СЈО стави на тапет четворица високо рангирани судии, работеле под политички притисок

Специјалното јавно обвинителство стави на тапет четворица високорангирани судии - Александра Зафировска, Јово Вангеловски, Софија Лаличиќ и Светлана Костова.

Специјалното јавно обвинителство со име и презиме ги посочи судиите кои според нив минатиот период биле под политичко влијание. Во првиот посебен извештај што СЈО го поднесе до Собранието наведуваат дека од аудиоматеријалите очигледно е дека имало нелегитимно договарање при изборот на судиите, директно мешање во вршењето на судиската финкција и поткопување на темелните вредности на Уставниот поредок.

Прва на списокот е наведена експретседателката, а сега член на Судскиот Совет Александра Зафировска . Според СЈО во разговорите од 2011 до 2013 година, произлегува дека Зафировска како претседател на Советот била во постојана координација со извршната власт, а тогашниот премиер Груевски бил известуван и консултиран при носењето на значајни одлуки на Советот и при изборот на судиите.

Втор на списокот е претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. Според СЈО Вангеловски во 2011 и 2012 година во повеќе наврати на своите соговорници им изнсувал информации од судските постапки , интервенирал кај други судии за предметите и давал сугестии за постапувањето.

Трета е судијката Софија Лаличиќ, за која се наведува дека од разговорите произлегува дека повеќе од една година пред да биде избрана за судија и била ветена судиската функција.

Последна во извештајот е судијката Светлана Костова за која се наведува дека таа паралелно извршувала работни задачи и како судија и во  Управата за безбедност и контраразузнавање, со што според СЈО се доведува во прашање нејзиниот личен интегритет, но и институционалната независност на судиската функција.

Имајќи предвид дека судиската функција пред сѐ подразбира голема моќ чија што употреба повлекува длабоки и далекусежни последици во животот на граѓаните, потребен е висок степен на општествена свесност дека таквата моќ не треба да биде дадена на индивидуи чија чесност, професионални и лични стандарди се дискутабилни. – оценува СЈО.

Од СЈО велат дека целта на поднесувањето на овој пособен извештај  не е да се документира минатото, туку се поднесува за како што велат ваквото несоодветно постапување да не продолжи да го поткопува владеењето на правото и да ја попречува Евроатлантската интеграција на Македонија.

Романија среде политичка криза , а за шест недели ќе раководи со ЕУ

Политичката криза во Романија , која настана поради отпорот за споведување мерки против корупцијата , дополнително се заострува иако за само шест недели оваа земја треба да го преземе претседателството со Европската Унија.

Состојбата се искомлицира бидејќи претседателот Клаус Јоанис делумно ја отфрли реконструкцијата на Валдата , што вчера ја спроведе премиерката Виорика Данчила со смена на шест министри.

Претседателот Јоанис одби да ги прифати предлозите за нови министри за регионален развој и за транспорт . Особено е чувствителен ресорот за регионален развој , бидејќи преку него се распределуваат парите од фондовите на ЕУ.

Данчила реконструкцијата ја објаснува со подготовки на Романија за претседателството со ЕУ на 1 јануари , но сепак сите тие биле критички настроени кон лидерот на социјалдемократите со кои раководи Ливиу Драгнеа .

Тој , иако неговата партија победи на изборите, не може да биде премиер , зашто во 2016 е осуден за изборни измами.

Мухамед Зекири во „Само вистина“

Зекири во „Само вистина“: Груевски правдата може да ја докаже само тука во Македонија и не може да ја докажува бегајќи.

Зекири во „Само вистина“: Груевски правдата може да ја докаже само тука во Македонија и не може да ја докажува бегајќи и оставајќи ги на цедилло останатите обвинети од случаите на СЈО. Како избега, секако имало пропусти и мора точно да се утврди која институција го направила пропустот. Одговорност мора да има, вели потпретседателот на СДСМ и пратеник Мухамед Зекири, кој рече „Груевски е кукавица“

Вучиќ многу добро знаел за планот за бегството на Груевски исто како и неговиот пријател Орбан. Чудно е како и тој и Мицкоски молчат за тајната средба во Белград, рече Зекири.

Мухамед Зекири во „Само вистина“ за 27 април: Можам да простам но во мое лично име, но не и во име на граѓаните.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само вистина“ овде.

Терористички напад во Брисел – избоден полицаец со ножеви

Со извици ,,Алах акбар” напаѓач со ножеви избодел полицаец во центарот на Брисел.

Напаѓачот со два кујнски ножа мафтал пред градската управа на Брисел каде избодел полицаец . Двајца полицајци го застрелале и повредиле напаѓачот. Тој е во тешка состојба пренесен во болница.

Нападнатиот полицаец иако се здобил со расекотини по вратот не е во животна опасност и е пренесен во болница. Од обвинителството утврдуваат дали навистина станува збор за терористички напад и кои се мотивите на напаѓачот.

Тој има криминално досие за кражби и насилства . Бил во притвир од 2014 поради обид за убиство и поседување нелегално оружје , од каде е пуштен минатиот месец.

Нападот се случува за време на дводневната посета на францускиот претседател Макрон на Белгија , каде една од фглавните теми е подобрување на безбедноста и борбата против тероризмот.

притисни ентер