Ова не е поле со цвеќиња: Запрепастувачка снимка која го обиколи светот (видео)

Доколку помисливте во првите кадри на оваа снимка дека гледате поле со цвеќиња, тогаш сте во голема заблуда. 

Станува збор за “гробишта“ за велосипеди во градот Вухан во Кина.

Услугата на делење велосипеди, која моментално цвета во оваа земја, доведе до некои негативни последици.

Секој жител на Кина со едноставна употреба на апликација на смартфон може да изнајми велосипед (цената на изнајмување чини 1 јуан, односно 0.15 долари од час), а луѓето ги оставаат на најразлични можни места.

И додека поедини компании, за да се пробијат на пазарот, произведуваат милиони велосипеди секој ден, властите неретко после пронаоѓањето на улица ги конфискуваат и ги испраќаат на депонија.

Една од најтажните работи е тоа што во голем број на случаи станува збор за нови велосипеди, пишува „Бизнис инсајдер“.

 

Аланис Морисет во 45. година чека трето дете

Канадската пејачка Аланис Морисет објави на Инстаграм дека чека трето дете .

На црно бела фотографија се гледа нејзинииот стомак , а во текстот напишала,, Толку новости”. Пејачката со сопругот Марио Сулеј Тридвеј , за кого се омажи во мај 2010 има син и ќерка.

Освен што важи за голема поборничка на доење , таа почна и кампања за јасност на постородилната депресија , низ која минувала со двете бремености.

Затворска казна за човекот кој со јајца го гаѓаше лидерот на британската опозиција (ВИДЕО)

Човекот кој скрши јајце од главата на лидерот на британската опозиција Џереми Корбин, заврши во затвор каде ќе помине 28 дена .

Снимката на интерната телевизија го покажува 31 годишниот Џон Марфи како му се приближува на Корбин при неговата посета на центарот на муслиманската заедница во Лондон. Тој беше во посета на центарот во Финсбери Парк на 3 март , заедно со сопругата и сопартијците , кога доби јајце по главата.

Со брза интервенција , било спречено да добие уште јајца , зашто напаѓачот со себе имал цела кутија. При нападот , Марфи извикал ,,почитувај го гласањето” , најверојатно мислејќи на резултатот од референдумот за Брегзит.

Марфи ја признал вината и е осуден на 28 дена затвор плус да палти казна од 115 фунти кон оштетениот.

Двете жени нема да се шетаат низ вселената – НАСА им направила поголеми одела

Американската вселенска агенција НАСА објави дека се откажува планираната историска прошетка на две жени – космонаути , поради недостаток на соодветни одела во Меѓународната вселенска станица.

Така , во петок во вселената ќе се прошета Кристина Кох со нејзиниот колега Ник Хаг , наместо со колешката Ан Меклеин , како што беше првобитно планирано. Доколку Кох и Меклеин заедно го направеа вселенскиот излет, ќе беа евидентирани како први две жени кои заедно се прошетале низ вселената.

Од 1998 , од кога е поставена Меѓународната вселенска станица, се шетале низ вселената само по двајца мажи или маж и жена , но никогаш до сега две жени. Имало вкупно 214 вакви излети.

На вселенската станица имало само еден горен дел со големина М , така што само Кох ќе може да се прошета , додека за Меклеин оделата биле преголеми.

притисни ентер