Атомска игротека на „Денови на ЦЕРН во Македонија"

Авторите на изложбата се професорите од ЦЕРН, Лудвиг Добжински и Даниел Денегри.

Нови сознанија за суштината на универзумот и неговото функционирање ќе даде атомската игротека за деца и изложбата „Истражувањата во ЦЕРН" што денеска е отворена на Академија за науки и уметностите во организација на Природноматематичкиот факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј" и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) по повод „Денови на ЦЕРН во  Македонија". Настанот ќе трае до 17 мај и ќе биде отворен за целата јавност.

Авторите на изложбата се професорите од ЦЕРН, Лудвиг Добжински и Даниел Денегри.

– Денешниот настан е исклучително важен затоа што ЦЕРН  е една од најзначајните, најавторитативните, најпознатите меѓународни научни институции со основна цел, задача и мисија да организира фундаментални истражувања во подрачјето на физиката, односно како што обично се вели, да ја проучува научно физиката на елементарните честички, како најголема лабораторија во светот што има многу софистицирана опрема, рече професорот на економскиот факултет, Таки Фити.

Професорот додаде дека научните откритија и технолошки иновации на ЦЕРН имаат практична примена во многу сфери во живеењето на луѓето, вклучувајќи ја медицината и претставуваат благодет на човештвото.

– За нас е многу значајно формирањето на овие атомски игри каде што низ забава и игра учениците од основните училишта, седмо, осмо и деветто одделение, ќе можат нешто повеќе да научат за тоа како настанал универзумот, што е суштината на универзумот и како тоа функционира. Настојуваме да ги научиме младите критички да резонираат и откриваат, зашто не се потребни само факти во нашиот образовен систем, туку и поврзувањето на категориите и процесите што се случуваат во логичен и транзистентен систем. Да ги учиме учениците и студентите да размислуваат, да им вградиме во нивните глави повеќе мудрост а не само факти, додаде Фити.

Јован Деспотовски, директорот на ФИТР, посочи дека ова е многу значаен настан за државата зашто станува збор за една номинирана европска организација за атомски истражувања каде во моментот членуваат повеќе од 23 технолошки напредни држави.

– Младите луѓе кои денеска се тука се јадро што треба понатаму да го шири размислувањето за ова исклучително значајна тема како што се атомските истражувања. Мислам дека доволно долго во нашата држава други теми ја окупираа јавноста и нашето образование и сакам да верувам дека го првиме првиот чекор кон промени. Наредните пет дена ќе имаме настани од различен карактер што ќе бидат отворени за пошироката јавност, меѓутоа пред се се наменети за најмладите, за основците и средношколците. Ние постепено ја шириме идејата, го шириме размислувањето дека земјите треба да се насочуваат кон теми што реално се прогрес а тоа е меѓудругото и истражувањето, рече Деспотовски.

Директорот појасни дека со овој настан го правиме првиот чекор за пристапување на земјата во ова технолошки напредно семејство на европскиот континент.

Мимоза Ристова, професор на природно математички факултет и автор на атомската игротека за деца додаде дека во текот на утрешниот ден ќе има семинар на средно-популарно и научно ниво, и научниците од областите технички и природни науки може да добијат нешто, а публиката која што сака да научи и чуе нешто за ЦЕРН, може да присуствуваат на семинарот зашто тој ќе биде отворен за целата јавност. 

Американец во чудо – некој му влегол дома и му ја исчистил куќата (ВИДЕО)

Додека бил на работа , некој влегол во куќата на Американецот Нејт Роум и му ја исчистил.

Кога влегол во куќата во местото Марлборо во државата Масачусец , веднаш помирисал средства з ачистење , а во тоалетот забележал дека некој направил рози од тоалетна хартија. Тоа го навело да помисли дека некоја професионална служба за чистење по грешка влегла во неговата куќа, зашто ја оставил отворена задната врата  и чекал да му се јават за сметката , но не се јавил никој.

"Кога влегов , видов дека нешто не е во ред, па почнав да разгледувам низ куќата, и сфатив дека мојата бања е чиста".

Полицијата потврди  дека човекот ги повикал на 16-ти мај за да пријави дека некој му влегол дома. Тој им кажал дека се вратил дома ноќта од работа и забележал дека некој бил во неговата куќа. Но, ништо не исчезнало.

Собите во куќата биле исчистени и кеса со ѓубре била оставена на задниот влез.Полицијата зборувала со соседите  и никој не видел нешто сомнително, така што нема осомничени.

Единствено кујната не била добро исчистена , најверојатно зашто таму лежело домашното милениче на Роум , големиот питон.

Британците ја заборавија Меј и прашуваат за ,,момчето од подиумот” (ВИДЕО)

Славата на премиерката Тереза Меј , која денеска ја најави својата оставка и ја зема момчето кое ги местеше микрофоните.

На социјалните мрежи илјадници Британци прашуваат кое е момчето од подиумот. Пред излегувањетио на Тереза Меј на говорницата пред Даунинг Стрит 10 , се појави момче кое ги местеше микрофоните.

Набргу по изјавата на Меј , на социјалните мрежи почна бура од коментаро за момчето.

Сите сакаат да знаат кој е згодниот помошник на Меј. Некои од Твитер заедницата дури отидоа со шегите до таму и го прогласија за нов британски премиер.

По илјадниците комплименти се дозна дека техничарот се вика Тобијас Гуг од местото Лонгфилд , кој за жал на женската публика , неодамна се оженил. 

Семејство реши да се збогува од цивилизацијата – живеат во дивина и не плаќаат сметки (ВИДЕО)

Четиричлено семејство од Британија решилод а се прости од цивилизацијата и да живеат без сметки и трошоци за живот.

42- годишниот Берни Морис и неговата сопруга , 43 годишната Катус Јанг живеат со своите два сина , седумгодишниот Мадог и тригодишниот Малинки далеку од цивилизацијата во Кумбрија , област на северозападниот дел од Британија.

Семејството купило земја со површина од 14 хектари во 2014 , на која се поставени два дрвени вагона, дрвена колиба и тоалет. Отпадоците ги претвораат во ѓубриво , а ја греат водата со соларни панели.

Повремено им ги издаваат вагоните на туристи , кои сакаат да пробаат како се живее далеку од цивилизацијата , без струја и со огераничени количества вода. Храната сами си ја произведуваат .

Единствени редовни примања се оние на Катус од 89,70 фунти што ги добива како член на локалниот совет. Нивниот седумгодишен син на училиште јавајќи пони.

притисни ентер