Мета : Подготвен сум да се повлечам, ако тоа помогне за излез од кризата

Албанскиот претседател Илир Мета рече дека не разбира зошто сакаат да го разрешат , но ако е тоа решение за кризата во земјата , подготен е да се повлече.

Мета , кој се најде на удар на премиерот Еди Рама по одложувањето на локалните избори закажани за 30. јуни , рече дека изборите ги одложил за да не се зголемат тензиите во Албанија. Мета вели дека во моментов нема можност за одржување на локалните избори , но додава дека ќе се одржат во рок предвиден со Уставот.

,,Подготвен сум за носење важни одлуки во интерес на државата. Ги повикувам сите партии да ја разберат неопходноста од дијалог и наоѓање решение.” , порача Мета. Вели дека одлуката ја донел непосредно по тајната средба со премиерот Еди Рама.

Средбата се одржала пред десет дена и затоа Рама изјави дека не е изненаден од таквата одлука. Одложувањето на локалните избори го посџрави опозицијата на чело со Љуљзим Баша , кон на митингот во саботата пред илјадниците собрани во Тирана рече дека Мета го спровел нивното барање , на што Рама побара смена на претседателот на државата.

Трамп: Сакаме да избегнеме војна со Иран, но...

Американскиот претседател Доналд Трамп денес се обрати по повод наводниот напад на нафтените полиња од страна на Иран и нагласи дека се надева дека ќе се избегне војна со Техеран.

-Веќе сега знаеме доволно за тоа кој е виновен но сепак сакаме уште докази. Тоа што со сигурност можеме да го тврдиме е дека сакаме да избегнеме војна со Техеран, но сме подготвени на се, вели Трамп.

Уште еднаш нагласи дека ќе направи се што е во негова моќ за да им помогне на пријателите во Саудиска Арабија.

По нападот Саудиска Арабија го преполови производството на нафта па затоа и цената драстично е зголемена.

Еспер: Иран ги крши законите на меѓународниот поредок

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави денес дека недамнешните напади на саудиските нафтени полиња за кои САД го обвинува Иран се „без преседан“.

Покрај тоа, тој истакна дека САД со сојузниците работи на одбрана на меѓународниот поредок заснован на закони кои Техеран ги „поткопува“.

Еспер на Твитер напиша дека во Белата куќа е одржан состанок на кој претставници на Министерството за одбрана и други функционери го известиле претседателот Трамп за ситуацијата.

Како што пренесува „Ројтерс“, Еспер додал дека викендов разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и ирачкиот министер за одбрана Келедом ал Обаидиј.

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат  барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, вели за ТВ21 Ирена Фрчкоска, која додава дека и одлуката од саботата и денешната на Советот на јавни обвинители не ги добиле.

Најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката

На Јанева и е одреден 30-дневен притвор кој истекува деновиве./МИА

притисни ентер