Мистериозно труење на јахта на Хвар – почина Италијанец , петмина во тешка состојба

Тројца возрасни и две деца се во болницата во Сплит , а еден 57 годишен менаџер од Италија почина со симптоми на тешко труење.

Поради наводно труење со храна , почина 57 годишниот Италијанец Еугенио Винчи , додека меѓу затѕруените е и поранешен италијански сенатор и актуелен градоначалник на местото Сант Агата ди Милитело. Двете деца се во критична состојба , информираат од сплитската болница , со тоашто им откажуваат виталните органи како последица на труење или на непознато заболување.

Сите биле од Хвар со хеликоптери донесени во Сплит. Полицијата го истражува случајот и се сомневаат на труење со храна , додека докторите се сомневаат на нешто друго.

Според медиумите , сите шест лица вчеравечер биле на вечера во ресторан на Хвар. мажот починал во текот на ноќта. Сомневањата доаѓаат од таму што само две лица јаделе школки , а се затруле сите.

На Италијанецот му се слошило во бродскиот тоалет и при падот удрил со главата во ѕид. Според медиумите, на бродот силно мирисало на нафта , што може да биде причина за труење со вдишување на опасните испарувања.

Повеќе детали од полицијата најавуваат за утре.

Грета ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади активисти

Познатата активистка Грета Тунберг денес ги повика медиумите да посветат повеќе внимание на другите млади климатски активисти.

„Нашите приказни се кажани повеќе пати“, рекла Грета додека говорела на климатскиот состанок на ОН во Мадрид заедно со истакнатата германска активистка Луиса Нојбауер, пренесе „АП“.

„Нема потреба веќе да не слушате“, порача таа и додаде дека луѓето, посебно оние од глобалниот југ, од домородни заедници, треба да ги раскажат своите приказни.

Грета потоа го дала микрофонот на другите млади активисти од САД, Филипини, Русија, Уганда Кина и Маршалските острови.

Во Загреб се отворила дупка на патот, едено возило пропаднало

Возачот е повреден и префрлен во болница.

Како што јавуваат од загребската служба за итни ситуации, околу 17 часот на една улица  во Загреб се отворила голема дупка.

Јавуваат дека се работи за дупка со длабочина од 160 до 180 центиметри и ширина од 250x350 центиметри. Едно возило пропаднало во отворот а возачот е повреден и пренесен во болница.

Улицата потоа е затворена за сообраќај а на терен се загребските пожарникари, брзата помош, полициската управа,  и други тимови за справување со вакви ситуации.

Заев: Стануваме дел од најмоќната воено-безбедносна и политичка алијанса на светот

Премиерот Заев заедно со министерката за одбрана Шекеринска и претседателот на собранието, Џафери, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка. 

Средбата се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Тоа беше можност одблиску да се доживеат импресивните воени способности на воено поморските сили на САД, кои им служат на американските, но и на сите граѓани на земјите – членки на НАТО алијансата, напиша на Фејсбук премиерот Заев.

притисни ентер