Наместо билети, во музеј во Шведска даваат кеси за повраќање (ФОТО)

Во шведскиот град Малме е отворен интересен музеј каде наместо билети , на посетителите им даваат кеси за повраќање.

Во Музејот на одвратна храна , на влезот на секој посетител му даваат кеса за повраќање со неговите податоци , за да можат без ограничување да ги разгледаат експонатите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Who will be next? #disgustingfoodmuseum #usch #usch

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Музејот е отворен кон крајот на октомври минатата година , за да им покаже на посетителите каква храна има во светот , за да размислат зошто е така.

Во Музејот има изложено супа од птичје гнездо, пржени домашни заморци или вино од ориз со арома на мали глувци.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School class testing some of the delicacies.

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Основачот на музејот , Семјуел Вест вели дека сака да ги поттикне луѓето да размислуваат на поинаков начин за храната.

,, Дали навистина е толку гадно ако се изеде скакулец , а редовно се јаде сланина? Или е гадно да се јадат заморци , а не е гадно да се јаде говедско? “ , изјави основачот во интервју за Вашингтон Пост.

Видео - Фото: Џеј Ло на шипка,подготовка за улога во филм!!

Вака една од најпосакуваните и најатрактивни жени на светот се подготвува за улогата во новиот филм.

Таа се мачи јавноста и медиумите уживаат.

Светската ѕвезда Џенифер Лопез  објави видео од пробата за снимање на поедини сцени во новиот филм. Станува збор за филмот „ Hustlers".

Џеј Ло  започна да учи да игра на и околу шипка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jennifer Lopez a lezione di pole dance: a 49 anni è più sexy che mai @jlo @blitztvit #jlo #blitztv #poledancelife

A post shared by BlitzTV (@blitztvit) on

Фото: Линдзи Вон во бело

Сите гледаа во неа, легендарната американска скијачка , големата шампионка Линдзи Вон предизвика воздишки на доделувањето на Лауреус наградите.

На церемонијата на доделување на  годишните награди на најдобрите светски спортисти во организација на академијата Лауреус , американската скијачка Линдзи Вон  блесна во супер провокативен и атрактивен фустан.

Белиот фустан ги откри и истакна сите атрибути на русокосата спортистка , Вон во Монако предизвика лавина од воодушевување кај сите присутни на церемонијата.

ПОЛНЕТ КРАП

Рецепт на: Ленче Чолаковска

Потребни состојки: 1 крап, 1 кг.кромид, 3 китки магдонос, 2 чешни лук, 2 лажици црвен пипер, малку брашно, малку масло, сол и зачин од сув зеленчук по вкус.

Постапка:

Во тава со загреано масло се пржи исечкан кромид се додека не омекне.

Се додава 1 лажица црвен пипер и 3 китки сечкан магдонос.

Откако ќе се пропржат состојките се ставаат во тепсија.

Исчистениот крап се полни со половина китка магдонос и 2 чешни лук.

Потоа се става во тепсијата со пропржениот кромид и магдонос и се полева со вода.

Смеса од половина шолја масло и 1 лажица пипер се полева врз крапот.

Врз крапот се посипува малку брашно.

Тепсијата се покрива со фолија и крапот се пече опколу 20 минути во загреана рерна.

Потоа фолијата се отстранува и се продолжува со печење уште 20 минути.

притисни ентер