Оваа девојка е меѓу најзаслужните за првата снимка на црната дупка во историјата

29- годишната комјутерска инженерка и научник , Кети Боуман созададе програма што помогна да се обработат првите фотографии на црната дупка во историјата на човештвото.

Корпорацијата Event Horizon Telescope вчера , по двегодишна работа ја објави фотографијата на црната дупка , на која се гледа светла ареола од прашина и гасови , како и силуетата од црната дупка , оддалечена од нас 50 милиони светлосни години.  За младата девојка и научник целиот процес изгледал како нешто што се знаело дека нема да успее.

,,Гледам во неверување како се конструира првата фотографија на црната дупка , што некогаш сум ја направила.” напиша Боуман покрај фотографијата на својот Фејсбук профил.

На алгоритамот почнала да работи пред три години , додека била студентка на престижниот универзитет МИТ , каде била раководител на тимот во кој учествувале и научници од лабораторијата астрофизика на Универзитетот Харвард.  

По објавувањето на фотографијата Боуман на Твитер стана планетарна сензација. Илјадници ја истакнаа како заслужна за првата фотиографија и како некој што треба да си го заземе местото во светската историја.

Но , девојката која сега предава на Технолошкиот институт во Калифорнија вели дека целиот тим  односно сите кои работеле да се дојде до фотографијата се подеднакво заслужни. ,,Никој од нас не можеше да направи еншто сам. Снимката настана зашто на проектот работеа различни луѓе со различни искуства и знаења.”

Кучето Бени има многу тешка работа (ВИДЕО)

Тригодишното куче Бени работи во погребална фирма во амњериканската држава Оклахома.

Фирмата го тренирала златниот ритривер за тешка и посебна задача- Бени ги теши члњеновите на семејството на покојникот. Кучето им носи марамче на оние кои плачат и им дава утеха со своето галење.

,,Неговото присуство го олеснува стресот и тагата. Ги сака луѓето , нежен е со нив , им приоѓа и дозволува да го галат.” вели управителката на компанијата , Дина Кели за американските медиуми.

Бени има сертификат за терапевтско куче и освен носење марамчиња, знае и да клекне , да ја наведне главата , па дури и да се помоли.

Рокер се пофали со телото на 24-годишната сопруга (ФОТО)

Познатиот рокер Томи Ли се пофали со телото на својката 24- годишна сопруга Британи Фурлан , со која беа неколку години во врска , а се венчаа на Свети Валентајн годинава.

,,Ќе ме убие зашто го објавувам ова , но погледнете го ова 100% природно тело. “ , напиша поранешниот тапанар на Мотли Кру и поранешен сопруг на Памела Андерсон и Хедер Локлир.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

She gonna kill me for posting this but look at this 100% natural body 👅

A post shared by T🎱ɱɱ¥ ᒪEE (@tommylee) on

Фотографијата е направена на одморот во Мексико.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dayum!!! My wife is 💣

A post shared by T🎱ɱɱ¥ ᒪEE (@tommylee) on

Фурлан на почетокот на годинава расскажа како го запознала 24 години постариот рокер.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@tommylee i am so mad at u for this!!!!!! 😡😡😡😡😂

A post shared by Brittany Furlan Lee (@brittanyfurlan) on

,, Се запознавме онлајн , но се знаевме со години . Тој ги гледаше моите Вајн снимки , беше еден од моите следбеници , а мене ми се допаѓаше неговата музика. “ , раскажа Британи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Support the ones you 🖤

A post shared by Brittany Furlan Lee (@brittanyfurlan) on

Таа во 2015 од магазинот Тајм беше прогласена за една од највлијателните личности на интернет. Вели дека нејзината тајна е во тоа што е искрена.

Фото: Ирина е вистински професионалец!!

 Во екот на сториите поврзани со разделбата од актерот Бредли Купер и многуте наслови по таблоидите руската манекенка Ирина Шајк функционира како вистинска професионалка.

Убавата Русинка не дозволува разделбата од саканиот да и влијае на професионалните обврски.

Туку напротив Ирина полна со самодоверба се појави на модна ревија во Фиренца и докажа дека е вистински професионалец.

притисни ентер