Магнетиот Северен пол премногу бргу се наклонува кон Сибир – научниците загрижени

Брзината на навалување на магнетниот Северен пол за последнтие 20 години е забрзана од 15 на 55 километри годишно , така што ниту навигациите веќе не се точни.

Северниот магнетен пол на Земјата во последните десетина години се движи толку бргу што според научниците , досегашните проценки не се доволно точни за прецизна навигација.

Пред неколку дена беше објавено каде се наоѓа Северниот магнетен пол , кој требаше да се најде на таа позиција за една година. Меѓународната датумска станица веќе ја одмина во 2017 , а сега од Канада се навалува кон Сибир.

Ваквото менување е голем проблем за компасите и сите навигациски уреди , кои работат на магнетен принцип. Авионите и бродовите исто така се наведуваат според магнетниот северен пол , главно како помошна навигација .

Според геофизичарите на Универзитетот во Колорадо , ваквото поместување ќе има големи последици , бидејќи магнетниот јужен пол се движи далеку пополека.

ГПС уредите не се погодени од ова поместување , зашто се поврзани со сателити.

Видео - Фото: Џеј Ло на шипка,подготовка за улога во филм!!

Вака една од најпосакуваните и најатрактивни жени на светот се подготвува за улогата во новиот филм.

Таа се мачи јавноста и медиумите уживаат.

Светската ѕвезда Џенифер Лопез  објави видео од пробата за снимање на поедини сцени во новиот филм. Станува збор за филмот „ Hustlers".

Џеј Ло  започна да учи да игра на и околу шипка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jennifer Lopez a lezione di pole dance: a 49 anni è più sexy che mai @jlo @blitztvit #jlo #blitztv #poledancelife

A post shared by BlitzTV (@blitztvit) on

Фото: Линдзи Вон во бело

Сите гледаа во неа, легендарната американска скијачка , големата шампионка Линдзи Вон предизвика воздишки на доделувањето на Лауреус наградите.

На церемонијата на доделување на  годишните награди на најдобрите светски спортисти во организација на академијата Лауреус , американската скијачка Линдзи Вон  блесна во супер провокативен и атрактивен фустан.

Белиот фустан ги откри и истакна сите атрибути на русокосата спортистка , Вон во Монако предизвика лавина од воодушевување кај сите присутни на церемонијата.

ПОЛНЕТ КРАП

Рецепт на: Ленче Чолаковска

Потребни состојки: 1 крап, 1 кг.кромид, 3 китки магдонос, 2 чешни лук, 2 лажици црвен пипер, малку брашно, малку масло, сол и зачин од сув зеленчук по вкус.

Постапка:

Во тава со загреано масло се пржи исечкан кромид се додека не омекне.

Се додава 1 лажица црвен пипер и 3 китки сечкан магдонос.

Откако ќе се пропржат состојките се ставаат во тепсија.

Исчистениот крап се полни со половина китка магдонос и 2 чешни лук.

Потоа се става во тепсијата со пропржениот кромид и магдонос и се полева со вода.

Смеса од половина шолја масло и 1 лажица пипер се полева врз крапот.

Врз крапот се посипува малку брашно.

Тепсијата се покрива со фолија и крапот се пече опколу 20 минути во загреана рерна.

Потоа фолијата се отстранува и се продолжува со печење уште 20 минути.

притисни ентер