Жерновски на 25. Министерски совет на ОБСЕ

 Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, кој ја предводеше делегацијата од Република Македонија на Министерскиот совет на ОБСЕ во Милано.

Жерновски имаше обраќање во кое се осврна на актуелните предизвици со кои се соочува Организацијата, како и за модалитетите за поефикасно справување со овие предизвици, соопшти МНР.

Жерновски во обраќањето ги презентираше и активностите околу актуелните реформи во Република Македонија за исполнување на критериумите за пристапување на земјата во ЕУ, регионалната соработка, како и активностите во насока на стекнување на членство во НАТО.

Во рамките на Министерскиот совет на ОБСЕ, Жерновски оствари билатерални средби со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, со високиот комесар за национални малцинства, Заниер и со директорот на ОДИХР, Гисладотир.

На средбите се разменија мислења за тековните внатрешно политички случувања во Република Македонија. Беше потенцирана важната улога на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија и поддршката за реформските процеси на Владата, со уверување дека ваквиот пристап на соработка ќе продолжи и во наредниот период.

Од страна на заменик министерот Жерновски беше реафирмирана подготвеноста на земјата за продолжување на соработката со ОДИХР, а посебно за подобрување на изборните процеси кај нас, кои комплементарно придонесуваат за достигнување на бараните европски стандарди, важни за забрзување на процесот на интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

На маргините на состанокот, Жерновски имаше билатерални средби со МНР на Австрија, актуелен претседавач со Советот на Европската унија, Карин Кнеисел, со МНР на Чешката Република, Томас Петричек, со ЗМНР на Грција, Томас Спенсер Николаос Квик, со државниот секретар на италијанското МНР, Пики.

Учеството на Министерскиот совет на ОБСЕ, Жерновски го надополни со неформални средби и разменети мислења со МНР на Србија, Ивица Дачиќ, МНР на Албанија, Дитмир Бушати, МНР на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, МНР на Турција, Мевлет Чавушоглу и МНР на Малта, Кармело Абела.

Од страна на соговорниците беше истакнато дека силно ќе ги поддржат процесите за членство на РепубликаМакедонија во НАТО и ЕУ. Потенцирано беше дека добрите односи меѓу државите се важен предуслов за развој на земјите на Балканот и на регионот во целина, како и дека е важно билатералните прашања да се затворат низ принципот на регионална стабилност и безбедност.

– Ќе ги вложиме сите напори за да ја завршиме нашата домашна задача, со цел да обезбедиме подобар живот за нашите граѓани, беше истакнато од страна на ЗЖНР Жерновски, на средбите, се вели во соопштението од МНР.

Трамп сака да формира војска за во вселената

Американскиот претеседател Доналд Трамп почна да го исполнува својот план за команда за вселената .

Тој на Пентагон му наредил да подготват нацрт закон вселенски воени сили , како шести ентитет на амариканските вооружени сили.

,,Мораме да бидеме подготвени.” , изјавил Трамп и ја потпишал четвртата вселенска директива во својот мандат , со која се опишува организираноста на овој нов воен ентитет.

,,За мојата влада , формирањето на вселенски сили е прашање од национална безбедност.”

Задачата на овие формации ќе биде да ги заштитат американските сателити во вселената од секаков физички напад , судар со друг предмет или проектил или каков било обид за пиратерство , како и развој на офанзивни капацитети.

Во прво време , вселеснките сили ќе бидат во состав на воената авијација со сопствен генералштаб.

Сепак , процесот е долг и ќе треба ваквата реорганизација на воените сили да ја одобри и Конгресот.

Европскиот Парламент објави кога ќе престане поместувањето на часовниците

Одборот за индустрија , истражувања и енергетика на Европскиот Парламент денеска го усвои законодавното мислење за предлог директивата за укинување на полугодишното поместување на часовниците.

Укинувањето ќе стапи на сила од 2020 година , иако Европската Комисија предложи последното поместување да се случи годинава , на 31 март. Сепак Одборот го усвои амандманот на пратеникот Давор Шкрлец од Зелените , кој предложи поместувањето на стрелките на часовниците да запре на 31 марти 2020.

 ,,Поради низа потенцијални проблеми , со ваквото укинување треба да се почека. Директивата би требало да се применува од 1 април 2020 , така што одредбите би стапиле на сила во сите земји членки на 31 март 2020. " 

Во последната анкета дури 84% од жителите на земјите членки на Европската Унија се против поместувањето за еден час понапред или поназад на часовниците  два пати годишно .

Извлечени четворица скијачи од лавината во Швајцарија – затрупани најмалку десетмина (ВИДЕО)

Попладнево во 14.15 часот на скијачката патека во најпознатиот швајцарски ски центар Кран Монтана падна лавина , под којас е затрупани повеќе од 10 скијачи.

До сега спасувачите успеле да извлечат четворица скијачи , кои имале само полесни повреди. Продолжува потрагата по останатите , зашто според швајцарските медиуми , под лавината има уште најмалку десет скијачи.

На местото на несреќата има и два хеликоптери. За сега нема инфорации за загинати, ниту се знае националноста на спасените скијачи.

притисни ентер