Емина за разводот со Мустафа : Би можела да бидам подобро

Српската пејачка Емина Јаховиќ прв пат јавно проговори за разводот со Мустафа Сандал.

По 10 години брак , Емина се разведе од Мустафа , а нејзините синови Јаман и Јавуз минуваат низ траума. Емина поради бројните обврски е во Белград. Таа прв пат проговори за траумите што ги предизвика разводот , со кој беше шокирана и турската јавност. ,,Добро сум. Дефинитивно би можела да бидам и подобро , бидејќи минувам низ еден тежок период и не е лесно. Но , добро е , се држам. Мислам на разводот на бракот низ кој минувам и тоа е навистина голема траума и за мене и за моите деца и се обидувам да поминам низ сето тоа. Се надевам ддека ќе излезам од ова како што тоа од мене се очекува .” вели Емина за српските медиуми.

Иако ставија крај на љубовната врска, поради синовите Емина е во добри односи со Мустафа. ,, Останавме многу добри пријатели . Имаме две деца и поинаку не би било нормално . Нашата врска беше преубава и љубовта беше преубава , така што за жал и разводот треба да биде преубав .” рече Емина Јаховиќ.

Аланис Морисет во 45. година чека трето дете

Канадската пејачка Аланис Морисет објави на Инстаграм дека чека трето дете .

На црно бела фотографија се гледа нејзинииот стомак , а во текстот напишала,, Толку новости”. Пејачката со сопругот Марио Сулеј Тридвеј , за кого се омажи во мај 2010 има син и ќерка.

Освен што важи за голема поборничка на доење , таа почна и кампања за јасност на постородилната депресија , низ која минувала со двете бремености.

Затворска казна за човекот кој со јајца го гаѓаше лидерот на британската опозиција (ВИДЕО)

Човекот кој скрши јајце од главата на лидерот на британската опозиција Џереми Корбин, заврши во затвор каде ќе помине 28 дена .

Снимката на интерната телевизија го покажува 31 годишниот Џон Марфи како му се приближува на Корбин при неговата посета на центарот на муслиманската заедница во Лондон. Тој беше во посета на центарот во Финсбери Парк на 3 март , заедно со сопругата и сопартијците , кога доби јајце по главата.

Со брза интервенција , било спречено да добие уште јајца , зашто напаѓачот со себе имал цела кутија. При нападот , Марфи извикал ,,почитувај го гласањето” , најверојатно мислејќи на резултатот од референдумот за Брегзит.

Марфи ја признал вината и е осуден на 28 дена затвор плус да палти казна од 115 фунти кон оштетениот.

Двете жени нема да се шетаат низ вселената – НАСА им направила поголеми одела

Американската вселенска агенција НАСА објави дека се откажува планираната историска прошетка на две жени – космонаути , поради недостаток на соодветни одела во Меѓународната вселенска станица.

Така , во петок во вселената ќе се прошета Кристина Кох со нејзиниот колега Ник Хаг , наместо со колешката Ан Меклеин , како што беше првобитно планирано. Доколку Кох и Меклеин заедно го направеа вселенскиот излет, ќе беа евидентирани како први две жени кои заедно се прошетале низ вселената.

Од 1998 , од кога е поставена Меѓународната вселенска станица, се шетале низ вселената само по двајца мажи или маж и жена , но никогаш до сега две жени. Имало вкупно 214 вакви излети.

На вселенската станица имало само еден горен дел со големина М , така што само Кох ќе може да се прошета , додека за Меклеин оделата биле преголеми.

притисни ентер