Наместо билети, во музеј во Шведска даваат кеси за повраќање (ФОТО)

Во шведскиот град Малме е отворен интересен музеј каде наместо билети , на посетителите им даваат кеси за повраќање.

Во Музејот на одвратна храна , на влезот на секој посетител му даваат кеса за повраќање со неговите податоци , за да можат без ограничување да ги разгледаат експонатите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Who will be next? #disgustingfoodmuseum #usch #usch

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Музејот е отворен кон крајот на октомври минатата година , за да им покаже на посетителите каква храна има во светот , за да размислат зошто е така.

Во Музејот има изложено супа од птичје гнездо, пржени домашни заморци или вино од ориз со арома на мали глувци.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School class testing some of the delicacies.

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Основачот на музејот , Семјуел Вест вели дека сака да ги поттикне луѓето да размислуваат на поинаков начин за храната.

,, Дали навистина е толку гадно ако се изеде скакулец , а редовно се јаде сланина? Или е гадно да се јадат заморци , а не е гадно да се јаде говедско? “ , изјави основачот во интервју за Вашингтон Пост.

Меган Маркл е пресреќна што ,,избега” на работа (ВИДЕО)

Меган Маркл , односно војвотката од Сасекс ги разнежи соработниците кога пристигна на работното место на снимање на модна колекција.

Меган влета на снимањето на модната колекција , што помогнала да биде осмислена во Лондон.

Минатата година, Маркл објави соработка со модните брендови Marks & Spencer, John Lewis, Jigsaw и Misha Nonoo со чија помош ќе дизајнира линија на деловна облека за жени со понизок статус и од пониските социјални класи. Во тоа им  помага  хуманитарната  организација „ Smart Works “, која има за цел да им помогне на ранливите жени во потрагата по работни места, под покровителство на војвотката.

Линијата дизајнирана од Меган Маркл во соработка со познати дизајнери треба да им помогне на жените во професионална смисла и да им понуди „покласични опции“.

На снимката се гледа како Меган се смее од уво до уво додека ги поздравува и гушка моделите, луѓето зад камерата , горда на своето остварување.

Австралијка живеела десет месеци во соба со 60 000 пчели (ВИДЕО)

Во преградието на австралискиот град Бризбејн пчеларот Пол Вуд отстранил околу 50 килограми саќе , откако десет месеци, илјадници пчели живееле во домот на Лорел Лушам.

Пчеларот , кого го викнала жената, откако десет месеци чувствувала дека нешто се движи под гредите во собите , отстранил и 60 000 пчели. Вуд пчелите привремено ги префрлил во кошници во неговиот двор.

 

Лорел Лушам видела дека бројот на пчели кои влегуваат под гредите се зголемува , па го повикала пчеларот на помош.

Пчеларот наишол на огромни парчиња саќе , направено на гредите на куќата , веднаш откако ги тргнал таванските плочи. Откако пчњеларот ги собрал пчелит есо посебен уред , жената го зела медот за себе.

Втор смртен случај од листерија во Шпанија

Во Шпанија почина уште едно лице од бактеријата листерија , а се заразило од свинско месо.

Во Шпанската покраина Андалузија е прогласена епидемија на листерија , а денеска почина уште едно лице од заразено свинско месо.

Според портпаролот на секретаријатот за здравство на покраината Андалузија, Хосе Мигел Киснерос , починал 72- годишен маж , кој бил во терминална фаза на рак на панкреас.

Листеријата особено е опасна болест за лицата со намален имунитет и бремените жени. На 15. август во Андалузија е прогласена епидемија на листерија и до сега се заболени 186 лица. Првата жртва била 90 – годишна жена.

Според медиумите , заразеното емсо било произведено во компанијата Мадругис од Севиља .

Од Светската здравствена органзиација предупредуваат дека листерија може да се јави и во други земји , доколку туристи консумирале од заразеното месо во Шпанија.

притисни ентер