Ракетата ,,Сојуз” полета кон Меѓународната вселенска станица

Двајца американски и еден руски астронаут полетаа кон Меѓународната вселенска станица , во втор обид по неуспешното лансирање  во октомври.

Руската ракета во која се астронаутите , Американците Ник Хејг и Кристина Кох , како и Русинот Алексеј Овчинин, полета од рускиот космодром Бајконур во Казахстан нешто по полноќ по локално време.

Се очекува за шест часа да пристигне на Меѓународната вселенска станица.

Ракетата ,,Сојуз” која на 11 октомври лани ги превезуваше астронаутите Хејг и Овчинин, ги активираше безбедносните системи само две минути по лансирањето , па капсулата слета.

Оваа незгода е прво неуспешно руско лансирање по 1983 година , кога двајца руски астронаути безбедно се катапултираа по избувнатиот пожар на лансирната рампа.

Луѓето прават чудни работи за да бидат славни на интернет (видео)

Девојка го излижа капакот од вц школката само за да биде славна на социјалните мрежи.

Девојка од Америка поставила видео на социјалните мрежи од кое на повеќето корисници им дошло да повратат. Девојката додека била во авион и летала кон Барселона влегла во тоалетот на авионот и се снимила како го лиже капакот од вц школката.

Погледнете:

Куче го изеде микрофонот (видео)

Новинарот постави прашање на кучето и тоа го изеде микрофонот.

Новинар правел репортажа за едно куче, и во моментот кога го проближи микрофонот пред кучето тоа го загриза микрофонот.

Погледнете го видеото:

Филиповиќ: Започна сезоната со крлежи

Високите температури за овој период од годината ги разбудија и инсектите.

На клиниката за кожни болести се почесто доаѓаат граѓани кои се со убоди од оси, пчели и крлежи.

Докторите апелираат алергичните граѓани на инсекти секогаш со себе да ја носат потребната терапија.

На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со др. Дејан Филиповиќ од клиниката за кожни болести.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

притисни ентер