани.

Добитникот на наградата „Crystal Cabin“ ќе биде објавен на 31 март.

притисни ентер