Вработените во Ријанер кои спиеја на под , добија отказ (ВИДЕО)

Вработените во Ријанер , кои спиеја на под и чии фотографии беа објавени на Твитер , добија откази од компанијата.

Од комапнијата објаснуваат дека вработените не спиеле на под , туку изглумиле , се фотографирале и си заминале ,а потоа фотографиите ги објавиле на Твитер.

Авио компанијата ги отпушти сите шестмина вработени , кои се фотографирале како спијат на под на аеродромот во Малага во Шпанија , каде екипажот морал да преноќи поради временските услови.

Фотографијата е објавена на 14 октовмри , откако летовите кон португалскиот град Порто беа запрени поради бура и авионите беа пренасочени кон Малага. Меѓутоа,

Снимките на безбедносните камери , кои ги објави компанијата Ријанер покажуваат дека вработените лажеле дека спијат на под во аеродромска канцеларија.

Вработените се отпуштени на 5 ноември поради ,,кршење на договорот и лошо однесување”.

Од синдикатот нема реакција на отпуштањата , иако по објавувањето на спорната фотографија од таму реагираа на нечовечките услови во кои работат вработените во оваа авио компанија.

Сторија на Канал 5: По седум години, светна домот на Бојана

По цели седум години темнина и живот со свеќи и батерија во вечерните часови, конечно светлина во станот на Бојана Колева.

На нејзиното лице се појави насмевка,  што и се врати довербата во најтешкото време во нејзиниот живот, некој помислил на неа и помогнал да живее нормален живот.

Бојана и ЕВН склучија договор големиот долг да го плаќа на рати и плус она што ќе потроши со новото вклучување на струја во нејзинот дом.

Од ЕВН велат дека креираат услуги и процедури со цел да се надминат проблемите кои ги имаат корисниците како Бојана.

„Корисниците се заведени со соодветни броеви и ЕВН нема увид дали одреден корисник е социјален случај поточно дали имаат или не доволно средства. Согласно овие процедури се надминуваат одредени недоразбирања со корисниците“, велат од ЕВН во писменото соопштение.

Таа внимателна, раскажува зимата е долга и мора да биде внимателна со потрошувачката на струја за да не направи нови големи долгови. Парното греење се уште не работи поради долгови. Бојана секој ден добива оброк од кетеринг фирма, која по сторијата на Канал 5 реши да и помогне. Таа работи, но примањата се недоволни за да ги покрие долговите.

 Некогашната студентка по психологија верува дека постепено ќе ги среди долговите наследени од починатите родители и ќе има нов и подобар живот.

Фото: Ќерката на Анџелина и Бред, се помалку личи на девојче!?

Ќерката на разведените холивудските актери Анџелина Џоли и Бред Пит, 12- годишната Шајло Нувел се помалку личи на девојче, таа од домашните бара да и се обраќаат во машки род.?!

Инаку, Бред и Анџелина по разводот никако не успеваат да се договорот околу старателството на нивните шест деца: Најверојатно последниот збор ќе го има судот. Во очекување на првото рочиште мама Анџелина го минува времето во друштво на своите деца. Холивудската убавица е фотографирана во друштво на нивните три биолошки деца.

Шајло Нувел која е родена во 2006 година е најстарата ќерка на славниот пар . Таа отсекогаш го привлекувала вниманието на јавноста и медиумите поради тоа што уште од две години е  воспитувана и чувана  како момче. По последните фотки на Шајло многумина  констатирале дека таа се повеќе личи на момче.

За 12- годишната ќерка на Бред и Анџелина  велат дека уште од мала сакала да се облекува како момче и инсистирала домашните да и се обраќаат во машки род. Како минуваат годините таа се повеќе личи на момче, што поради кратката коса, што поради машката облека која ја носи. Уште еднаш е потврдено дека нејзината желба не била само детски хир.

Шајло и мама Анџелина се шетаа заедно со близнаците Нокс и Вивиен кои Бред и Анџелина ги добија во 2008 година.  

Најголемото богатство од средновековна Јапонија пронајдено во близина на Токио

На локалитетот на кој се наоѓала резиденцијата на еден самурај од 15 век, во близина на Токио, пронајден е керамички сад со големи димензии.

Во него се наоѓале 260.000 парчиња метални кованици исковани во Кина.

Толкава количина на метални кованици значајно ја надминуваат вкупната сума на пари кои биле во оптек во тој регион, изјавил археологот Јошијуки Такисе, пренесува американскиот магазин „Ахеолоџи“.

Пронајдените кованици, воедно, претставуваат и една од најголемите приватни ризници од тој период.

Japanese feudal jug found to contain 260,000 coins

притисни ентер